Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Elektrociepłownia musi zapłacić Hiszpanom setki milionów złotych

Redakcja
Największy w Polsce blok gazowo-parowy Elektrociepłowni Stalowa Wola już produkuje energię elektryczna i cieplną
Największy w Polsce blok gazowo-parowy Elektrociepłowni Stalowa Wola już produkuje energię elektryczna i cieplną Tauron
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie oddalił skargę, na mocy której Elektrociepłownia Stalowa Wola domagała się uchylenia wyroku, w sprawie zapłaty dla Abener 333,79 miliona złotych z odsetkami za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego.

„Przed stwierdzeniem wykonalności wyroku Sądu Arbitrażowego, ECSW dokona analizy i podejmie środki oraz skorzysta z przysługujących jej praw w celu ograniczenia negatywnego wpływu powyższego wyroku na sytuację finansową ECSW” - informują PGNiG i Tauron. Od wyroku przysługuje skarga kasacyjna.

Arbitraż dotyczył roszczenia o zapłatę, o ustalenie stosunku prawnego jak również o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli w związku z rozwiązanym kontraktem zawartym pomiędzy Abener Energia i ECSW na budowę bloku gazowo-parowego.

Przypomnijmy, że wspólna inwestycja Tauronu Wytwarzanie i Polskiego Górnictwa Nafty i Gazownictwa Termika czekała na wznowienie prac od stycznia 2016 roku, kiedy to z budowy została wyrzucona hiszpańska Abener Energia, czyli poprzedni generalny wykonawca bloku, który miał problemy finansowe i nie gwarantował terminu wykonania prac. Problemy ostatecznie zatopiły hiszpańską spółkę, kiedy nie potrafiła sobie poradzić z budową kanału wody chłodzącej. Kanał zawalił się. Od tamtej pory na bieżąco były prowadzone prace konserwacyjne zapobiegające degradacji majątku, przed wyłonieniem kolejnego wykonawcy.

Pierwotnie największy powstający w Polsce blok parowo-gazowy miał być gotowy w 2015 roku, jednak termin nie został dotrzymany nie tylko z powodu problemów z wykonawcą, kwestiami finansowymi, ale i wątpliwościami co do rentowności przedsięwzięcia przy drożejącym gazie.

Gdy inwestycję udało się jednak zakończyć, pod koniec sierpnia po raz pierwszy została zsynchronizowana z krajową siecią elektroenergetyczną cała jednostka wytwórcza elektrociepłowni: turbina gazowa oraz parowa. Blok gazowo-parowy rozpoczął pracę.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli będzie pracował w kogeneracji - zapewni 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Jednostka będzie mogła zasilić w energię elektryczną 1,2 mln gospodarstw domowych.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego.

Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi około 360 kg/MWh, wpisuje się wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Bardzo niska jest też emisja tlenków azotu, a tlenki siarki praktycznie w ogóle nie są emitowane. Dodatkowo, z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.

Bloki gazowo-parowe to technologia produkcji energii elektrycznej, która pozwala uzyskać najwyższe sprawności produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych, rzędu 60 proc. brutto. Proces produkcyjny w bloku gazowo-parowym jest wysoce zautomatyzowany. Do obsługi jednostki wraz z całą obsługą Spółki przewidziany jest zespół około 60 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto