Gwiazdy sportu w Goworowie. Program Szkolny Klub Sportowy stawia na rozwój młodzieży

Partnerem cyklu jest PKN Orlen
Program Szkolny Klub Sportowy to nie tylko seria zajęć i treningów dla dzieci i młodzieży, ale również okazja do spotkania gwiazd sportu. W poniedziałek 17 kwietnia w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie odbyły się specjalne zajęcia, w których uczniowie trenowali pod okiem m.in. olimpijczyków oraz medalistów mistrzostw świata czy Europy. Spotkanie oficjalnie rozpoczął minister Arkadiusz Czartoryski.

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest spopularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, dzięki czemu powiększa się SKS-owa społeczność. Sport jest ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa, ale jest też matką przyszłych sukcesów.

- Dzisiaj jesteśmy w Goworowie i choć towarzyszy nam wiele zabawy, to jednak program ten jest realizowany na poważnie. Chcemy bowiem ożywić sport, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Wiemy, że konkurujemy z komputerami czy e-sportem, ale staramy się propagować sport, na ile tylko jest to możliwe. Szczególnie teraz, kiedy po ponad 2 latach pandemii, wciąż mamy zredukowaną aktywność fizyczną, a dzieci spędzają wiele czasu przed ekranami komputerów. Program, który realizujemy z pomocą Instytutu Sportu, skierowany jest do dzieci w szkołach podstawowych - powiedział minister Arkadiusz Czartoryski.

Dzieci trenują z gwiazdami sportu

To zdanie podzielają też polscy sportowcy. Do Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie zawitali: Emilia Ankiewicz – Obukowicz (olimpijka na dystansie 400m biegu przez płotki), Agnieszka Kobus-Zawojska (wioślarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy), Maciej Kęsicki (Para Taekwondo) czy dr Urszula Włodarczyk (8-krotna medalistka mistrzostw świata i Europy w wieloboju oraz dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego).
W Goworowie dzieci trenowały na pięciu stacjach – czterech sportowo-fizycznych i jednej intelektualnej.

- Bardzo się cieszę, że mam przyjemność być kolejny raz na akcji SKS i zachęcać dzieci do uprawiania sportu, w tym do swojej dyscypliny. Nie da się ukryć, że to właśnie w tego typu wydarzeniach, w małych miejscowościach możemy znaleźć przyszłe gwiazdy sportu. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła kibicować tym dzieciakom i trzymać za nie kciuki, gdy będą zdobywać olimpijskie medale. Wydaje mi się, że wśród uczestników możemy znaleźć prawdziwe diamenty, które wystarczy później oszlifować. Jestem przekonana, że z naszych dzisiejszych uczestników wyrosną przyszli mistrzowie sportu – powiedziała Agnieszka Kobus-Zawojska.

Spotkanie olimpijczyków z pewnością pozostawi pozytywne wrażenia w pamięci dzieci na wiele lat. Młodzi sportowcy bardzo często spotykali na swojej drodze profesjonalistów, którzy stawali się dla nich idolami czy inspiracją do dalszych działań i rozwoju.

- Sama wiem jakie to potrafi być ważne. Pamiętam, jak w przeszłości spotkałam Irenę Szewińską, Władysława Kozakiewicza czy Jacka Wszołę. Wywarło to na mnie olbrzymie wrażenie - dodaje dr Urszula Włodarczyk.

Gwiazdy sportu w Goworowie. Program Szkolny Klub Sportowy stawia na rozwój młodzieży

Zajęcia SKS mogą być początkiem wielkiej kariery sportowej

W ramach realizacji Programu SKS, od 2017 roku, każdej wiosny i jesieni zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wszystkie wyniki testów uczestników Programu SKS od tego roku znajdą się w bazie danych w programie Sportowe Talenty. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie ich rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich potencjałem.

Celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest zadbanie o nasze małe pociechy i jest to największe narzędzie aktywizacyjne w Polsce. Jego skala i zasięg terytorialny pozwalają efektywnie oddziaływać na najmłodszych, którzy uczestnicząc w programie, osiągają lepsze wyniki sprawnościowe niż rówieśnicy, co potwierdzono stosownymi badaniami.

- Sport może wiele nauczyć dzieci w takim wieku. Wyrabia w nich takie cechy jak zaangażowanie, dyscyplina, cierpliwość, czy szacunek dla przeciwnika. Ten event pokazuje, jak wiele można osiągnąć dzięki uprawianiu sportu - mówi Maciej Kęsicki.

Gwiazdy sportu w Goworowie. Program Szkolny Klub Sportowy stawia na rozwój młodzieży

Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2017 roku Program SKS jest wspierany przez ORLEN - największego sponsora polskiego sportu – nie tylko tego profesjonalnego będącego wynikiem wieloletnich treningów naszych sportowców, ale również młodzieżowego. W 2022 roku cała Grupa Kapitałowa ORLEN objęła programami sportowymi ponad 300 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. Pomagając w realizacji tego typu programów ORLEN nie tylko dba o ich rozwój, ale również szuka kolejnych talentów.

- Wsparcie firmy PKN Orlen jest dla nas nieocenione w propagowaniu sportu i wspieraniu młodzieży, która chce rywalizować i reprezentować Polskę na międzynarodowych arenach. To nie jest oczywiste i zasługuje na wyrazy uznania – dodaje minister Czartoryski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gwiazdy sportu w Goworowie. Program Szkolny Klub Sportowy stawia na rozwój młodzieży - Sportowy24

Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie