Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawet deszcz nie przerwał koncertu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wideo
od 16 lat
Warszawska Orkiestra Sentymentalna zagrała w piątek koncert, który był częścią uroczystości otwarcia Muzeum Centralnego Okręgu.

Z okazji 85. rocznicy w czwartek zorganizowane zostało w Stalowej Woli uroczyste otwarcie jedynego w Polsce Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zbiegło się to z rokiem jubileuszu 85–lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Od czwartku do soboty trwają uroczystości, których częścią są koncerty, pokazy, kiermasze i oczywiście zwiedzanie muzeum.

W piątek wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Jej repertuar doskonale wpisuje się w klimat okresu międzywojnia, kiedy powstały Zakłady Południowe (obecnie Huta Stalowa Wola) i miasto. Koncertowi towarzyszył przez większą część ulewny deszcz i tylko najwytrwalsi wielbiciele sentymentalnych klimatów dotrwali do końca koncertu. A na finał zespół zaśpiewał rosyjską piosenkę „Papa paparapa pa pa” i (niestety) nikt się nie zorientował jakie jest źródło tego skocznego przeboju.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół założony w 2015 roku rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie nas inspirują.
W składzie Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej są: Gabriela Mościcka – śpiew, akordeon, Lena Nowak – klarnet, Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, flugelhorn, śpiew, Jakub Fedak – wibrafon, ksylorimba, Marcin Żebrowski – mandolina, śpiew, Łukasz Owczynnikow – kontrabas, śpiew oraz Mateusz Kowalski – baraban, tara. Na mandolinie i gitarze grywali też Artur Hołuszko oraz Krzysztof Baranowski.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wpisuje się w falę zespołów, które dbają o dziedzictwo polskiej piosenki międzywojennej. Z reguły koncerty Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej są potańcówkami – muzycy występują w strojach nawiązujących do epoki, a ich bezpośredniość i wdzięk sprawiają, że publiczność szybko wchodzi w ich świat. Wystąpili na festiwalach Skrzyżowanie Kultur oraz Nowa Tradycja w Warszawie, Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni, a także m.in. Spoiwa Kultury w Szczecinie, Demoludy w Olsztynie, Vistula Folk w Płocku, na Święcie Ciulimu – Czulentu w Lelowie oraz imieninach Jana Kochanowskiego w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto