Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie i poświęcenie Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół” w Stalowej Woli [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Otwarcie  Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół” przez ściągnięcie biało-czerwonej szarfy
Otwarcie Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół” przez ściągnięcie biało-czerwonej szarfy Zdzisław Surowaniec
Mimo że funkcjonuje od czterech miesięcy, w sobotę 12 czerwca miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie odnowionego "Sokoła", w którym po latach powróciła kultura, pod nazwą Rozwadowski Dom Kultury.

„Sokół” od momentu powstania od 1906 roku, był centrum życia kulturalnego Rozwadowa. Tu było miejsce dla każdego. Gromadziła się młodzież z całego miasta, której organizowano miłe spędzenie czasu. W ten sposób dbano, by młodzi ludzie nie włóczyli się po ulicach. Trudno dziś wymienić, co przez wszystkie lata działało przy "Sokole".

Tu założono zespół mandolinowy "Lutnia", powstał klub piłki nożnej "San", Klub RoNiTa, działało kółko teatralne, nauka tańca i śpiewu. Wystawiane były przez młodzież przedstawienia okolicznościowe, patriotyczne i religijne, bajki dla dzieci, jasełka. Jedni byli aktorami, inni robili dekoracje, a podziwiać ich występy przychodziło prawie całe miasto. Starsi przychodzili na zabawy, na zebrania i różne spotkania. Działało też kino, kasyno, kawiarenka i zawsze były dobre ciastka. Tu zawsze można było mile spędzić czas, wspominają ze wzruszeniem mieszkańcy.

- Ten budynek przez 40 lat stał niezagospodarowany, niszczał co budziło wiele negatywnych emocji wśród społeczności, mieszkańców Rozwadowa. Dziś dzięki uporowi, ogromnej pracy, chęci i zaangażowania został odremontowany, rozpoczynając tym samym rewitalizację tego osiedla: powrót instytucji, nadanie mu takiego znaczenia jakie wynika z zobowiązania historycznego – powiedział podczas otwarcia prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał jak bardzo długo mieszkańcy czekali na remont tego miejsca. - Budynek „Sokoła” będzie służył jako Rozwadowski Dom Kultury młodszym, ale i starszym, tym którzy będą chcieli tutaj przebywać, animować życie gospodarcze, kulturalne i artystyczne – mówił. Wspominał jak ówczesna radna rozwadowska, dobry duch Sokoła, walczyła o jego remont w każdej kadencji: - Pani Maria stawiała sprawę jasno: "Sokoła" trzeba odbudować, musi tutaj wrócić, musi tętnić w nim życie - dodaje Rafał Weber.

Obiekt udało się wyremontować za 2,5 miliona złotych przy dofinansowaniu w wysokości 1,8, otrzymanym ze środków europejskich od Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Wicemarszałek województwa Ewa Draus pogratulowała inicjatywy oraz silnej woli w realizacji odbudowy: - Ten budynek to jest coś więcej niż obiekt. To przede wszystkim idea „Sokoła”, który budowane dumnie ponad 100 lat temu - mówiła Ewa Draus.

Maria Rehorowska, rozwadowianka, wieloletnia radna, która od lat walczyła o remont „Sokoła” i przywrócenie mu charakteru kulturalnego, wspominała Towarzystwo Gimnastyczne „Sokołó”, "sokole" rodziny - budowniczych i działaczy na rzecz tego miejsca: - Ten apel jest dla nich, ale to nie apel poległych. To apel życia. Przywołuję tych, którzy budowali „Sokoła” w ciężkich trudach, później w 1936 roku umieszczali na szczycie figurę sokoła, symbol ciężkiej pracy, symbol wytrwałości, bo tylko z ciężkiej pracy są owoce. Przywołuję tych, którzy wmurowali jako kamień węgielny Matkę Bożą. Świadczy to o tym, że byli katolikami i chcieli, aby w tym właśnie budynku katolicyzm miał miejsce. „Sokoły” przybywajcie, bo czeka na was grono stalowowolan, rozwadowian, czeka na was piękny budynek, a ósmy prezydent tego miasta odbudował go - przemawiała wzruszona Maria Rehorowska.

„Pani Maria” za upór w dążeniu co celu, silną wolę, wytrwałość i cierpliwość odebrała z rąk prezydenta Lucjusza Nadbereżnego i przewodniczącego Rady Miasta Stanisława Sobieraja „Stalowowolskie Serce”. Z kolei na rzecz Rozwadowskiego Domu Kultury ofiarowała orła wyszytego podczas zajęć rękodzielniczych w dawnym „Sokole”.

W wyremontowanym "Sokole" na parterze jest sala widowiskowa z mobilnymi krzesłami, magazyn sprzętu, biura/garderoby, szatnia i toalety. Na pierwszym piętrze: sala muzyczna z dźwiękoszczelnymi drzwiami, sala teatralna. Na balkonie/antresoli: stanowisko multimedialne wyposażone w stoły mikserskie. Na strychu galeria/sala historyczna z gablotami na miejsce upamiętnienia historycznego aspektu "Sokoła" z miejscem na sprzęt multimedialny pod wyświetlanie obrazów z historii "Sokoła" i Rozwadowa.

W nowej przybudówce salonik sąsiedzki jako miejsce spotkań dla mieszkańców, stowarzyszeń. Na I sala fitness, bawialnia dla dzieci, sala relaksu/nauki. Na dziedzińcu ogródek do wykorzystania w sezonie letnim. Od frontu oraz dziedzińca zlokalizowany jest parking rowerowy, zaś samochodowy w stopniu minimalnym na potrzeby zaopatrzenia.

Obecnie rozwadowski "Sokół" pod swoje skrzydła zaprosił dzieci w wieku 7 - 15 lat, które mogą rozwijać swój talent z rytmiki, śpiewu, nauki gry na instrumentach oraz tańca.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto