Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewelacyjna wystawa karykatur lotniczych Andrzeja M. Olejniczaka w Stalowej Woli [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Andrzej Marek Olejniczak na tle karykatur lotniczych prezentowanych na Ogólnopolskim Konkursie Modelarskim Sikorski Model Show 2022
Andrzej Marek Olejniczak na tle karykatur lotniczych prezentowanych na Ogólnopolskim Konkursie Modelarskim Sikorski Model Show 2022 Zdzisław Surowaniec
Wystawa karykatur lotniczych Andrzeja Marka Olejniczaka była jedną z atrakcji 8. Ogólnopolskiego Konkursu Modelarskiego Sikorski Model Show 2022 w Stalowej Woli.

Prace kaliskiego rysownika można było obejrzeć w budynku powstającego Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego przy ulicy Hutniczej.

Na wystawie obejmującej blisko trzydzieści prac pojawiły się artystycznie i satyrycznie przetworzone wizerunki najsłynniejszych i najciekawszych lotniczych konstrukcji. Obok samolotów zagranicznych zaprezentowane zostaną także polskie w tym samolot liniowy PZL P.23 KARAŚ, towarzyszący LUBLIN R-XIIID, myśliwski PZL P11C oraz słynna mielecka produkcja – bombowiec PZL P.37B ŁOŚ.

Andrzej Marek Olejniczak urodził się w maju 1967 roku w Kaliszu. Kiedy tylko nauczył się chodzić i jako tako porozumiewać z otaczającym go światem, zaczął rysować. W tym przypadku słowo „rysować” należy wziąć w bardzo, bardzo duży cudzysłów. Z niezrozumiałą dla innych lubością zajmował się gryzmoleniem NCSD, (Na Czym Się Dało) przy pomocy CBPR (Co Było Pod Ręką). Ściany mieszkania, meble, modne wówczas ceraty kuchenne – materiałem mogło stać się absolutnie wszystko. Rysował m.in. aniołki, co już wtedy mogło sugerować późniejsze zainteresowania.

Obiekt latający, to obiekt latający, bez względu na to, czy upierzony, czy też zbudowany z płótna, drewna lub aluminium. Pierwsze szkice, akwarele i plakatówki wykonywał już w szkole podstawowej – prace te zyskiwały uznanie u nauczycieli plastyki. W okresie szkoły średniej współpracował z Ośrodkiem Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”, w którym zajęcia plastyczne prowadzili profesorowie kaliskiej filii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zafascynowany twórczością Borisa Vallejo i Christosa Achilleosa zaczął wkraczać w świat fantasy czyli rycerstwa, gnomów, smoków, harpii i wielokroć przekładał go na prace o podobnej tematyce.

Pasja lotnicza i uwielbienie dla serii komiksów Janusza Christy „Kajko i Kokosz” zaowocowały karykaturami ukochanych samolotów. Po raz pierwszy zostały opublikowane w miesięczniku „Aeroplan”, a od 1997 roku pojawiają się na stronach magazynu historyczno-modelarskiego „MINI REPLIKA”, którego artysta był współautorem. Na jego łamach prezentował recenzje modeli, reportaże z ich budowy, ilustrowane dużą ilością fotografii. Jest także autorem barwnych sylwetek samolotów, a 2006 roku opublikował materiały dotyczące polskich F-16.

Od 15 lat tworzy „imienne” karykatury samolotów F-16 dla pilotów wybieranych Pilotami Roku 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Projektuje schematy malowania samolotów, ilustruje książki, projektuje loga firm, kalkomanie, zajmuje się też fotografią lotniczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto