MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Atak na Synagogę Nożyków w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka. Nieletni jest podejrzany o próbę podpalenia świątyni

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Policjanci ujęli podejrzanego w sprawie
Policjanci ujęli podejrzanego w sprawie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
W nocy z wtorku na środę doszło do próby podpalenia Synagogi Nożyków w Warszawie. Na miejsce natychmiast wezwano służby. Policjanci przy pomocy funkcjonariuszy ABW, kilkanaście godzin później zatrzymali podejrzanego w sprawie. To 16-letni obywatel naszego kraju. Wskutek zdarzenia, nikt nie ucierpiał. Zniszczeniu uległa natomiast elewacja budynku. Czyn nieletniego potępili m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Spis treści

Próba podpalenia Synagogi Nożyków

W środę 1 maja w godzinach nocnych doszło do próby podpalenia Synagogi im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków, znajdującej się przy ulicy Twardej 6 w Warszawie. O sprawie została poinformowana policja, która natychmiast rozpoczęła czynności mające na celu ujęcie sprawcy. Z relacji ambasadora Izraela w Polsce wynikało, że w kierunku świątyni rzucono tzw. koktajlem Mołotowa.

Policjanci, którzy pełnili w pobliżu służbę, ugasili ogień nie dopuszczając do jego rozprzestrzenienia. Od kilku godzin mocno pracują nad ujęciem sprawcy - przekazał na platformie "X" wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Policja zatrzymała podejrzanego. To 16-letni obywatel Polski

Po kilkunastu godzinach od zdarzenia, warszawscy policjanci przy pomocy funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymali 16-letniego obywatela Polski, mającego związek ze zdarzeniem. Do akcji mundurowych doszło na terenie jednego z mieszkań na Bemowie.

Wytężona praca operacyjna oraz zaangażowanie wszystkich służb, zarówno policjantów z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I, Komendy Stołecznej Policji oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego doprowadziły do ustalenia i zatrzymania mężczyzny, który ma związek ze zdarzeniem, do którego doszło dziś w nocy na terenie synagogi przy ul. Twardej w Warszawie. Do zatrzymania doszło około godziny 20.00, w jednym z mieszkań na terenie warszawskiego Bemowa. Osobą podejrzewaną o rzucenie butelką z łatwopalną cieczą w budynek synagogi okazał się być 16-letni obywatel Polski - przekazali mundurowi w specjalnym komunikacie.

Funkcjonariusze dodali, że od pierwszych minut po zdarzeniu do działań włączyli się policjanci wszystkich pionów w Komendzie Stołecznej Policji i jednostkach jej podległych. Mundurowi podkreślili także, że priorytetem było przede wszystkim szybkie ustalenie osoby i jej zatrzymanie.

Nie ma i nie będzie tolerancji wobec takich zachowań. W każdym przypadku naruszenia przepisów prawa, każda osoba zostanie pociągnięta do odpowiedzialności - czytamy w oświadczeniu Komendy Stołecznej Policji.

Głosy potępienia. "Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść"

Zdarzenie było szeroko komentowane w mediach społecznościowych. Głos w sprawie zabrał m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

Potępiam haniebny atak na Synagogę Nożyków w Warszawie. Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść! - napisała głowa państwa na platformie "X".

Próbę podpalenia Synagogi Nożyków skrytykowali także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, ambasadorzy Izraela, Niemiec i USA w Polsce oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Nie ma miejsca na antysemityzm, nie ma miejsca na nienawiść tutaj w Polsce. Mur getta był budowany, by podzielić żydowską i nieżydowską część Warszawy, cały pomysł getta to było podzielić. Dlatego bardzo chciałbym podziękować wszystkim gościom, przyjaciołom, od strony prezydenta Dudy, Sejmu, prezydenta Trzaskowskiego, który powiedział bardzo jasno, że takie łobuzy nie podzielą nas nigdy - powiedział rabin.

Jedyna działająca synagoga w Warszawie

Synagoga im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków to jedyna czynna przedwojenna synagoga w stolicy naszego kraju, która przetrwała II wojnę światową.

Jest to główna synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz świątynia, w której urzęduje naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

W budynku wzniesionym w latach 1898 - 1902, codziennie odbywają się nabożeństwa. W każde święto, podczas którego odmawia się modlitwę izkor, uczestnicy wspominają zmarłych Rywkę i Zalmana Nożyków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto