Budżet programu 2,265 mld euro o 5 proc. wyższy niż w latach 2014-2020
Program regionalny Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP 2021-2027) Komisja Europejska zatwierdziła w piątek, 2 grudnia br. W ten sposób Podkarpacie jest trzecim regionem w kraju, po woj. lubelskim i opolskim, z zatwierdzonym programem regionalnym na lata 2021-2027. Podkarpacie ma otrzymać ponad 2,265 mld euro. Budżet programu FEP w tej perspektywie finansowej o 5 proc. wyższy niż kwota RPO WP 2014-2020 (Regionalny Program Operacyjny Woj. Podkarpackiego) o kwotę 116 369 754 euro.
Na co będą te pieniądze
Pieniądze z tej perspektywy (FEP 2021-2027) zostaną przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości, rynku pracy, badania i rozwój (B + R), ochronę klimatu i środowiska w województwie, poprawę dostępności transportowej. W wynegocjowanym programie dotacje z Unii zostaną także skierowane na inwestycje w kapitał ludzki, włączenie społeczne, jak również będą wspierać rozwój zrównoważony terytorialnie.
Negocjacje FEP 2021-2027 prowadzone były od lipca do października 2022 r. Podczas konferencji prasowej zostały przedstawione najważniejsze informacje dotyczące wynegocjowanych FEP.
- To jest bardzo dobra wiadomość. Ta kwota jest wyższa niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Cieszymy się też z tego terminu zatwierdzenia programu – mówił marszałek Władysław Ortyl.
Podziękował też wszystkim pracownikom oraz instytucjom zaangażowanym w prace nad nowym programem regionalnym. Zaznaczył, że teraz trzeba szybko ruszyć z naborami wniosków - W tej chwili musimy bardzo szybko i intensywnie uruchomić ten program i ogłosić pierwsze nabory dla wykorzystania tych funduszy. Pierwszym sprawdzianem czy dobrze wdrażamy ten program, będzie już rok 2025, do kiedy musimy wydać już 12,5 procent całej wartości programu – stwierdził marszałek Ortyl.
Marszałek naszego województwa podkreślał, że na te pieniądze czekają przedsiębiorcy oraz samorządowcy. - Dlatego już w pierwszej połowie lutego 2023 roku odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego Komitetu Monitorującego FEP. Wówczas zostaną zatwierdzone pierwsze kryteria wyboru projektów i zaraz po tym spotkaniu zostaną ogłoszone pierwsze nabory - zapowiedział W. Ortyl.
149,5 mln euro na drogi
- Pierwsze konkursy jakie zostaną uruchomione będą związane ze wsparciem lokalnego rynku pracy, będą też sprawy związane ze środowiskiem, edukacją, e-usługami. Chcemy też wesprzeć przedsiębiorców ze strefy przygranicznej – wyliczał marszałek Ortyl.
- Sukcesem negocjacyjnym programu jest zgoda Komisji Europejskiej na przeznaczenie środków na infrastrukturę drogową w wysokości 149,5 mln euro, tj. 49 procent alokacji EFRR (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) na transport ogółem, jak również możliwość realizacji inwestycji z zakresu dróg wojewódzkich stanowiących pośrednie połączenia do sieci TEN-T na obszarach górskich – podkreślał marszałek.
Udało się również uzgodnić możliwość wsparcia dotacyjnego dla MŚP (małych i średnich firm) na obszarach przygranicznych z Ukrainą oraz utrzymać możliwość realizacji projektów dotyczących niestandardowych, indywidualnych rozwiązań w zakresie oczyszczania ścieków na obszarach cennych przyrodniczo.
10 priorytetów
Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim mówił o podstawowych założeniach nowego programu, który tak jak poprzedni jest dwufunduszowy: 72 proc. czyli 1,634 mld euro pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), a 28 proc. czyli 631 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Fundusze Programu zostaną przeznaczone na realizację następujących priorytetów:
- Priorytet 1. Konkurencyjna i cyfrowa gospodarka (EFRR),
- Priorytet 2. Energia i środowisko (EFRR),
- Priorytet 3. Mobilność miejska (EFRR),
- Priorytet 4. Mobilność i łączność (EFRR),
- Priorytet 5. Przyjazna Przestrzeń Społeczna (EFRR),
- Priorytet 6. Rozwój zrównoważony terytorialnie (EFRR),
- Priorytet 7. Kapitał ludzki gotowy do zmian (EFS+),
- Priorytet 8. Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (EFS+),
- Priorytet 9. Pomoc techniczna (EFRR),
- Priorytet 10. Pomoc techniczna (EFS+).
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?