Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek w stalowowolskim Rozwadowie zatętni życiem jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Zobacz, jakie atrakcje przygotowano

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Rozwadowski rynek z zapyziałego miejsca stanie się perełką architektury
Rozwadowski rynek z zapyziałego miejsca stanie się perełką architektury Zdzisław Surowaniec
W najbliższych dniach, odbędzie się wiele wydarzeń, które będą miały miejsce w Rozwadowie. To pokłosie inwestycyjnego "boomu", zarówno ze strony stalowowolskiego samorządu, jak i lokalnego biznesu.

Rewitalizacja Rynku w Rozwadowie

Święta Bożego Narodzenia stały się przyczynkiem do inauguracji/otwarcia wyremontowanego lub jak kto woli, zrewitalizowanego Rynku w Rozwadowie: - To dla mnie szczególne święta Bożego Narodzenia. Pamiętamy, chwalimy, czcimy święta narodzenia Jezusa Chrystusa, jednocześnie święta wpisały się w okres, "narodziny" Rynku w Rozwadowie. Miejsca zapomnianego, o ogromnym potencjale, który już daje o sobie znać, dzięki wspaniałym przedsiębiorcom i odwiedzającym to miejsce mieszkańcom - mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Informacja o rewitalizacji Rynku w Rozwadowie, spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony prowadzących tam działalność gospodarczą przedsiębiorcami: - Zagląda do nas bardzo dużo mieszkańców Rozwadowa. Mamy śniadania, sałatki, zestawy dnia, desery - mówią Joanna Boratyn i Krzysztof Pistor z restauracji "A nóż widelec".

Dania z dziczyzny

Aż dwie restauracje ma otworzyć Paweł Madej:

Będą się opierały na daniach z dziczyzny. Różnego rodzaju steki, wykwintna, polska kuchnia. Z dobrym winem na dokładkę, z dobrą kawą

- wyjaśnia stalowowolski radny.

Na pyszne, domowe ciasta i kawę już zaprasza Magdalena Mazur z kawiarenki "Różowy piekarnik". Na brak ruchu nie narzeka też "Zacny mebel", trudniący się sprzedażą stylowych, antycznych mebli. Swoje miejsce w Rozwadowie znalazła też Julia Kułacz, produkująca oryginalną biżuterię: - Myślę, że jest potencjał. Ja jestem bardzo przywiązana do Rynku, ponieważ jestem z Rozwadowa, tu się wychowałam - wyjaśnia producentka biżuterii.

Mieszkańcy Rozwadowa tak długo czekali na nową jakość rozwadowskiego Rynku, że nie wierzą co się dzieje z jego realizacją obecnie: - Zawsze nam remont obiecywano. A jak się już coś zadziałało to nikt w to nie wierzy, chociaż można się przejść i ocenić efekty. Czego bardzo się boimy to dewastacji, zniszczeń, ale naszą nadzieją są kamery i monitoring. Młode pokolenie wychowujące tu dzieci, to z pewnością jakościowa zmiana - mów pani Elwira, mieszkanka Rozwadowa.

Święty Mikołaj z reniferami

Mimo iż oficjalne otwarcie Rynku w Rozwadowie zaplanowano na 11 grudnia, 6 to niezwykłe miejsce odwiedzi święty Mikołaj z reniferami. To tylko zapowiedź atrakcji tego dnia: - Święty Mikołaj potwierdził, że 6 grudnia weźmie udział w rozświetleniu pięknej choinki i wyjątkowej iluminacji świątecznej Rynku w Rozwadowie. Razem z Mikołajem, będą żywe renifery, pamiątkowe zdjęcia, prezenty i szereg atrakcji. Mikołajkowy wieczór w Rozwadowie zakończy widowiskowy teatr ognia. Wspólnie ze świętym Mikołajem zapraszamy od 16:00 do 20:00 na Rynek w Rozwadowie, gdzie jeszcze przed oficjalnym otwarciem które będzie 11 grudnia, będziemy mogli poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca w Stalowej Woli - zapowiada Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

"Miejskie Mikołajki" będą obfitowały w moc atrakcji. W zagrodzie świętego Mikołaja i reniferów, będzie możliwość zrobienia sobie zdjęcia. Zaplanowano gry i zabawy ruchowe, warsztaty kreatywne, około 19:30 zaprezentuje się "Teatr Ognia". Na uczestników czekać będzie gorąca herbata i poczęstunek.

- Oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na 11 grudnia. Jednak imieniny świętego Mikołaja to czas szczególny, wprowadzający w klimat Bożego Narodzenia. To też związane z tym dniem zwyczaje, przede wszystkim oczekiwania i radość dzieci, czekających cały rok na to wydarzenie - mówi Lucjusz Nadbereżny.

Rozwadowski Dom Kultury "Sokół"

6 i 8 grudnia na najmłodszych czeka też Rozwadowski Dom Kultury "Sokół". W tych dniach odbędzie się musical "Tajemnicza opowieść". To historia dwóch sióstr, które skradły się na strych swego domu, żeby zobaczyć jakie tajemnice kryje. Nigdy tam nie były, a ciekawość tego miejsca rosła w nich z dnia na dzień. Na strychu odkryły skrzynię, a w niej starą księgę. Dziewczynki natychmiast ją otworzyły i zaczęły czytać nieznaną im dotąd tajemniczą opowieść o dzieciach, które w pełną magii wigilijną noc poszły do lasu w poszukiwaniu lasowiackiego serca. Wstęp na występ odbywa się za zaproszeniami.

"Podwójne" narodziny Rozwadowa będą mieć miejsce 11 grudnia, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego: - Remont płyty rozwadowskiego Rynku był moją wyborczą obietnicą. Zdaję sobie sprawę z tego ile lat minęło do finalizacji tejże obietnicy. Zależało nam jako miastu na jakości inwestycji, pozyskaniu jak najlepszego dofinansowania, realizację zadania w zgodzie z głosem mieszkańców, w końcu odbudową Rozwadowa jako kompleksowej całości: Rynku, okolicznych uliczek, domu kultury "Sokół", budynku dworca PKP - wylicza prezydent.

Znalazło to swoje przełożenie wśród liczby wystawców, od których wpłynęło grubo ponad kilkadziesiąt zgłoszeń: - Liczba zgłoszeń od wystawców przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Musieliśmy w pewnym momencie zamknąć nabór - informuje Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Z okazji otwarcia Rynku, Miejski Dom Kultury organizuje szereg atrakcji i konkursów. Jednym z nich jest konkurs na najładniejszą witrynę, związaną z otwarciem płyty Rynku. - Odwiedziliśmy ponad 35 podmiotów, których zachęcaliśmy do udziału w zabawie. Spotkaliśmy się z entuzjastycznym przyjęciem i już nie możemy doczekać się efektów - mówi dyrektor placówki.

Z okazji otwarcia odnowionego Rynku a piątek, 9 grudnia o 19 w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, odbędzie się koncert zespołów artystycznych MDK. 11 grudnia otwarcie Rynku poprzedzi Msza Święta w intencji pokoju i pomyślności mieszkańców Rozwadowa i Stalowej Woli. Około 12:00 z Fary nastąpi przemarsz na płytę Rynku, tak z kolei odbędzie się otwarcie Jarmarku. W programie ponad 60 wystawców, wizyta świętego Mikołaja, "żywa" szopka, kolędowanie, konkurs na najładniejszą szopkę, witrynę, pierniczka i wiele innych atrakcji.

Przebudowa płyty głównej rynku

11,8 milionów złotych kosztowała przebudowa płyty głównej Rynku w Rozwadowie. Przetarg wygrało konsorcjum firm ze Staszowa. O zamówienie starało się siedmiu wykonawców. Przetarg ogłoszono z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Miasto czekało na decyzję o zmianie pozwolenia na budowę, po tym jak pierwsze postępowanie unieważniono ze względu na uwagi mieszkańców i zbyt wysokie koszty.

Miasto na przebudowę rozwadowskiego Rynku planowało wydać blisko 15,2 miliona złotych a najtańsza oferta z 4 złożonych opiewała na ponad 20,5 miliona. Ponadto w trakcie trwającego postępowania przetargowego, dokonano kilku zmian. Chodziło między innymi o korektę spadków płyty rynku, aby wody opadowe spływały bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, zmniejszono wymiary płyt granitowych, jednocześnie zwiększając ich grubość z 6 do 8 mm, co pozwoli zmniejszyć ryzyko pęknięć, droga otaczająca płytę ma być wyłożona kostką imitującą stary bruk, wzdłuż drogi nie zostaną postawione donice. Zmian dokonano także w projekcie placu zabaw. Wsłuchano się także w głos mieszkańców i kilkanaście drzew na pewno zostanie uratowanych, co wiązało z korektą niektórych zatok i pasa drogowego.

Z dokumentacji wynika, że płyta Rynku jest pokryta kostką w naturalnych kolorach. Zamontowano oddające klimat miejsca słupki drogowe, ławki, w tym ławka z podpórką dla osób niepełnosprawnych, stojak informacyjny, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, kraty ochronne pod drzewa, pompy wodne, w tym jedna z zadaszeniem, toalety z elektronicznym wrzutnikiem monet, plac zabaw o wymiarach 447,3 metry kwadratowe, siłownia zewnętrzna, altana koncertowa, trampolina gruntowa, betonowy stół do gry w szachy i piłkarzyki.

W płytę wbudowano fontannę z posadzką o wymiarach 30,8x3,3 m oraz głębokości 0,6 metra. Maksymalna wysokość strumienia wody to 2,5 metra.

Nowe nasadzenia krzewów i drzew

Z nowych nasadzeń pojawiły się krzewy i drzewa: wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa trzcinowa, kostrzewa owcza, róża pomarszczona, miskant chiński, rudbekia błyskotliwa, sesleria heuflera, kocimiętka faassena, czyściec wełnisty, klon pospolity, robinia akacjowa, głóg dwuszyjkowy, irga pozioma.

Nową lokalizację zyskał pomnik upamiętniający dwóch lekarzy: Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza. Pozostałe monumenty zyskały podświetlenie LED, utwardzony grunt a pomnik króla Jana III Sobieskiego oczyszczono.

Zniknęła zajezdnia autobusowa a jej miejsce zastąpiły przystanki dla miejskiej komunikacji elektrycznej. Busy i autobusy PKS będą obsługiwać pasażerów w Charzewicach, gdzie powstał nowy punkt przesiadkowy. Na przebudowę Rynku i remont Sokoła, miasto otrzymało 10 milionów złotych w ramach Miejskich Obszarów Funkcjonalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto