Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola ma Inspektorat Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt, czynny całą dobę

Redakcja
Animalsi pomagają zwierzętom, które są głodzone, bite, przetrzymywane bez schronienia
Animalsi pomagają zwierzętom, które są głodzone, bite, przetrzymywane bez schronienia Animals
W Stalowej Woli od kilku tygodni funkcjonuje Inspektorat Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce.

Organizacja została powołana do życia w marcu tego roku. Jej członkami są wieloletni działacze zwierząt, którzy swoje doświadczenie zbierali działając przy innych dużych organizacjach jak na przykład: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, czy też Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz zwierząt VIVA.

Działania interwencyjne Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt prowadzone są na rzecz zwierząt domowych, gospodarskich i dzikich. Zdarzały się przypadki, że interweniowano do zwierząt egzotycznych, w tym w zakresie walki z przestępczością związaną z zakazanym handlem dzikimi zwierzętami.

Grupa aktualnie składa się z 15 wolontariuszy. - Od samego początku postawiliśmy sobie pewną poprzeczkę, której się trzymamy, jest to działanie i dyspozycyjność dwadzieścia cztery godziny na dobę. Oczywiście w miarę możliwości, każdy z nas czasami musi spać. Ogólnie to nasi strażacy nie biorą wolnego, dni wolne i święta nas nie dotyczą. Interweniujemy całodobowo do wypadków drogowych z udziałem zwierząt dzikich w przypadku gdy życie lub zdrowie ludzkie jest zagrożone. A w dzień natomiast prowadzimy dodatkowo interwencje kontrolne do zgłoszeń, które wcześniej otrzymaliśmy. Współpracujemy ze wszystkimi służbami państwowymi w zakresie wsparcia w przypadku konieczności zneutralizowania zagrożenia ze strony zwierzęcia jeśli jest podejrzenie, że może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzkiemu - wyjaśnia Jakub Zygmunt, naczelnik Inspektoratu w Stalowej Woli.

Z dnia na dzień interwencji jest coraz więcej. Te, gdzie trzeba podjąć natychmiastowe działania dotyczą przesłanek popełniania przestępstw wobec zwierząt.

- Nie prowadzimy schroniska dla zwierząt, dlatego też ustawowo zgodnie z artykułem 11a ustawy o ochronie zwierząt, to gmina ma obowiązek odłowić i zabezpieczyć zwierzę w schronisku. Owszem są takie sytuacje, że jedziemy, odławiamy psa czy kota, ale są to przypadki, kiedy wiemy, że mamy gdzie go zabezpieczyć i że nie będzie nam generował dodatkowych kosztów, jeśli równie dobrze za darmo, na zlecenie gminy możemy go odłowić i zabezpieczyć do czasu przyjazdu osoby ze schroniska, z którym to dana gmina ma podpisaną umowę. Chyba, że jest to przypadek gdzie pies zagraża życiu ludzkiemu, chcąc nie chcąc naszym obowiązkiem jest zneutralizowanie takiego zagrożenia i konieczność złapania psa i poinformowanie gminy i policji o całej sytuacji. Większość gmin bagatelizuje przepisy i dopuszcza się uchybień, takim sytuacjom również próbujemy zapobiec i interweniujemy - dodaje naczelnik.

Interwencje można zgłaszać całodobowo pod bezpłatnym numerem telefonu: 450-112-987, można też pisać wiadomości na FB/polandpspa.stalowa.wola oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected].

Dla przykładu Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals codziennie otrzymuje dziesiątki zgłoszeń dotyczących znęcania się nad zwierzętami. Inspektorzy interweniują od rana do wieczora ratując wiele istnień. W 2019 roku inspektoraty przeprowadziły ponad 6 tysięcy interwencji. Codziennie przyjmują dziesiątki zgłoszeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto