Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiat róży na obrazach i porcelanie – niezwykła wystawa w stalowowolskim muzeum. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Obraz, który jest symbolem wystawy w muzeum
Obraz, który jest symbolem wystawy w muzeum Zdzisław Surowaniec
W Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli otwarta została 30 grudnia niezwykła wystawa, której motywem przewodnim jest róża.

Niezwykła wystawa w Stalowej Woli

Urodę róży znamy dobrze z obrazów urodzonego w Rozwadowie Alfonsa Karpińskiego, od wieków jest natchnieniem dla artystów, pomaga zakochanym wyrażać uczucia, ale pojawia się również często jako motyw dekoracyjny przedmiotów użytkowych.

Ponad 150 obiektów – obrazów, tkanin, ceramiki artystycznej i użytkowej, bibelotów, elementów ubiorów, naczyń i rzemiosła przybliża bogactwo zastosowań i atrakcyjność róży wśród twórców i użytkowników.

Ekspozycja „Róża do wszystkich rzeczy…”

Wystawa oparta jest na scenariuszu ekspozycji „Róża do wszystkich rzeczy…”, która została opracowana i zrealizowana w 2019 r. przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W jej stalowowolskiej odsłonie znajdą się liczne lokalne odniesienia, widoczne już w tytule. Przewodnia fraza „ile […] mieści się w jednym kwiecie róży”, pochodzi z wypowiedzi Alfonsa Karpińskiego. Ten urodzony w Rozwadowie malarz był wielkim miłośnikiem róż, niezwykle wdzięcznego motywu w twórczości malarskiej. Róże na obrazach przybierają postać martwych natur, są elementami portretów i dekoracji.

Poza motywem wiodącym wystawa ma pokazać wielość znaczeń kulturowych tej szlachetnej rośliny oraz bogactwo tematu w przekrojowym ujęciu artystycznym, symbolicznym, religijnym, metaforycznym oraz botanicznym, i wreszcie w wymiarze regionalnym z podkreśleniem ogrodniczych pasji przedstawicieli rodu Lubomirskich z Charzewic.

Obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka

Na ekspozycji, oprócz twórczości Alfonsa Karpińskiego, są też prezentowane obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka, Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Józefa Pankiewicza, Bolesława Biegasa, a także malarstwo dawne – XVII- i XVIII-wieczne portrety. Dodatkowo na ekspozycji znalazła się też porcelana i fajans z najsłynniejszych europejskich manufaktur, a także rzemiosło artystyczne dekorowane motywem róży. Wystawa będzie też okazją do zaprezentowania nowego nabytku Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli – obrazu Kwiaciarki Alfonsa Karpińskiego.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto