MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe zjawisko na wrocławskim niebie. Niektórzy mieszkańcy zobaczą...ducha

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Remigiusz Biały / Polska Press
Wrocław, miasto znane z wielu atrakcji, oferuje również niezwykłe spektakle na niebie. Dziś, 16 maja, mieszkańcy i goście Wrocławia mają wyjątkową okazję do obserwacji niezwykłego zjawiska astronomicznego. Czy wiesz, co pojawi się na niebie?

Niebo nad Wrocławiem jest sceną dla niesamowitych zjawisk astronomicznych, które można podziwiać nawet bez specjalistycznego sprzętu. Od zorzy polarnej po orbitujące stacje kosmiczne - niebo oferuje spektakl, który z pewnością zachwyci każdego miłośnika astronomii. W tym artykule przybliżymy, co ciekawego można zobaczyć na niebie nad Wrocławiem.

Zorza polarna nad Polską?

Zorza polarna to zjawisko, które zachwyca swoim pięknem. Chociaż jest bardziej charakterystyczne dla regionów położonych bliżej biegunów, mieszkańcy Polski mieli niedawno okazję podziwiać je na własne oczy. Zjawisko to, wynikające z aktywności słonecznej, pojawia się cyklicznie i może być obserwowane również nad Polską.

- To są zjawiska dość nieprzewidywalne. Jeden z ostatnich rozbłysków na Słońcu, który wywołał ostatnią burzę magnetyczną był niezwykle silny, dzięki temu mogliśmy oglądać tak piękne widoki. Taka zorza pojawiła się ostatnio około 20 lat temu - mówi Paweł Preś z Planetarium Uniwersytetu Wrocławskiego.

Astro-duch nad Wrocławiem

Dziś wieczorem, 16 maja, mieszkańcy Wrocławia będą mieli okazję do obserwacji nie tylko stacji kosmicznej ISS, ale również innego, rzadkiego zjawiska. Planowany start rosyjskiej rakiety Sojuz 21b z kosmodromu w Plesiecku może spowodować pojawienie się na niebie bladoniebieskiej chmury, zwanej potocznie astro-duchem.

- Czas i trajektoria startu bardzo sprzyjają nietypowej jak na Polskę możliwości obserwacji tego zdarzenia. Nie mamy pewności, że w tym czasie dojdzie do zainicjowania deorbitacji, czyli odpalenia, ale warto ten przelot uważnie śledzić! - pisał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Rakieta Sojuz może odpalić silniki podczas przelotu nad Polską, tworząc na niebie widoczny ślad. To zjawisko, podobne do obserwowanego niedawno podczas przelotu rakiety Falcon 9, stanowi niezwykłą okazję do obserwacji dla każdego, kto zainteresowany jest astronomią.

Co jeszcze na niebie nad Wrocławiem?

Wrocław, mimo że jest miastem mocno oświetlonym, oferuje możliwość obserwacji wielu zjawisk astronomicznych. Od jasnych planet, przez spadające gwiazdy, po komety i stacje kosmiczne - niebo nad miastem jest pełne atrakcji dla amatorów astronomii.

Jasne planety takie jak Jowisz, Wenus czy Mars są widoczne gołym okiem i stanowią fascynujący element nocnego nieba. Spadające gwiazdy i komety to zjawiska, które potrafią zachwycić i zainspirować do dalszego zgłębiania tajemnic kosmosu. Stacje kosmiczne i satelity, przemierzające niebo nad Wrocławiem, przypominają o postępie technologicznym i możliwościach badania kosmosu.

Niebo nad Wrocławiem kryje w sobie wiele tajemnic i spektakularnych zjawisk. Dzięki regularnym obserwacjom, nawet z własnego balkonu, można doświadczyć niezwykłej bliskości z kosmosem i jego niezliczonymi fenomenami.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto