Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Odnowią i ożywią największy plac w mieście

Redakcja
Plac Piłsudskiego otoczony jest budynkami w stylu socrealistycznym, z zabytkowym Miejskim Domem Kultury. Ale nawierzchnia placu jest zdewastowana
Plac Piłsudskiego otoczony jest budynkami w stylu socrealistycznym, z zabytkowym Miejskim Domem Kultury. Ale nawierzchnia placu jest zdewastowana Zdzisław Surowaniec
Plac Piłsudskiego - największy plac w Stalowej Woli nareszcie ma być wizytówką miasta. Znikną handlowe parterowe baraki z przerdzewiałymi dachami, pokruszone płyty chodnikowe, Miejski Dom Kultury - jako zabytek w stylu socrealistycznym, będzie na zewnątrz odświeżony, powstanie letnia scena i kino, powstaną fontanny, a ulica 1 Sierpnia skierowana będzie w bok, aby nie przecinać placu.

Zobacz także: Urzędnicy przesunęli granicę Krakowa o 30 metrów. I nie wyremontowali drogi

(Dostawca: x-news)

Tak będzie za dwa lata. Już w piątek Urząd Miasta ogłosił konkurs architektoniczny w ramach realizowanego projektu rewitalizacji osiedla Fabrycznego. Jak wyjaśnił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny na spotkaniu z dziennikarzami, będzie to konkurs architektoniczny powiązany z zamówieniem publicznym. Wykonawca będzie miał za zadanie wykonać całościowo projekt techniczny, uzyskać niezbędne pozwolenia. Obszar, który będzie w pierwszym etapie rewitalizowany obejmuje teren od Miejskiego Domu Kultury od ulicy Dmowskiego i poprzez deptak do torów kolejowych, aż do budowanego już poziomego przejścia przez tory, które do maja zastąpi niewygodną kładkę nad torami.

- Aby to miejsce nabrało prawdziwego charakteru placu miejskiego nie może być przedzielone przez środek ulicą. Jednym z wymogów jest zmiana układu komunikacyjnego tak, aby ulica 1 Sierpnia po minięciu z prawej strony komendy policji skręciła w prawo i dotarła do torów, potem skręciła w lewo i biegła wzdłuż torów kolejowych omijając plac Piłsudskiego i budynek Metalowiec, skręciła w lewo między biurowcem Metalowiec, a pizzerią Fiori, skąd skręciłoby się w prawo i jechało już po starym układzie. Wokół drogi mają powstać miejsca parkingowe. To pozwoli nam na wytworzenie w mieście prawdziwego placu miejskiego o wielu funkcjach - wyjaśnia prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Niezbędne wymagania jakie zostaną postawione przed uczestnikami konkursu to całościowa wizja placu, spójna architektonicznie i historycznie dla powojennego osiedla Fabrycznego i przygotowanym już projektem rewitalizacji Miejskiego Domu Kultury z otoczeniem - balkonami i mającą powstać sceną letnią.

Zielony deptak ma zawierać elementy wody zarówno przy Miejskim Domu Kultury, jak i w kierunku policji. Dopuszczona jest forma fontanny multimedialnej, w której kilkaset dysz wyrzuca wodę wzwyż nawet na 40 metrów, a na powstałym ekranie wodnym wyświetlane są obrazy zsynchronizowane z muzyką. Projektant będzie miał za zadanie wskazać również miejsce upamiętnienia marszałka Józefa Piłsudskiego jako patrona placu. Z kolei na terenach zielonych przed torami mają zostać wskazane miejsca odpoczynku dla mieszkańców i rekreacji.

Jak się dowiedzieliśmy architekci mają dopuszczoną możliwość wskazania małych obiektów na działalność kawiarnianą, restauracyjną lub inną rzemieślniczą. Jeszcze w tym roku szpecące plac drewniane budy powinny zniknąć z krajobrazu Stalowej Woli, gdyż teren będzie oczyszczany pod rozpoczęcie w 2018 roku robót budowlanych.

Trwają również prace przez architektów krakowskich we współpracy z uczelniami odnośnie terenu od ulicy Dmowskiego do ulicy Niezłomnych. Studenci architektury biorą udział w konkursie w ramach tak zwanych zielonych ogrodów osiedla Fabrycznego.

Do końca tego tygodnia do Urzędu Miasta będą mogły wpływać zapytania i oferty aby osoby czy pracownie architektoniczne, które się zgłoszą, mogły zostać zakwalifikowane do dalszej procedury. Złożenie prac powinno nastąpić do 16 maja. Z kolei do końca listopada zespół, który wygra to postępowanie, będzie zobowiązany do oddania całości dokumentacji wraz ze wszystkimi pozwoleniami na budowę. Warto dodać, że jest to obszar objęty nadzorem konserwatorskim z socrealistyczną zabudową. Kwota jaką Urząd Miasta zamierza przeznaczyć na realizację inwestycji, przebudowę placu wynosi 10 milionów złotych, sama zaś koncepcja zostanie pokryta ze środków ministerialnych jakie miasto otrzymało w ramach modelowej rewitalizacji miasta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto