Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy budowie domu największym problemem jest budżet. W 2022 r. zmagał się z nim co trzeci budujący

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Co trzecia osoba, która w 2022 r. zdecydowała się na budowę domu, jako największy problem wymieniła zbilansowanie budżetu.
Co trzecia osoba, która w 2022 r. zdecydowała się na budowę domu, jako największy problem wymieniła zbilansowanie budżetu. 123RF.com
Budowa domu rzadko przebiega gładko i bezproblemowo. W 2022 r. najczęściej zgłaszanymi przez inwestorów problemami było zapanowanie nad budżetem, załatwianie formalności oraz znalezienie ekipy budowlanej i nadzór na nią. Sporo osób miało też trudności z zakupem materiałów budowlanych. Co ciekawe, wciąż niewielu z nas załatwia formalności przez internet.

Spis treści

Budowa domu w 2022 r. Z czym najczęściej zmagali się inwestorzy?

Budżet budowy to wciąż coś, nad czym trudno zapanować. Wyraźnie pokazuje to najnowszy „Raport o budowie domów” Oferteo.pl, w którym aż 35 proc. inwestorów budujących w 2022 r. przyznało, że przekroczenie budżetu było dla nich największym problemem. Niemal tyle samo osób (34 proc.) jako główną trudność wskazało zbilansowanie budżetu. Łatwo to zrozumieć – budowa domu to przedsięwzięcie duże, skomplikowane i pełne niespodzianek, co powoduje, że trudno oszacować, jaka kwota będzie potrzebna. W minionym roku dołożyły się do tego niezwykle gwałtowne wzrosty cen materiałów budowlanych, które na szczęście obecnie zachowują się dużo spokojniej.

– Wynik z lutego (...) daje nadzieję na powrót do względnej normalności, za którą w obecnych czasach należy uznać powrót parametrów wzrostu cen do wartości jednocyfrowych – komentował niedawno sytuację na rynku materiałów Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Inwestorzy budujący w 2022 r. nie zmagali się jednak wyłącznie z finansami. Inne często wskazywane problemy (można było wybrać wiele odpowiedzi) to:

  • załatwianie kwestii formalno-prawnych (34 proc.),
  • znalezienie ekipy budowlanej (31 proc.) i nadzór nad nią (27 proc.),
  • niedostępne materiały budowlane (16 proc.),
  • wybór projektu (15 proc.) oraz działki budowlanej (13 proc.).
Największe problemy inwestorów w czasie budowy w 2022 r.
Największe problemy inwestorów w czasie budowy w 2022 r. Oferteo.pl

Można zgadywać, że w przypadku problemów ze znalezieniem ekipy jedną z przyczyn były rosnące stawki u fachowców. W czasach wysokich kosztów budowy (z którymi zmaga się dziś cała branża budowlana) znalezienie taniej, ale solidnej ekipy staje się nieraz prawdziwym wyzwaniem. Co ciekawe, zdaniem części fachowców problemem są sami klienci. Dobrze pokazała to zeszłoroczna ankieta Norgips, przeprowadzona wśród ekip remontowych. Fachowcy wskazywali wówczas, że klienci często mają nierealistyczne wymagania cenowe i nie chcą dopłacać za dodatkowe prace, których sami zażądali. Ten sam problem występuje zapewne podczas budowy domu.

– Jest grupa klientów, która zmienia zdanie podczas inwestycji. Uświadamianie, że każda zmiana niesie za sobą koszty, nie należy do najłatwiejszych rozmów – mówi cytowany przez Norgips fachowiec z Łodzi. – Zaczyna się straszenie sądami, bo uważają, że już tyle zapłacili, że więcej nie muszą.

Część prac budowlanych wykonujemy sami. Jakie najczęściej?

Jednym ze sprawdzonych sposobów na obniżenie kosztów budowy domu jest wykonanie części prac samodzielnie, bez zatrudniania ekipy. Ankieta Oferteo.pl pokazała, że był on popularny także w 2022 r., kiedy to metodę tę wybrało 82 proc. badanych. Jak łatwo się domyślić, inwestorzy najczęściej brali się za prostsze prace, takie jak malowanie ścian (75 proc.) oraz montaż płytek i paneli (49 proc.). Im trudniejsze zadanie, tym chętniej powierzaliśmy je fachowcom: na samodzielne murowanie i tynkowanie zdecydowało się tylko 13 proc. badanych, a za własnoręczne wykonanie instalacji gazowej wzięło się zaledwie 2 proc. inwestorów.

Zazwyczaj respondenci wykonywali po jednej lub kilka z wymienionych prac. Osoby, które wybudowały dom w całości bez udziału ekipy budowlanej, stanowiły 4 proc. – podaje raport.

Jakie prace inwestorzy wykonywali samodzielnie?
Jakie prace inwestorzy wykonywali samodzielnie? Oferteo.pl

Inwestorów zapytano też o to, w jaki sposób załatwiali formalności budowlane (z którymi, przypomnijmy, zmagał się co trzeci budujący). Jak się okazuje, pozostajemy tradycjonalistami – mimo iż coraz więcej spraw można załatwić przez internet, 75 proc. ankietowanych stawiało się osobiście w urzędzie. Blisko co trzeciego (30 proc.) inwestora wyręczył w formalnościach pośrednik. Tylko 23 proc. budujących załatwiało ważne sprawy online.

Zwolennicy osobistego załatwiania spraw w urzędzie już niedługo będą jednak musieli zmienić zwyczaje. Już w tym roku wielu formalności nie da się załatwić inaczej, jak tylko przez internet, a od połowy 2024 r. obieg dokumentów budowlanych stanie się w pełni cyfrowy. Planując budowę domu w niedalekiej przyszłości, warto więc zainteresować się tymi zmianami i przygotować na nie, zanim wejdą w życie.

Piękna i stylowa sypialnia

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - RegioDom
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przy budowie domu największym problemem jest budżet. W 2022 r. zmagał się z nim co trzeci budujący - RegioDom.pl

Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto