Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogi za setki milionów złotych dla Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prezydent Lucjusz Nadbereżny zaprezentował plany budowy dróg do specjalnej strefy
Prezydent Lucjusz Nadbereżny zaprezentował plany budowy dróg do specjalnej strefy Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola otrzymała 450 milionów złotych na budowę nowych dróg i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Nowe drogi strefowe w Stalowej Woli

Za 200 milionów złotych będzie realizować miasto budowę nowych dróg strefowych, z kolei 250 milionów złotych będzie pochodzić od samorządu województwa podkarpackiego na powstanie „południowej obwodnicy” - drogi wojewódzkiej łączącej układ komunikacyjny istniejącej Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Wisłosan oraz powstającego Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli.

Ponadto nowa droga będzie łączyć tereny inwestycyjne w Stalowej Woli z niezagospodarowaną jeszcze powierzchnią dla inwestorów w Nowosielcu (gmina Nisko).

Bezzwrotne wsparcie od rządu

Po piątkowej informacji, że Stalowa Wola otrzymała 450 milionów złotych bezzwrotnego wsparcia na budowę nowych dróg i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Parku Inwestycyjnym Euro-Park Stalowa Wola, w poniedziałek, 17 października podczas konferencji prasowej podano przebieg dróg.

Szczegóły podał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny: - Sieć dróg, która powstanie, na którą otrzymaliśmy rekordowe dofinansowanie, połączy dwie strefy: stalowowolską i niżańską w Nowosielcu. Teren będzie dedykowany dla inwestorów w naszym regionie aby stworzyć stabilne i dobrze płatne miejsca pracy.

Zobacz zdjęcia z poniedziałkowej konferencji prasowej

Strategiczny Park Inwestycyjny w Stalowej Woli

Na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego zostanie wybudowanych 12,5 kilometra nowych dróg miejskich o wartości około 245 milionów złotych. - To ponad 11 kilometrów dróg. Zaczynając od ulicy Przyszowskiej, ta ulica zostanie rozbudowana. Będzie ulicą czteropasmową, dwujezdniową, wyznaczającą zupełnie nowy standard. Wjazdy i wyjazdy ze strefy oraz droga jedno jezdniowa za "kuźnią", która będzie komunikować tereny z nowy parkiem inwestycyjnym. Kolejna droga powstanie pomiędzy już realizowaną inwestycją SK Nexilis, zakładem IKEA i działką za firmą Alutec. Będzie zapewniony dojazd do infrastruktury technicznej i energetycznej. Kolejną nową drogą będzie idąca od Tołwińskiego, za halą Agencji Rozwoju Przemysłu, obejmująca nie tylko samą komunikację. Przy niej powstanie zbiornik retencyjny o pojemności 70 tysięcy metrów sześciennych oraz farma fotowoltaiczna. Woda ze zbiorników będzie wykorzystywana do celów komunalnych i przemysłowych. Drogą stanowiącą "szkielet" parku jest droga dwupasmowa, południowa prowadząca od firmy Alutec i SK Nexilis w głąb w południe, wyznaczająca rozwój dalszych dróg, które będą rozbudowywane w całym terenie parku inwestycyjnego – mówił prezydent Nadbereżny.

Z kolei samorząd województwa wybuduje nową drogę o długości około 13 kilometrów i wartości około 255 milionów złotych. Ma ona, jak przedstawiano, dokonać rewolucji nie tylko pod względem uzbrojenia terenów inwestycyjnych, ale i odciążenia Stalowej Woli, Niska, Bojanowa od ruchu ciężkiego. Będzie czteropasmowa i ma biec od ulicy Przemysłowej, okalać nowy park inwestycyjny, stanowiąc w przyszłości bramę do dojazdu do S19, do Nowosielca i terminalu kolejowego LHS oraz skrócić dpjazd do lotniska w Jasionce.

- Według mnie to jedyny taki wniosek w Polsce i tak kompleksowy program logistyczny, komunikacyjny, przemysłowy. Dzięki współpracy, wspólnie z marszałkiem możemy stworzyć najnowocześniejszy w Europie park przemysłowy. Przestrzeń zupełnie unikalną i pod względem powierzchni i od względem komunikacyjnym - dodał prezydent Stalowej Woli.

Poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber o pieniądzach na drogi

- Tak wspaniała wizja musi się ziścić, żeby to miejsce mogło wybrzmieć. Patrząc na obecne strategie rozwoju, strategia rozwoju gospodarczego zawsze była i będzie najważniejsza dla województwa podkarpackiego. Z pewnością gdy uda nam się zrealizować ten projekt, będzie miał on efekt promieniujący na sąsiednie powiaty - stwierdził Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber, strefę gospodarczą nazwał sercem, z kolei drogi - aortą. Nie można mówić o rozwoju bez odpowiedniej sieci dróg, skomunikowania terenów inwestycyjnych bo każdemu inwestorowi zależy na komunikacyjnej dostępności, bezpieczeństwie i szybkości przejazdu. - Z premierem Mateuszem Morawieckim dyskutowaliśmy, czy środki na rozwój stref zawrzeć w Funduszu Rozwoju Dróg, czy stworzyć indywidualny program celowy inwestycji strategicznych. Zdecydowaliśmy się na tą drugą opcję i dzięki temu do samorządów, na rozwój takich "serc" gospodarczych trafiło 5 miliardów złotych, gdzie wysokość dofinansowania to 98 procent - mówił Rafał Weber.

Senator Janina Sagatowska stawiała na młodych

Senator Janina Sagatowska powiedziała, że miała przyjemność współpracować z prezydentem Lucjuszem Nadbereżnym, że stawiała na młodych i dziś ci młodzi budują coś, co będzie wszystkim służyć przez dziesięciolecia. - Urósł nam drugi Kwiatkowski - tak nazwała byłego dyrektora swojego biura, obecnie prezydenta miasta. Zaapelowała jednocześnie do marszałka województwa, aby rozbudować lotnisko w Turbi, gdyż nie tylko drogi, ale i przestrzeń powietrzna powinna zostać zagospodarowana.

Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miasta w imieniu radnych powiedział, że jest dumny z tego, że Stalowa Wola ma szansę zrealizować tak unikatowy i jednocześnie zapewniający rozwój projekt. Zapewnił prezydenta, że samorząd, radni będą wspierać jego realizację.

Obok infrastruktury drogowej toczą się prace związane z projektowaniem sieci energetycznej, wodnokanalizacyjnej. Euro-Park Stalowa Wola to teren o powierzchni jednego tysiąca hektarów, który ma zostać przeznaczony pod inwestycje przemysłowe związane ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem nowoczesnych technologii w dziedzinie energii, elektromobilności, transportu, technologii wodorowej, lotnictwa i motoryzacji. Jego stworzenie jest pokłosiem podpisanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto