Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Msza F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w bazylice w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Koncert zorganizowany został w środę 19 października w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli
Koncert zorganizowany został w środę 19 października w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
W środę 19 października z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli zorganizowany został koncert Msza F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w wykonaniu: Orkiestry Lwowskiej Filharmonii Narodowej i Galicyjskiego Chóru Kameralnego. 

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz na koncercie w Stalowej Woli

Koncert zorganizowany został pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego, soliści Olesya Bubela – sopran, Tetyana Vakhnovska – mezzosopran, Andrii Voziian – tenor, Viktor Yankovskyi – baryton. Organizatorami koncertu byli biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

W intencji Kapłanów Niezłomnych

Msza Święta w intencji Kapłanów Niezłomnych oraz Dziękczynna za 85 lat życia biskupa Edwarda Frankowskiego rozpoczęła się o godzinie 17:30. Transmisja na żywo była w TV TRWAM. Było to niezwykłe wydarzenie dla Stalowej Woli, ponieważ miasto dołączyło do grona takich miast jak Chicago, Rzym, Barcelona, Lizbona, Lwów czy Warszawa, gdzie ten wspaniały koncert można było podziwiać na żywo.

Józef Michał Ksawery Franciszek Poniatowski to wyjątkowa postać w kulturze: artysta, polityk, śpiewak, patriota, dyplomata, muzyk, jednym słowem człowiek renesansu. Msza F-dur, powstała w czasie, gdy Polska zniknęła z map Europy, a o jej prawie do wolności przekonywały świat narodowe powstania i dzieła wybitnych polskich twórców, do których autor Mszy F-Dur z całą pewnością się zaliczał. Została napisana przez Księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego dla króla Portugalii Ludwika I i pierwotnie była przeznaczona na głosy solowe, chór i organy. Przemysław Firek – prezes Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej postanowił nadać utworowi nowy współczesny charakter i był pomysłodawcą przemiany „Mszy F-dur” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto