Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nie zostać szpiegiem Rosji. Polskie służby specjalne przygotowały informator

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Agencja Wywiadu przygotowała poradnik, w którym radzi, jak bronić się przed możliwością werbunku przez wrogie służby wywiadowcze.
Agencja Wywiadu przygotowała poradnik, w którym radzi, jak bronić się przed możliwością werbunku przez wrogie służby wywiadowcze. Agencja Wywiadu
Agencja Wywiadu oraz pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej przygotowali poradnik, w którym opisują metody działania rosyjskich służb specjalnych, które mogą chcieć werbować szpiegów wśród Polaków. Opracowanie dotyczy głównie osób wyjeżdżających do Rosji lub krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, ale jego reguły mogą być przydatne również w Polsce. Zwłaszcza teraz, kiedy okazało się, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła groźną, rosyjską siatkę szpiegowską, która miała działałać na Podkarpaciu.

Spis treści

- Informator wyjaśnia, jak rozpoznać zagrożenia o charakterze wywiadowczym oraz jak się przed nimi bronić. Pokazuje również, kto w sposób szczególny może stać się obiektem zainteresowania obcych służb - opisuje Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Polski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Poradnik przygotowany wspólnie z ekspertami Agencji Wywiadu skierowany jest głównie do osób wyjeżdżających do Rosji i innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, jednak zawarte w nim wskazówki mogą być przydatne również w Polsce, szczególnie w przygranicznych regionach, także na Podkarpaciu, szczególnie po wybuchu wojny w Ukrainie.

Rosyjscy szpiedzy na Podkarpaciu? Tak, to niestety jest możliwe

Czy działalność rosyjskich służb specjalnych może dotyczyć Podkarpacia? Tak. To w Przemyślu w pierwszych dniach wojny, w nocy z 27 na 28 lutego 2022 r., zatrzymany został a później tymczasowo aresztowany przez sąd Pablo G., podejrzany o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Tego dnia zatrzymana została również druga osoba podejrzana o szpiegostwo. Służby nie precyzują, o kogo chodzi.

- W marcu 2022 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób, oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Z uwagi na politykę Rosji wobec Polski oraz jej sojuszników, a także biorąc pod uwagę agresję rosyjską przeciwko Ukrainie, Szef ABW wniósł o ich wydalenie z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - przekazuje S. Żaryn.

W poradniku polskie służby specjalne wyjaśniają, kto może się znaleźć w kręgu zainteresowania rosyjskich służb, w jaki sposób może odbywać się werbunek, na jakie - z pozoru nieistotne zachownia - należy zwrócić uwagę.

- Uważaj na osoby, które próbują skłonić cię do wyjazdu do Rosji lub państw jej przyjaznych obietnicami zawarcia znajomości, rozwoju zawodowego lub prywatnego - przestrzegają autorzy poradnika.

W kraju uważajmy na osoby pochwalające rosyjską agresję na Ukrainę

Powinniśmy być uczuleni na zachowania osób negujących zbrodniczą działalność Rosji w Ukrainie lub wręcz ją pochwalających. Szczególnie gdy namawiają nas one do publicznego manifestowania takich zachowań. Być może mamy do czynienia tylko z "pożytecznym idiotą", jak wcześniej sowieckie a obecnie rosyjskie służby określają cudzoziemców z własnej woli sprzyjających ich narracji, ale równie dobrze może to być zawodowy szpieg.

- ABW składała (w ciągu pierwszego roku wojny w Ukrainie - przyp. red) zawiadomienia m.in. do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, Legnicy i Poznaniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na publicznym pochwalaniu wszczęcia i prowadzenia przez Federację Rosyjską wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. Działania pochwalające zbrodniczą działalność Rosji przeciwko Ukrainie nie mogą być – i nie są - tolerowane.

Na kolejnych slajdach instrukcje zawarte w poradniku przygotowanym przez Agencję Wywiadu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak nie zostać szpiegiem Rosji. Polskie służby specjalne przygotowały informator - Nowiny

Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto