Rekordowo wysoki budżet Stalowej Woli na przyszły rok – ponad pół miliarda złotych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Lucjusz Nadbereżny na tle budowanego tunelu pod torami na spotkaniu z dziennikarzami
Lucjusz Nadbereżny na tle budowanego tunelu pod torami na spotkaniu z dziennikarzami Zdzisław Surowaniec
Udostępnij:
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny stojąc na tle budowanego tunelu pod torami kolejowymi na spotkaniu z dziennikarzami, zaprezentował budżet miasta na przyszły rok.

Jak ocenił, budżet jest rekordowy pod względem kwot, nakładów na wydatki inwestycyjne, pozyskane dofinansowania i co najważniejsze, ma się dokonać spłata zadłużenia w wysokości 28 milionów złotych.

Budżet będzie imponujący, bo przekroczy pół miliarda złotych, z czego po stronie dochodów - 526 milionów złotych, wydatków - 516 milionów złotych. - Nigdy wcześniej miasto nie zbliżało się nawet do takich wartości. Wygenerowaliśmy nawet nadwyżkę w kwocie 9,5 miliona złotych. To oznacza, że w 2022 roku nie planujemy pozyskania ani jednej złotówki z kredytu, nie będzie żadnego zobowiązania. Wręcz przeciwnie. Spłacimy 28 milionów złotych długu, w tym 16 milionów złotych starych" zobowiązań. Resztę kwoty stanowią obligacje, które będą w tym roku wyemitowane - mówił prezydent.

- Najwięcej wydatków poniesiemy dla najważniejszego dla nas celu, stworzenia Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. 77 miliony złotych przeznaczamy na wykup nieruchomości, budowę dróg. Tworzymy teren dla inwestorów z branż nowoczesnych technologii. Mamy realną szansę stworzyć kilkanaście tysięcy miejsc pracy - przekonywał prezydent.

134 miliony złotych to wydatki zaplanowane dla osiedli, czyniąc miasto jeszcze bardziej nowoczesnym, skomunikowanym, zielonym, otwartym na sport, kulturę, rekreację. Z tej kwoty 83 milionów złotych, a więc 61 procent, to środki pozyskane ze źródeł norweskich, krajowych i europejskich. Na osiedlowe wydatki składa się 118 zadań. Wśród najważniejszych to budowa tunelu pod torami pomiędzy ulicami 11 Listopada, Okulickiego, a Przemysłową. W przyszłym roku inwestycja ma się zakończyć jesienią. Kolejne to uzbrojenie terenów pod nową strefę gospodarczą z budową układu komunikacyjnego od strony HSW, wzdłuż ulic Przyszowskiej do Bojanowskiej, za Kuźnię Matrycową od ulicy COP. Całe zadanie opiewa na kwotę 50 milionów złotych, z terminem do roku 2024. Przebudowana będzie ulica Działkowa (7,4 miliona złotych), ulica Graniczna od „wiaduktu donikąd” do ulicy Brandwickiej (5,6 mln zł), Spacerowa od ronda na Energetyków (2,1 mln zł), 34 przejścia dla pieszych na łączną kwotę 9,4 mln zł.

Ruszy budowa hospicjum z poradnią medycyny paliatywnej, z zaplanowaną kwotą 14,9 mln zł, kontynuowana jest realizacja budowy żłobko-przedszkola z basenem (14,5 mln zł), rozbudowa Szkoły Podstawowej numer 11, modernizacja Szkoły Podstawowej numer 4 i 7 (dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych dzieci), rewitalizacja Rozwadowa, po 700 tysięcy na podwórka na ulicy Wolności i Mickiewicza oraz Staszica i Popiełuszki. 1,2 mln zł jest przeznaczone na budowę i modernizację placów zabaw.

13,8 złotych ze środków norweskich znalazło się w budżecie na przebudowę sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury, 500 tysięcy dedykowane jest utworzeniu Muzeum COP. Aby Stalowa Wola była jeszcze bardziej zielona, nie zabraknie środków na nowe nasadzenia, zakończenie budowy Parku Zimnej Wody, budowę Ogrodu Zucha na osiedlu Poręby, prace projektowe przebudowy Placu Piłsudskiego.

Podtrzymane są wydatki na komunikację miejską i bezpłatne przejazdy dla grup uprzywilejowanych. Nie będzie podwyżek dla mieszkańców i przedsiębiorców: - Budżet nie obejmuje podwyżki podatku od nieruchomości, od środków transportu, opłat za wywóz odpadów, cen biletów komunikacji miejskiej, ani innych publicznych opłat – zapewnił prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie