Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Stalowej Woli chętniej wypożyczają w bibliotece książki, gry i audiobooki. Jaki tytuły wiodły prym w 2022 roku?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Miejsce rejestracji wypożyczeń książkowych w Bibliotece Głównej
Miejsce rejestracji wypożyczeń książkowych w Bibliotece Głównej MBP
12 tysięcy 413 mieszkańców Stalowej Woli i okolic skorzystało w 2022 roku z możliwości wypożyczenia książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. A wypożyczono w sumie blisko 206,5 tysiąca literackich tytułów. To o ponad 12 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

Rośnie liczba wypożczeń książek i audiobooków w Stalowej Woli

Wzrosła także ilość wypożyczonych audiobooków: z 7 tysięcy 297 do 7 tysięcy 875. Coraz większym powodzeniem cieszy się również wprowadzona niedawno usługa wypożyczania gier. Jak się okazuje, korzysta z niej spore grono użytkowników. Po planszówki i gry logiczne w 2022 roku sięgnięto 686 razy, a można wybierać w sumie już ze 145 tytułów.

– Cieszy, że czytelnictwo w Stalowej Woli, po zawirowaniach związanych z obostrzeniami sanitarnymi i zamykaniem biblioteki wzrasta. Dla przypomnienia, w roku 2020 odwiedzający bibliotekę wypożyczyli ponad 170 tysięcy pozycji książkowych, w roku 2021 było to już 195 tysięcy książek, a w 2022 jest to już 206,5 tysiąca pozycji – porównuje Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli.

Czytelnicy stalowowolskiej książnicy, w Bibliotece Głównej i jej czterech Filiach, mają do dyspozycji dokładnie 244 tysiące 2 książki i niemal 8 tysięcy 300 audiobooków. Na miejscu mogą zapoznać się z 97 tytułami prasowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

A co wypożyczano w 2022 roku najczęściej? Lektury szkolne. „Mitologia” Parandowskiego została wypożyczona 104 razy, komiks „Szkoła Latania” 92 razy, a po „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek sięgnięto 63-krotnie. Tylu czytelników przeczytało również „Zniewolonych” Edyty Świętek - najpopularniejszą książkę najpopularniejszej autorki wśród czytelników pełnoletnich. Dorośli chętnie sięgali również po „Wojenną miłość” Joanny Jax – 58 razy oraz „Przeklętych” Edyty Świętek – 57 razy.

Jeśli chodzi o audiobooki, tu prym wiodły: „Zadziorna baronówna” Urszuli Gajdowskiej i „Wianek z lawendy” Agnieszki Olejnik. Najchętniej pożyczanymi grami były „Ubongo”, „Wsiąść do pociągu” i „Co za emocje!”

Rezerwacja wypożyczenia książki

Katalog online Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli pozwala na zarezerwowanie przez czytelnika interesującej go pozycji bibliotecznej. W minionym roku najdłuższą kolejkę oczekujących zanotowała książka „Gdzie śpiewają raki”, której autorką jest Delia Owens. Czekało na nią 23 osoby. Nie inaczej jest i teraz.

W 2022 roku stalowowolska biblioteka zdobyła wyróżnienie w konkursie na najciekawsze wydarzenie w ramach Tygodnia Bibliotek 2022. „Biblioteka – świat w jednym miejscu” organizowane przez Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie. Została wyróżniona również za realizację jednego z najciekawszych pomysłów w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek 2022”, organizowanej przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Stalowowolskie bibliotekarki i bibliotekarze zdobyli nagrodę za najciekawszą relację z wydarzeń zorganizowanych w ramach akcji „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe” zorganizowaną przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i wydawnictwo Story House Egmont.

– Z zajęć, warsztatów i spotkań organizowanych przez MBP w minionym roku skorzystało w sumie 23,5 tysiąca osób. Cześć z nich odbyła się w ramach projektu „Książka i biblioteka – lekiem na troski młodego człowieka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Beata Życzyńska, kierownik Działu Promocji i Nowych Technik Bibliotecznych.

Mała książka - wielki człowiek

Innym projektem, który realizowała biblioteka jest „Mała książka – wielki człowiek”. Dzięki niemu najmłodsi mieszkańcy Stalowej Woli mogą liczyć przy zapisaniu ich do biblioteki na bezpłatne wyprawki czytelnicze z Instytutu Książki. W 2022 roku wydano 140 takich wyprawek w języku polskim oraz 5 w języku ukraińskim.

Za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, dostępnej poprzez stronę internetową MBP, Czytelnicy mają również dostęp do 2,5 tysiąca publikacji archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa”, „Sztafety”, „Fety” oraz „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto