Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Miasto wybrało wykonawcę dzikiego Parku Zimna Woda

Redakcja
Przez starorzecze Sanu płynie strumień, który wykorzystany będzie w projekcie Parku Zimna Woda
Przez starorzecze Sanu płynie strumień, który wykorzystany będzie w projekcie Parku Zimna Woda Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli powstanie Park Zimnej Wody, rozciągnięty w okolicy starorzecza Sanu. Miasto wybrało wykonawcę. Do przetargu przystąpiły trzy firmy, ich oferty były w granicach od 7,14 do 11,5 miliona złotych.

Przetarg wygrała firma ze Starego Sącza, która wykona zadanie za 7,73 miliona złotych. Miejsce miałoby stać się atrakcją miasta, dzięki dofinansowaniu jakiego udzielił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędowi Miasta w kwocie 4,4 miliona złotych.

Zalesiony, trudno dostępny teren znajdujący się nieopodal skateparku, wzdłuż rzeki San, okolonego ulicami Czarnieckiego, Staszica i Energetyków, będzie w przyszłości atrakcją przyrodniczą i rekreacyjną. - Chcielibyśmy ten teren odkryć na nowo, odsłonić go dla mieszkańców. Nazywany jest „zapadliskiem zimnej wody”. To określenie z historii Pława. W XVII wieku było tu główne koryto Sanu, dziś jest jego starorzecze. Praczki prały tu swoje rzeczy - wyjaśniał prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Teren jest dziki i nieodkryty. Ale nie brak wandali, którzy zaśmiecają to miejsce porzuconymi butelkami, opakowaniami plastykowymi. Jak tłumaczył prezydent pierwsza część zagospodarowania terenów, znajdowałaby się przy skateparku.

Ma tam powstać pump track (tor dla jazdy rowerami) długości 200 metrów, wokół niego tor rolkarski, byłyby nowe nasadzenia krzewów, w tym ogród polskich róż pochodzących z terenów Gór Pieprzowych w Sandomierzu.

Dla biegaczy ma zostać przygotowana ścieżka rozpoczynająca się na wysokości stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Staszica, posadowiona na kolektorze sanitarnym, z asfaltu o długości jednego kilometra. Wzdłuż niej będą tak zwane podbiegi, aby w pełni wykorzystać ukształtowanie terenu. Wyjdzie ona na ulicę Czarnieckiego.

Najciekawszym elementem - jak przekonywał prezydent - będzie siedlisko wierzbowo-topolowe. - Wykorzystując naturalną retencję wód stworzymy dwa duże stawy, zbierające ją z całego otoczenia. Dzięki temu zadomowią się tu nowe gatunki ptaków, płazów, gadów, może ryb. Stawy będzie okalać ponad pół kilometrowa ścieżka z tablicami informacyjnymi o tym jakie walory przyrodnicze tu występują. Nad jednym stawem zostanie zbudowany most, nad drugim dwa pomosty. Będą kosze na śmieci, ławki, oświetlenie, monitoring wizyjny.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stalowa Wola. Miasto wybrało wykonawcę dzikiego Parku Zimna Woda - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto