Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Kultura lasowiacka będzie wizytówką Miejskiego Domu Kultury

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Miejski Dom Kultury ma odnowioną elewację, teraz będzie miał odnowione wnętrza
Miejski Dom Kultury ma odnowioną elewację, teraz będzie miał odnowione wnętrza Zdzisław Surowaniec
Konferencja dotycząca mającej się za chwilę rozpocząć przebudowy i prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli „celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”, zorganizowana została online. Wsparcie na modernizację pochodzi z norweskich funduszy.

Konferencja odbyła się z udziałem Lucjusza Nadbereżnego – prezydenta Stalowej Woli, Marka Gruchoty – dyrektora Miejskiego Domu Kultury, Izabeli Wermińskiej – Wrzosek – przedstawicielki Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz zaproszonych gości – przedstawicieli partnera projektu z państw darczyńców – norweskiej organizacji pozarządowej INTBAU Norway: Arne Sødal, Audun Engh, Olaf Bjerve i Tomasza Jeleńskiego.

Z pracami budowlanymi związane są działania mające na celu pogłębienie wiedzy na temat dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej – Lasowiaków. Założenia projektu norweskim partnerom, którzy będą służyć nie tylko głosem doradczym ale i wezmę udział w warsztatach, przedstawiono na konferencji prasowej.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny mówił, że dzięki wsparciu nową jakość zyska nie tylko Miejski Dom Kultury jako budynek, to przede wszystkim szereg działań miękkich, które pozwolą rozwijać pasje artystyczne, wracać do korzeni, pielęgnować tradycje lasowiackie. - Będziemy czerpać od państwa wiedzę, dobre praktyki. Mamy też nadzieję, że ubogacimy państwa naszą kulturą, lasowiacką. To tradycje nie do końca odkryta ale tkwiąca w nas bardzo głęboko - stwierdził prezydent.

Realizacja remontu niebawem się rozpocznie. Miasto jest na etapie wyłaniania wykonawcy. W sali widowiskowej pojawi się 725 nowych, wygodnych foteli, które nie będą „grały” w czasie ich składania, zmieniona zostanie geometria sali, pojawi się nowe energooszczędne oświetlenie, podjazdy na osób niepełnosprawnych, komunikaty pisane Braillem, pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących.

Pełną modernizację przejdzie scena, powstanie zapadnia, inteligentne oświetlenie, udźwiękowienie i kurtyny. Nową jakość ma zyskać zaplecze, w tym garderoby, pokoje socjalne, magazynowe, mała sala kinowa zostanie zmieniona na sale muzyczno-taneczną.

Dyrektor Marek Gruchota mówił o działaniach „miękkich” towarzyszących remontowi wnętrz. Część z nich będzie realizowana w trakcie, część po przebudowie. Nie zabraknie we współpracy z norweską organizacją pozarządową INTBAU Norway: seminariów, sympozjów, warsztatów, kwerend, opracowań, wszelkiego rodzaju działań, umożliwiających wdrożenie oferty kulturalno-edukacyjnej, opierającej się na 4 filarach: zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, zwiększeniu dostępu do sztuki, kultury i edukacji, rozbudzaniu oraz zaspokajaniu potrzeb i zainteresowań kulturalnych mieszkańców miasta i regionu oraz przedsiębiorczości w kulturze.

W trakcie trwania projektu zostanie przygotowana oferta 22 nowych wydarzeń kulturalno - edukacyjnych. Ponadto zostanie powołany Dział Zarządzania Lokalnym Dziedzictwem Kulturowym, którego zadaniem będzie gromadzenie, przetwarzanie, promowanie, utrwalanie i udostępnienie dziedzictwa kulturowego związanego z MDK oraz Klaster Lasowiacki, dzięki któremu będzie możliwa integracja podmiotów z terenów lasowiackich w widłach rzeki Wisły i Sanu. To działanie ma na celu wsparcie biznesów opartych na rodzimej tradycji. Opracowane zostaną materiały źródłowe obrzędowości lasowiackiej, nastąpi zmiana działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy" oraz Zespołu Pieśni iTańca "Mali Lasowiacy", zaś zwieńczeniem tych działań będzie zorganizowany Festiwal Rzemiosła Lasowiackiego.

Planowane do organizacji wydarzenia skierowane będą zarówno dla seniorów, osób dorosłych, dzieci i młodzieży szkolnej oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców Stalowej Woli i okolic. Wprowadzone zostaną działania rodzinne, międzypokoleniowe i integracyjne oraz integrujące mniejszość ukraińską w naszym mieście.

- Uruchomienie tych wszystkich działań pozwoli „odkurzyć” dziedzictwo kulturalne z dawnych lat ludzi mieszkających w Puszczy Sandomierskiej. Mimo że był to lud biedny, a jak wiadomo do biedy nikt nie chce się przyznawać, była to społeczność bardzo wesoła, harda i wrzawa - wyjaśniał Marek Gruchota.

Promowany będzie nierozerwalny ze Stalową Wolą socrelizm, który będzie przedstawiany przez wystawę połączoną z wernisażem „Wzorcowe miasto produkcji. Architektura Stalowej Woli 1937-1989”, oraz konferencję naukową.

Dom Kultury, architektura, jego przesłanie będą oparte na Leopoldzie Tyrmandzie, o którym przypomniano podczas odbywającego się niedawno Festiwalu. Festiwalu doczeka się także Stanisław Steczkowski, człowiek legenda, dyrygent chóralny, twórca i założyciel wielu chórów. Znany pedagog i krzewiciel kultury muzycznej w mieście.

Remont MDK rozpocznie się za kilka tygodni i potrwa przeszło dwa lata. Na ten czas organizacja zajęć będzie się odbywać w różnych częściach miasta i obiektach.

Wartość projektu „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" wynosi 19,9 miliona złotych, z czego 13,4 milionów złotych to środki zewnętrzne. Wkład gminy Stalowa Wola i partnera projektu, stowarzyszenia INTBAU Norway - 6,1 miliona złotych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto