Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają prace przy ratowaniu siedziby Kedywu w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wnętrze Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej
Wnętrze Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej Zdzisław Surowaniec
W połowie lutego 2022 roku władze Stalowej Woli poinformowały, że miastu przybędzie placówek muzealnych. Chodziło o wyrażenie zgody na kupno budynku przy ulicy Bełżyńskiego 18 na osiedlu Rozwadów, gdzie mieści się Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej. Obecnie trwa tu remont. Kiedy obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym?

Kedyw Armii Krajowej obwodu Nisko-Stalowa Wola

W budynku w okresie II RP mieściło się pierwsze w mieście kino o nazwie "Polonia". W czasie niemieckiej okupacji była tu siedziba Kedywu Armii Krajowej obwodu Nisko-Stalowa Wola. To dywersyjna organizacja walcząca z Niemcami. Fundacja "Kedyw" była w posiadaniu nie tylko eksponatów związanych z historią AK ale i miasta: lekarzami Łazowskim i Matulewiczem. Ponadto fundacja prowadziła stronę internetową i serwis zawierający kilkaset artykułów.

Właściciel budynku Marek Wróblewski, który nabył nieruchomość w 2015 roku celem jej ratowania, nie był w stanie zrealizować statutowych celów przez problemy związane z pozyskaniem funduszy. W związku z tym zwrócił się prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego o przejęcie przez miasto nieruchomości wraz z całym zgromadzonym do tej pory dziedzictwem, na co otrzymał zgodę.

Dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jak się dowiedzieliśmy kamienicę na Bełżyńskiego 18, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli kupiło od prywatnego właściciela 7 kwietnia tego roku za kwotę 200 tysięcy złotych, z czego 180 tysięcy złotych to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czerwcu obiekt wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego pod numerem A-175413.

- Najbliższe plany to tymczasowe zabezpieczenie dachu przed kolejną zimą i nastąpi to jeszcze w tym roku. Ma to zapobiec dalszej degradacji obiektu. Obecnie wspólnie z zespołem Muzeum oraz władzami Fundacji Kedyw przygotowujemy założenia funkcjonalno-użytkowe obiektu, gromadzimy materiały archiwalne oraz źródła, które będą podstawą rewitalizacji. Muzeum otrzymało wytyczne konserwatorskie w sprawie remontu kamienicy z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu - Delegatura w Tarnobrzegu - wyjaśnia Aneta Garanty, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Bez daty otwarcia obiektu

Kolejnym etapem będzie szacowanie wartości zamówienia na opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej, niezbędnej do przeprowadzenia inwestycji. Następnym krokiem będzie przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego do odpowiedniego programu, którego nabór będzie otwarty. - Niestety na tym etapie nie ma możliwości oszacowania kosztów kompleksowej rewitalizacji obiektu i przygotowania go do pełnienia m.in. funkcji Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, z pracownią naukową oraz z uwzględnieniem wykorzystania potencjału sali kinowo-widowiskowej, która zachowała się w obiekcie - dodaje dyrektor.

Nie jest więc znana ostateczna data oddania do użytku obiektu zwiedzającym. Jak informują władze Muzeum Regionalnego z pewnością zajmie to kilka najbliższych lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszają prace przy ratowaniu siedziby Kedywu w Stalowej Woli - Stalowa Wola Nasze Miasto

Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto