Nasza Loteria

Nowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. "Jeszcze trochę. Mikołaj Kowalski – Małgorzata Pawlak – Sławomir Toman". Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Sławomir Toman na tle jednej ze swoich prac
Sławomir Toman na tle jednej ze swoich prac Zdzisław Surowaniec
W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli otwarta została nowa wystawa czasowa „Jeszcze trochę. Mikołaj Kowalski – Małgorzata Pawlak – Sławomir Toman”.

Jeszcze trochę - nowa wystawa w Stalowej Woli

Jeszcze trochę – słowa te nie brzmią poważnie i niewiele mówią, lecz wystawa, którą określają, jest bogata w treści i to bynajmniej niebłahe. Skąd więc taki tytuł?

Jak tłumaczy muzeum, po pierwsze jest to rozwinięcie pokazu krakowskiego zatytułowanego „Długa droga na szczyt”, tym razem w innej aranżacji i poszerzonego o nowe prace. Klucz ich doboru pozostaje jednak ten sam: pokazać mechanizm napędzający twórczość. Jest to temat szczególnie bliski Małgorzacie Pawlak, co wyjątkowo dobrze obrazuje seria roślinnych obrazów noktowizyjnych. To kompozycje oparte o zdjęcia dokumentujące przeróżne momenty z życia roślin, zaobserwowane podczas długich nocnych spacerów. Kiełkowanie, zagłuszanie, wzrost, upadek i rozkład, to zdarzenia w symbolicznej opowieści o zmaganiach artysty z tworzywem w nieustannej pogoni za materializacją idei.

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli o twórczości artystycznej

Po drugie można by powiedzieć, że tytuł wystawy o twórczości artystycznej powinien być zabawny, ponieważ każda sztuka to zabawa, gra, która posiada swoje reguły. Mogą to być reguły bardzo różne i trudne do zdefiniowania, ale zawsze są, pozwalając odróżnić sztukę od niesztuki. Układanie wystawy również jest grą, która ma wiele rozwiązań. Każdy nowy układ niesie ze sobą inne znaczenia, a decydujące jest nie tylko sąsiedztwo i relacje samych prac między sobą, ale również ich miejsce w przestrzeni galerii. Budowanie wciąż nowych narracji z poszczególnych obrazów jest strategią charakterystyczną dla Sławomira Tomana, który tym razem mówi cytatami z innych artystów.

Po trzecie „Długa jest droga na szczyt”, ale jeszcze trochę i będziemy na miejscu. W tym zdaniu najważniejsza informacja to ocena odległości, a odległość znaczy tyle, ile czas potrzeba do jej pokonania, natomiast wszystko, co związane z upływem czasu, mieści się w zakresie projektu Mikołaja Kowalskiego Obrazowanie czasu, którego owoce można zobaczyć na wystawie. Wystawa „Jeszcze trochę” jest więc różnorodna i wielowątkowa, metaartystyczna, ale z dystansem.

Sławomir Toman

Sławomir Toman, ur. w 1966 r. Malarz, dydaktyk, kurator wystaw, juror konkursów artystycznych. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. Mieczysława Hermana (1986-87), na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1988-93, dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza) oraz w Ecole Regionale des Beaux-Arts w Rennes we Francji (1995-97, dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Gerarda Baldeta).

W 2003 roku nominowany do Paszportu Polityki. Stypendysta Ministerstwa Kultury RP (2002) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji (1995). Od 1997 roku związany z Instytutem Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Członek Otwartej Pracowni w Krakowie i Lublinie, lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje malarstwo prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach Warszawy (CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Biegasa, Salon Akademii, Bardzo Biała, Beta16, Karowa, Farbiarnia, DAP), Poznania (ABC, Piekary, U Jezuitów, InnerSpaces, Szyperska, CK Zamek), Krakowa (Otwarta Pracownia, Nova, Pryzmat, Pałac Sztuki, Galeria ASP, Fosfor), Trójmiasta (PGS w Sopocie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Chlebnicka-ASP, Tajna), Lublina (Zachęta, Biała, BWA, Labirynt, Warsztaty Kultury, Zajezdnia, Pod podłogą), oraz w wielu innych galeriach w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych.

Małgorzata Pawlak

Małgorzata Pawlak. Urodzona w 1991 roku w Opolu Lubelskim, od 2007 roku mieszka w Lublinie. Studiowała Malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni profesora Jacka Wojciechowskiego. W roku 2014 obroniła z wyróżnieniem dziekańskim dyplom licencjacki, w roku 2016 otrzymała wyróżnienie za dyplom magisterski. Prezentowała prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych, w kraju i za granicą. Brała udział w dwóch programach rezydencyjnych: w Les ateliers des Sœurs Macarons (Nancy, Francja, 2017) oraz w Atelier Salzamt (Linz, Austria, 2019, w ramach międzynarodowego programu współpracy kulturalnej CreArt). W 2019 roku za działalność artystyczną otrzymała na Lubelskiej Gali Kultury Nagrodę Okolicznościową, w roku 2020 została laureatką dwóch nagród: Grand Prix na 13. edycji Konkursu im Eugeniusza Gepperta oraz Lubelskiej Nagrody Kulturalnej Żurawie w kategorii obrazu. Jej działalność artystyczna została także wyróżniona Nagrodą Artystyczną Miasta Lublin (2021). Obecnie jest doktorantką na macierzystej uczelni.

Mikołaj Kowalski

Mikołaj Kowalski. Artysta urodzony w 1991 roku w Lublinie, gdzie mieszka i pracuje. Studiował Malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni profesora Jacka Wojciechowskiego. W roku 2014 został nagrodzony wyróżnieniem dziekana za dyplom licencjacki pod tytułem Obraz Przedmiotu, następnie w roku 2016 otrzymał wyróżnienie za dyplom magisterski pod tytułem Farbopłot. Wystawiał swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w dwóch programach rezydencyjnych: Pieńków Art Residency (Lipinki, Polska, 2016) oraz w Les ateliers des Sœurs Macarons (Nancy, Francja, 2017). Był stypendystą kilku programów stypendialnych w tym Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W roku 2016 otrzymał Pierwszą nagrodę Fundacji Marka M. Pieńkowskiego. Rok później zdobył Grand Prix w konkursie Promocje 2017 w Legnicy. W maju 2019 roku na Lubelskiej Gali Kultury otrzymał za działalność artystyczną Nagrodę Okolicznościową. Jest także laureatem Lubelskiej Nagrody Kulturalnej Żurawie w kategorii obraz (2021). Obecnie jest doktorantem na macierzystej uczelni.

Wystawa dostępna do 19 marca. Miejsce ekspozycji: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1. Informacje: tel. 15 844 85 56. Godziny zwiedzania: pn., wt., śr., pt.: 9:00–14:30; czw.: 9.00–18.00; niedz.: 14.00–18.00; sobota: nieczynne.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto