Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komfortowe auto na wakacyjne podróże. Na co zwracać uwagę przy zakupie, czyli...

Marek Wieliński
Niezbędne detale Kupując samochód - nie tylko przed wyjazdem na wakacje - warto zastanowić się, co będzie nam potrzebne, aby korzystanie z niego było praktyczne i stało się źródłem radości przez kilka lat ...

Niezbędne detale

Kupując samochód - nie tylko przed wyjazdem na wakacje - warto zastanowić się, co będzie nam potrzebne, aby korzystanie z niego było praktyczne i stało się źródłem radości przez kilka lat eksploatacji auta.

Zwłaszcza w sezonie planowania dalekich podróży samochodem i wakacyjnych wyjazdów łatwo zwrócić uwagę na szczegóły, które decydują o późniejszym zadowoleniu z podjętej decyzji.
Jeśli wybieramy auto rodzinne - vana lub kombi - zwróćmy uwagę na to, by miało pod dostatkiem praktycznych schowków.
Uwaga na schowki
Wbrew pozorom zawsze znajdzie się mnóstwo „niezbędnych” przedmiotów, które codziennie musimy ze sobą wozić. Oczywiście nie należy stawiać tylko na ilość, ale także na jakość. Zdarzają się bowiem modele z kilkudziesięcioma przegrodami z których kilka pomieści co najwyżej kartę kredytową, albo niewielkie przedmioty. Warto przy tym zwrócić także uwagę na schowki znajdujące się w bagażniku. Nie tylko umożliwiają utrzymanie porządku, ale też zwiększają bezpieczeństwo, chroniąc drobne przedmioty przed przemieszczaniem się w ostrych zakrętach lub podczas gwałtownego hamowania.
Jeśli mimo dobrej organizacji przestrzennej bagażnik przed wyjazdem na urlop staje się za ciasny, problem możemy rozwiązać, montując na dachu specjalny boks. Po wakacjach, gdy nie będzie nam już potrzebny – wystarczy go zdemontować.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Obowiązkowym wyposażeniem każdej zmotoryzowanej rodziny z dzieckiem jest atestowany fotelik. Nie zapominajmy także o systemach bezpieczeństwa czynnego i biernego. Wzmocnieniach struktury nadwozia, automatycznych pałąkach przeciwkapotażowych w przypadku kabrioletów i jak największej liczbie poduszek powietrznych. Nowością są te chroniące kolana kierowcy przed uderzeniem w deskę rozdzielczą. Nie zaszkodzi też odrobina luksusu w postaci dwustrefowej klimatyzacji, szklanego panoramicznego dachu, czy dobrego systemu audio. Czasem komfort podróżowania mogą poprawić akcesoria nawet tak zwyczajne i proste, jak przeciwsłoneczne rolety.

Strefowa klimatyzacja to doskonale rozwiązanie na długie rodzinne wyprawy.

Im większe, tym lepiej
Schowki w bagażniku
W vanach i kombi coraz częściej można znaleźć mnóstwo zamykanych komór, wysuwanych szuflad i półek z pomocą których łatwiej jest utrzymać porządek. Schowki te są także coraz bardziej przemyślane. Do ich stworzenia wykorzystuje się każdą wolną przestrzeń w samochodzie. Sięgnięto już nawet... do bagażnika. W wielu modelach schowki znajdują się po bokach i w podłodze. Niektórzy producenci konstruują kompleksowe systemy, ułatwiające przechowywanie. Przykładem może być rozwiązanie Opla o nazwie Flex Organizer – system przegród, który ułatwia bezpieczne i zorganizowane przewożenie ciężkich ładunków i drobnych przedmiotów.

Bezpieczeństwo małych pasażerów
Foteliki samochodowe dla dzieci
Foteliki stosujemy obowiązkowo dla dzieci w wieku do 12 lat, których wzrost nie przekracza 150 cm. Istnieje wiele odmian. Są np. montowane tyłem do kierunku jazdy foteliki dla maluchów. W tym wypadku konieczne jest wyłączenie poduszki powietrznej pasażera! Starsze dzieci muszą siedzieć w foteliku umieszczonym na tylnej kanapie - ze względu na komfort przodem do kierunku jazdy. Jeśli dziecko jest odpowiednio wysokie możemy wozić je na specjalnych podwyższeniach, które dostosowują ich wzrost do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Za niestosowanie się do przepisu, nakazującego przewożenie dzieci w fotelikach grozi mandat w wysokości 150 zł i 3 punkty karne.

Prawie jak w domu
Luksusowe wnętrze
Pozytywne wrażenia z jazdy wzmacnia nowoczesny design. Pamiętać powinniśmy również o bezpieczeństwie. Im więcej kurtyn i poduszek powietrznych – tym lepiej. Prezentowane na zdjęciu wnętrze Forda S-Max wyposażono nawet w poduszkę chroniącą kolana kierowcy przed kontaktem z deską rozdzielczą. Bezpieczeństwo jazdy zwiększa też możliwość sterowania radiem, bez odrywania rąk od kierownicy. Widoczny na zdjęciu kokpit wyposażono w trójkątne schowki z siatką. Można w nich bezpiecznie umieścić podręczne drobiazgi. Schowek w środkowej konsoli, podłokietniku, drzwiach, czy podstawka pod napoje to już praktycznie standard.

Ochronią przed słońcem
Rolety przeciwsłoneczne
Montowane w drzwiach i na tylnych szybach zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza zbyt dużej ilości słońca, a więc także podnoszeniu się temperatury wewnątrz pojazdu.. Zwiększają komfort podróżowania, zwłaszcza małych dzieci. Uchronią też znajdujące się we wnętrzu auta przedmioty przed przegrzaniem. Można je dokupić osobno, ale wielu producentów stosuje przemyślane, fabryczne rozwiązania, które idealnie pasują do danego modelu. Rolety mogą być otwierane ręcznie lub elektrycznie. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy ich konstrukcja jest bezpieczna dla najmłodszych pasażerów.

Podróż z widokiem na niebo
Szklany dach
Uatrakcyjni każdą wyprawę. Szklany dach może być hermetyczny lub otwierany. Składać się z dwóch lub kilku tafli szkła, które z pomocą elektrycznych silniczków można przesuwać, a w niektórych przypadkach nawet na kilka sposobów konfigurować ich ustawienie. Co ciekawe - szklane dachy stosowane są nawet w samochodach z nadwoziami coupe – cabrio. W ten sposób przez cały rok mamy nieograniczoną przestrzeń nad głowami. Latem – podczas jazdy bez dachu i zimą - przez szklane tafle z których zbudowano składany elektrycznie dach. Za ten luksus trzeba dopłacić - w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji - od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Dodatkowy bagażnik
Boks dachowy
Większość kierowców tylko okazjonalnie potrzebuje dużej przestrzeni bagażowej. Nie warto kupować auta na wyrost. Warto natomiast zastanowić się nad kupnem dachowego boksu. To dodatkowy, zewnętrzny bagażnik. Najlepiej, aby zamykany był na zamek. Pomieścić może nawet kilkaset litrów bagażu. Należy jednak pamiętać, że muszą to być w miarę lekkie przedmioty. Dopuszczalne obciążenie dachu w samochodzie to zazwyczaj około 50 kg. Za dachowy boks zapłacimy od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli raz do roku wyjeżdżamy na wakacje, dachowy boks możemy wypożyczyć. Takie rozwiązanie proponują już nawet niektórzy dilerzy samochodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto