Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Organy z Hiszpanii trafiły do Zespołu Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy

PK
Kopia hiszpańskich organów pochodzących z przełomu XVII-XVIII wieku stanęła w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy.
Kopia hiszpańskich organów pochodzących z przełomu XVII-XVIII wieku stanęła w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
Cud techniki i sztuki, kopia hiszpańskich organów z przełomu XVII-XVIII wieku, stanęła tymczasowo w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy. Zanim organy zaczną brzmieć w nowym kampusie Akademii Muzycznej, wprowadzą muzyczną nutę do życia uczniów i studentów bydgoskiego gastronomika.

Bydgoska Akademia Muzyczna: nowy kampus na horyzoncie

W Bydgoszczy trwają intensywne prace nad budową nowego kampusu Akademii Muzycznej. W jego ramach, 8-kondygnacyjny budynek stanie się domem dla czterech sal koncertowych (symfonicznej, kameralnej, teatralno-operowej i organowej), sal dydaktycznych, sali prób, pomieszczeń gastronomicznych i domu studenta. Prace budowlane mają zakończyć się w 2026 roku.

Hiszpańskie organy w Bydgoszczy

Do jednej z sal koncertowych kampusu trafią organy, które są kopią instrumentu z przełomu XVII-XVIII wieku z Villarroya de la Sierra w Hiszpanii.

Przygotowania do przyjęcia tego wyjątkowego instrumentu w Bydgoszczy trwały od października ubiegłego roku. W końcu, organy przybyły do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, gdzie będą przechowywane do ukończenia prac budowlanych na nowym kampusie Akademii Muzycznej.

Montaż instrumentu rozpoczął się 18 marca i trwał tydzień. Nad tym procesem czuwał hiszpański organmistrz Joaquin Lois, który w przyszłym roku rozebierze instrument i przeniesie go do nowej siedziby Akademii Muzycznej.

Znaczenie organów dla Akademii Muzycznej

Inicjatorem sprowadzenia organów do bydgoskiej Akademii Muzycznej jest prof. dr hab. Radosław Marzec z Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Prof. Marzec jest autorem projektu, dzięki któremu uczelnia wzbogaci się o dwa instrumenty: wspomniane organy hiszpańskie oraz drugie - francuskie, pochodzące z Alzacji.

- Hiszpańskie organy pochodzą z okresu, kiedy Hiszpania była muzyczną potęgą. Będą wspaniałym narzędziem do nauki literatury muzycznej - mówi prof. Radosław Marzec.

Plany na przyszłość

Organy nie mogą stać nieużywane. To nowy instrument, który musi być rozgrywany. W trakcie tymczasowego pobytu w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich będzie na nich grał prof. Marzec, będą używane do zajęć ze studentami. Są również plany organizowania koncertów dla publiczności.

Czy to w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich czy w przyszłym kampusie Akademii Muzycznej, organy z pewnością wzbogacą życie kulturalne Bydgoszczy. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze koncerty i możliwość podziwiania tego imponującego instrumentu na żywo.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto