Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Cukiernicy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przygotowali ptysie z kruszonką

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ptysie z kruszonką przygotowane przez uczniów Centrum
Ptysie z kruszonką przygotowane przez uczniów Centrum CKZiU
Zawodowi cukiernicy i piekarze obchodzili swoje święto, przypadające w dzień wspomnienia ich patrona – świętego Klemensa.

W przededniu swojego święta w ramach zajęć praktycznych cukiernicy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Stalowej Woli przygotowali ptysie z kruszonką czyli craquelin (wymawia się kraklę) z różnymi kremami oraz karpatki: tradycyjne i mocno czekoladowe.

Wypieczone ptysie były chrupiące i słodziutkie, podane z różnymi nadzieniami: kremem bitą śmietaną z mascarpone, frużeliną gruszkową, kremem piankowym, ganache czekoladowym i dodatkami: owocami, chrupką czekoladową i słonym karmelem, masłem migdałowym, prażonymi orzechami, konfiturą wiśniową.

Kreatywność, odpowiedzialność, umiejętność współpracy w zespole oraz ustawiczna aktualizacja wiedzy zawodowej na temat nowych trendów w procesach produkcji i dekorowania wyrobów cukierniczych to cechy, które słuchacze Kwalifikowanych Kursów Zawodowych w zawodzie cukiernik kształtują na zajęciach praktycznych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Stalowej Woli.

Święty Klemens Maria Hofbauer żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Św. Klemens zaczął uczyć się zawodu piekarza w 1767, a w 1770 rozpoczął pracę w przyklasztornej piekarni. Na skutek długotrwałych wojen (1740-63), wielu chorych (epidemia tyfusu), głodnych oraz biednych ludzi przybywało do klasztoru po pomoc i ratunek. Hofbauer ciężko pracował, by wystarczyło dla wszystkich chleba. W 1771r. wyruszył w podróż do Włoch, został biskupem, a następnie uczył łaciny. Na szczególną uwagę zasługuje jego pobyt w Polsce (aż 21 lat), w trakcie którego podejmował się pracy duszpasterskiej. Do końca pozostawał wierny swojej największej pasji – wypiekaniu chleba.

Cukiernik i piekarz to rzemieślnicze zawody o dłu­giej tradycji w Polsce. Profesje niezwykle trudne, wymagające ogromnej wiedzy i praktycznych umiejętności, a także ta­lentu. W zawodzie cukiernika i piekarza szczególnie ważna jest precyzyjność i sprawność sensomotoryczna (zmysł smaku, wrażliwość węchowa i czucie dotykowe), które są niezbędne przy ocenie organoleptycznej produkowanych wyrobów. To dzięki pasji piekarzy i cukierników oraz ich ciężkiej pracy, możemy codziennie cieszyć się smakiem chleba czy bułek, drożdżówek, pączków oraz innych słodkich rarytasów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto