Jednym z pożądanych kierunków kształcenia policealnego w Stalowej Woli jest pielęgniarstwo. Tego jednak brakuje

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Utworzenie studiów praktycznych na kierunku "pielęgniarstwo" wymaga zapewnienia odpowiedniej kadry oraz bazy dydaktycznej
Utworzenie studiów praktycznych na kierunku "pielęgniarstwo" wymaga zapewnienia odpowiedniej kadry oraz bazy dydaktycznej Pixabay
Jednym z pożądanych kierunków kształcenia policealnego w Stalowej Woli jest pielęgniarstwo, ale od wielu lat nie ma takiej możliwości.

Pielęgniarstwo pożądanym kierunkiem w Stalowej Woli

- Ten kierunek to nie tylko moje marzenie ale też koleżanek, z którymi aktualnie uczęszczam do jednego z liceów. Niestety nie każdy ma możliwość wyjazdu do dużego ośrodka, możliwości finansowe są mocno ograniczone. Był taki zamiar utworzenia pielęgniarstwa w Stalowej Woli. Czy wiadomo na jakim jest to etapie?

- pyta jedna z mieszkanek.

Niestety nie ma możliwości kształcenia w tym kierunku. - Obecnie takie kształcenie nie może się odbywać na poziomie policealnym. Musi być prowadzone przez szkołę wyższą, co najmniej licencjat. Zabiegamy o to ale nie ma uczelni, która byłaby zainteresowana otworzeniem takiego kierunku w Stalowej Woli - mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Trzy lata temu mówiono o uczelni z Chełma, niestety władze szkoły wybrały na siedzibę Janów Lubelski. Półtora roku temu wspominano o Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. "Pielęgniarstwo" jest, ale w macierzystej siedzibie w Lublinie.

- Utworzenie studiów praktycznych na kierunku "pielęgniarstwo" wymaga zapewnienia odpowiedniej kadry oraz bazy dydaktycznej, w tym specjalistycznych pracowni wyposażonych w sprzęt do symulacji medycznych, a także umów z placówkami medycznymi, gdzie studenci mogliby odbywać zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. To niezbędne warunki, by starać się o zgodę na utworzenie nowego kierunku - mówiła nam wówczas Katarzyno Bojko, ówczesna rzecznik prasowy KUL.

Tymczasem w stalowowolskim szpitalu średni wiek pielęgniarek na dzień 18 stycznia to 48 lat i 10 miesięcy. W wieku 20-40 lat pracuje 76 pielęgniarek, 41-50 lat - 95, 51-60 lat - 189, powyżej 61 lat - 29.

Średnie wynagrodzenie pielęgniarek

Średnie wynagrodzenie pielęgniarek w miesiącu grudzień 2022 wynosiło 8 tysięcy 131,98 złotych brutto, a składa się na nie: wynagrodzenie zasadnicze, premia według obowiązującego regulaminu, dodatek za wieloletnią pracę "dodatek za wysługę lat", dodatek funkcyjny, dodatek za pracę w godzinach nocnych, dodatek za pracę wykonywaną w porze dziennej w soboty, niedziele i święta.

Obecnie liczba zatrudnionych pielęgniarek w ramach umowy o pracę wynosi 389, umowy cywilnoprawne na udzielanie świadczeń zdrowotnych ma 47 osób. Liczba zatrudnionych położnych - 45 osób.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie