Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopce z mrówkami w Stalowej Woli zostaną przeniesione? Jest duża szansa

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Doktor Tomasz Włodarczyk przy kopcu z mrówkami, przeniesionymi do wkopanego w ziemię pojemnika
Doktor Tomasz Włodarczyk przy kopcu z mrówkami, przeniesionymi do wkopanego w ziemię pojemnika Zdzisław Surowaniec
Trzy kopce mrówek, jakie są w powstającym Parku Zimnej Wody w miejscu, gdzie przebiegać będzie ścieżka rowerowa, mają być przeniesione na drugą stronę strumienia. To trudne zadanie. Zajmuje się tym od ponad miesiąca doktor Tomasz Włodarczyk, naukowiec związany z Instytutem Biologii na Uniwersytecie Białostockim.

Doktor Włodarczyk jest biologiem, znawcą owadów czyli entomologiem. Opracował eksperymentalną metodę przenosin mrowisk. Polega na skuszeniu mrówek, aby przeniosły się do wkopanego w ziemi pojemnika obok mrowiska, skąd wywiozło by się kolonie w inne miejsce. Były z tym problemy, bo mrówki nie kwapią się przenosinami. Ale przy modyfikacji prac, naukowiec odnosi sukcesy.

Przy przenoszeniu kopców z mrówkami miasto mogło użyć koparki. Jednak jest to brutalna metoda, bo w ten sposób wiele mrówek ginie. A w Polsce są one pod częściową ochroną. Mrowisko może sięgać na głębokość nawet półtora metra. Doktor Włodarczyk jest więc zadowolony, że miasto zadbało o przyjazną metodę przeniesienia mrowisk. - Myślę że te kolonii są na tyle cenne, że warto byłoby je zachować w całości. Przy użyciu koparki to przypuszczalnie większość owadów zginęłaby – stwierdza naukowiec.

Z punktu widzenia leśnictwa mrówki pełnią pożyteczną rolę, odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Jako drapieżnicy, wpływają na skład gleby. Są stałym elementem przyrody. I wbrew pozorom są to zwierzęta, których kolonie są dość delikatne. Potrafią walczyć ze szkodnikami lasu, jaką jest brudnica mniszka. Zbierają larwy motyla do kopca i ograniczają jego populację

Trzy kolonie mrówek to mrówki rudnice (Formica rufa). Rude mrówki to mrówki, które budują duże kopce i które mają dwubarwne ciało z rudym tułowiem i ciemną głową i odwłokiem, dzięki któremu możliwe jest szybki rozwój potomstwa czyli poczwarek.

Doktor Włodawczyk zauważył, że mrówki w dwóch kopcach zachowują się różnie. Jedne nie dają się zmusić do przenosin do wyłożonego mchem pojemnika, drugie powoli decydują się na przenosiny, skąd zostaną przeniesione w inne miejsce, gdzie czeka na nich miseczka z miodem. Część natomiast zakłada nowe kolonie przy drzewach i tam będą mogły sobie żyć, już nie niepokojone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto