Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Solina zamierza tworzyć pierwsze termy w Bieszczadach! Ma już partnera

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
123RF
Gmina chce wykorzystać występujące na jej terenie wody geotermalne. Chce spożytkować je przemysłowo, leczniczo, a także utworzyć pierwsze termy w Bieszczadach i Górach Sanocko-Turczańskich.

W trakcie tworzenia jest już spółka, której zadaniem będzie pozyskanie środków na wykonanie odwiertu i w dalszej części budowę kompleksów. W tym roku spółka powinna zacząć działać.

– Już w 2017 i 2019 r. gmina złożyła pierwsze wnioski, ale nie otrzymała dofinansowania, lecz wówczas nie miałem partnera do tego przedsięwzięcia, a teraz mam – podkreśla wójt Adam Piątkowski.

Władze gminy są w trakcie tworzenia wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o sfinansowanie otworu badawczego w celu rozpoznania i udokumentowania wód termalnych występujących na tym terenie. Chodzi o wykonanie prób eksploatacyjnych.

– Wszystko zależy od zasobów – zaznacza wójt. – Wody termalne to czysta energia. Można je wykorzystać przemysłowo, w celach leczniczych i do rekreacji. My byśmy chcieli zrealizować te trzy cele. Wykorzystać wody geotermalne do ogrzewania, do balneologii, bo mamy uzdrowisko w Polańczyku i stworzyć termalny ośrodek wypoczynkowy.

Mimo, że odwiert dopiero ma być wykonany, to gmina posiada już wiedzę na temat wód termalnych. Mają one temperaturę 75 st. C i występują na głębokości około 2,5 tysiąca metrów.

– W Polsce zakres temperatur wód geotermalnych jest szeroki, bo występują u nas wody, które mają nawet 90 st. C – dodaje Adam Piątkowski.

Gmina stara się o dofinansowanie z NFOŚiGW w granicach 20 -25 mln zł, co pozwoliłoby wykonać odwiert na taką głębokość. Rozstrzygnięcie wniosków nastąpi najprawdopodobniej jesienią.

– Liczę na to, że w tym roku decyzja zapadnie – wyraża oczekiwania samorządowiec.

Wójt Piątkowski otrzymał już zgodę Rady Gminy Solina na organizowanie spółki z partnerem, z którym będzie realizować to wielkie przedsięwzięcie. To bardzo dobrze znany podmiot na terenie gminy. Samorząd wniesie do spółki teren, a podmiot zewnętrzny kapitał. Są to Polskie Koleje Linowe, których właścicielem jest Polski Fundusz Rozwoju, państwowa spółka akcyjna, oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy państwa.

PKL zainwestowały już ogromne pieniądze w gminie Solina budując kolejkę gondolową i tworząc park tematyczny „Tajemnicza Solina”.

– Przekonuję ich do geotermii od 2 lat. W końcu się zgodzili, bo widzą potencjał tego terenu – ujawnia wójt Piątkowski.
Szacuje się, że sam ośrodek będzie kosztował około 200 mln zł.

– Brakuje takiego kompleksu na całym Podkarpaciu – dodaje samorządowiec. – Dlaczego ludzie mają jeździć na Słowację, czy na Węgry, jeśli mogą jeździć do gminy Solina? – pyta retorycznie nasz rozmówca.

Adam Piątkowski uważa, że przyszłość turystyki uzależniona jest od dostępu do wody, gdyż wszystkie badania wskazują, że wodna rekreacja cieszy się i cieszyć się będzie największą popularnością.

– W ciągu najbliższych 15 lat rozwoju turystyki główne trendy będą koncentrować się na wodzie, w szerokim aspekcie jej wykorzystania, Chodzi o baseny, termy, jaccuzi itp. – tłumaczy wójt Soliny. – Kto spełni wymagania tego trendu nie wypadnie z gry i wygra bitwę o pieniądze i rozwój. To musi się nam udać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Solina zamierza tworzyć pierwsze termy w Bieszczadach! Ma już partnera - Nowiny

Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto