Spis treści
Bezpieczne wycieczki po górach zimą? Poznajcie łatwe szlaki w Tatrach
Góry są piękne o każdej porze roku, ale zimą piesze wędrówki po polskich Tatrach mogą stanowić spore wyzwanie. Śnieg, wiatry i oblodzenie mogą stanowić niebezpieczeństwo dla turystów, którzy wybiorą nieodpowiednie szlaki w górach.
Zamiast ryzykować, lepiej wybrać jedną z prostych i bezpiecznych tras. Wybraliśmy dla Was 11 propozycji na weekendowe wycieczki po górach zimą. To sprawdzone szlaki w Tatrach, które nawet zimą nie stanowią poważnego wyzwania dla piechurów, za to pozwalają w pełni cieszyć się górami, pięknymi widokami, a nawet smacznymi posiłkami, serwowanymi w górskich schroniskach.
Sprawdźcie, które trasy w Tatrach są łatwe i bezpieczne nawet zimą.

11 łatwych i bezpiecznych szlaków w Tatrach na zimę
Poniżej znajdziecie opisy 11 łatwych i bezpiecznych tras w Tatrach na zimowe wycieczki. Podajemy długość tras i orientacyjny czas ich przejścia w obie strony (zimą maszeruje się wolniej), zamieszczamy też mapy.
Pamiętajcie, że żadna górska trasa nie jest całkowicie bezpieczna. Na końcu artykułu znajdziecie przydatny poradnik dla turystów wybierających się zimą w góry z informacjami, jak przygotować się do wycieczki, by zminimalizować ryzyko wypadku.
Droga Pod Reglami
- Wskazówki: to trasa w zasadzie spacerowa, prowadząca do wylotu wielu ważnych dolin, przez które prowadzą dalsze szlaki (np. Kościeliskiej, Strążyskiej, Małej Łąki, Doliny Białego). Marsz można zacząć od Wielkiej Krokwi w Zakopanem i powędrować do Kir.
- Zalety: ładne widoki na Zakopane i Gubałówkę, Wielka Krokiew to dodatkowa atrakcja. Droga przecina wyloty innych popularnych szlaków turystycznych w Tatrach.
- Długość trasy: ok. 16 km
- Czas przejścia: ok. 4-5 godz.
Z Kir przez Dolinę Kościeliską
- Wskazówki: łatwa trasa wiodąca z Kir przez malowniczą dolinę, można dojść do samego schroniska na Hali Ornak.
- Zalety: urozmaicone otoczenie, przy dobrej pogodzie można zwiedzać jaskinie (obecnie dostępne są np. Jaskinia Mylna, Raptawicka i Smocza Jama, ale trzeba uważać na oblodzone skały).
- Długość trasy: ok. 12 km.
- Czas przejścia: ok. 5-6 godz.
Z Siwej Polany przez Dolinę Chochołowską
- Wskazówki: widoki może nieco monotonne, ale trasa jest prosta i nadaje się dobrze zarówno dla piechurów, jak i narciarzy biegowych i skiturowych.
- Zalety: na trasie czekają zabytkowe pasterskie szałasy, a także schronisko, w którym można odpocząć.
- Długość trasy: ok. 15 km.
- Czas przejścia: ok. 4-5 godz.
Z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko
- Wskazówki: to jeden z najpopularniejszych szlaków w Tatrach, choć jest dość długi. Drogę można skrócić o 7 km, korzystając z góralskiego fasiągu (kursują tylko do zmierzchu).
- Zalety: łatwość przejścia, piękne widoki, schronisko nad Morskim Okiem oferuje ciepłe posiłki.
- Długość trasy: ok. 17 km.
- Czas przejścia: ok. 5-6 godz.

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową
- Wskazówki: na Halę Gąsienicową łatwo dotrzeć czarnym szlakiem z Brzezin przez Jaworzynkę lub Boczań (uwaga na strome odcinki trasy).
- Zalety: radość z wędrówki jest tym większa, że na Hali Gąsienicowej czeka na turystów gościnne schronisko Murowaniec.
- Długość trasy: ok. 10 km.
- Czas przejścia: ok. 3-4 godz.
Z Kuźnic na Kasprowy Wierch
- Wskazówki: Kasprowy Wierch to jedna z najpopularniejszych gór w polskich Tatrach. Można się na nią wspiąć lub wjechać w wagoniku kolejki linowej. Zdobycie Kasprowego o własnych siłach daje więcej satysfakcji, ale wjazd kolejką ułatwia i skraca całą wycieczkę, a także stanowi atrakcję dla dzieci.
- Zalety: na szczycie Kasprowego na turystów czeka najwyżej położona w Polsce restauracja, działa tu też obserwatorium meteorologiczne. Ze szczytu Kasprowego Wierchu wychodzi wiele ciekawych szlaków np. na Giewont i Czerwone Wierchy.
- Długość trasy: ok. 14 km.
- Czas przejścia: ok. 6 godz.
Z Kuźnic na Halę Kondratową
- Wskazówki: trasa z Kuźnic przez Polanę Kalatówki na Halę Kondratową to część popularnej trasy na Giewont, który jednak nie jest taki łatwy do zdobycia zimą, dlatego wielu turystów decyduje się zakończyć marsz wcześniej. Na Hali Kondratowej działa najmniejsze schronisko górskie w polskich Tatrach. Komu nie dość wędrowania po górach, ten może wydłużyć trasę i udać się dalsze 5 km na Czerwone Wierchy.
- Zalety: na trasie czekają dodatkowe atrakcje dla miłośników historii: klasztor Sióstr Albertynek i pustelnia św. Brata Alberta.
- Długość trasy: ok. 7 km.
- Czas przejścia: ok. 3-4 godz. (wariant z Czerwonymi Wierchami ok. 8-9 godz.)

Z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę
- Wskazówki: po wejściu na Rusinowa Polanę możemy albo zawrócić, albo iść dalej do Zazadniej, mijając słynną kaplicę na Wiktorówkach. Przy dobrej pogodzie z Polany lub Zazadniej można też ruszyć na Gęsią Szyję, ale tam trzeba uważać na oblodzenie.
- Zalety: Rusinowa Polana to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w polskich Tatrach. Rozciąga się stąd słynna panorama Tatr Wysokich, można zobaczyć np. Rysy i Gerlach.
- Długość trasy: ok. 6,5 km
- Czas przejścia: ok. 2,5 godz.
Z Doliny Strążyskiej do Siklawicy
- Wskazówki: to pętla prowadząca przez Polanę Strążyską do wodospadu Siklawica.
- Zalety: piękne widoki na Giewont, możliwość zobaczenia wodospadu Siklawica, na Polanie Strążyskiej działa bufet serwujący gorącą herbatę.
- Długość trasy: ok. 5 km
- Czas przejścia: ok. 2-3 godz.
Z Doliny Strążyskiej do Doliny Małej Łąki
- Wskazówki: wycieczkę pod Siklawicę można urozmaicić, wędrując dodatkowo z Polany Strążyskiej do Doliny Małej Łąki i wracając Drogą Pod Reglami do wylotu Doliny Strążyskiej.
- Zalety: trasa do Doliny Małej Łąki wiedzie przez las, który ośnieżony wygląda szczególnie malowniczo. Z samej Doliny widać np. Giewont i Kopę Kondracką.
- Długość trasy: ok. 11 km
- Czas przejścia: ok. 5-6 godz.

Doliną Białego na Sarnią Skałę
- Wskazówki: trasa to pętla zaczynająca się w Dolinie Strążyskiej i wiodąca do Doliny Białego przez Drogę Pod Reglami.
- Zalety: bardzo malownicza trasa wąskim wąwozem, wzdłuż potoku. Przy dużych mrozach można oglądać piękne lodospady. Z Sarniej Skały rozciąga się wspaniały widok, także np. na Giewont.
- Długość trasy: ok. 16 km.
- Czas przejścia: ok. 6-7 godz.
Bezpieczeństwo w górach. Jak przygotować się do zimowej wycieczki w Tatry?
Zanim wybierzecie się na wycieczkę w góry, powinniście odpowiednio się do niej przygotować. Jest to bardzo istotne zwłaszcza zimą, kiedy warunki pogodowe mogą się szybko zmieniać.
Jak przygotować się do zimowej wycieczki w Tatry i na co zwracać uwagę?
- Sprawdź prognozę pogody. Unikaj wędrówek przy silnym wietrze i tuż po obfitych opadach śniegu. Pamiętaj, że zimą w górach pogoda może zmieniać się bardzo szybko. Przed wyjściem w góry dobrze jest zapoznać się z komunikatem turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym podawane są aktualne warunki na szlakach, informacje o zamkniętych trasach i zalecenia dla turystów.
- Sprawdź stopień zagrożenia lawinowego. O zagrożeniu lawinowym w Tatrach na bieżąco informuje TOPR. Drugi i trzeci stopień oznaczają już realne zagrożenie. Przygotowaliśmy instrukcję dla turystów na temat tego, jak zachować się w czasie lawiny.
- Zabierz odpowiedni sprzęt górski. Zimą w górach nieodzowne mogą okazać się raki, raczki i kije trekkingowe, przydatny będzie też czekan.
- Spakuj niezbędne przybory i prowiant. W czasie zimowej wycieczki po górach nawet na prostych szlakach warto posiadać latarkę (zmrok zapada szybko), mapę, kompas i apteczkę. Termos z gorącą kawą, herbatą lub zupą może okazać się zbawienny. Prowiant powinien być wysokokaloryczny.
- Ubierz się odpowiednio. Nawet kiedy świeci słońce w Tatrach zimą bywa bardzo mroźnie. Należy ubrać się więc „na cebulkę”, w kilka ciepłych warstw, które w miarę potrzeby można zdejmować, i nieprzemakalną kurtkę. Należy też założyć odpowiednie buty, najlepiej do trekkingu.
- Dobrze zaplanuj trasę wycieczki. Zimą powyżej górnej granicy lasu powinni wybierać się tylko doświadczeni piechurzy. Pozostali turyści powinni trzymać się łatwych i względnie bezpiecznych tras, takich jak wymienione wyżej przykładowe szlaki w Tatrach. Należy zwracać uwagę na długość trasy i możliwy czas jej przejścia, który zimą może być nawet dwa razy dłuższy niż latem. Dobrym pomysłem jest kierowanie się w czasie wycieczki do któregoś z górskich schronisk.
Źródła: tpn.pl, portaltatrzanski.pl, gorydlaciebie.pl
Bezpieczeństwo w górach: czy znasz najważniejsze zasady
Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa w górach.
Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.
Jak uniknąć wypadku w górach?
- Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
- Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
- Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
- Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
- Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
- Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.
Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?
W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:
601 100 300 – numer główny
985 – numer alarmowy
112 – numer ratunkowy
Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?
Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.
Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.
Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.
Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.
Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.
Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.
SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.
Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.
Co zabrać na wycieczkę w góry?
Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.
Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.
Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.
Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.
Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.
Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.
Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.
Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.
Co oznaczają kolory szlaków górskich?
Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:
Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty
Niebieski – szlak długodystansowy
Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc
Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami
Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane
Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.
Czy można iść w góry z psem?
Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.
W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.
Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?