Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Modlitwa, kwiaty, znicze pamięci i apele pod pomnikami ofiar sowieckiego terroru

Redakcja
Prezydent Lucjusz Nadbereżny składa wieniec pod pomnikiem Pamięci Matki Sybiraczki
Prezydent Lucjusz Nadbereżny składa wieniec pod pomnikiem Pamięci Matki Sybiraczki Urząd Miasta
W czwartek 17 września mieszkańcy Stalowej Woli uczcili pamięć tych, którzy stanęli do nierównej walki o wolność. W kościele Trójcy Przenajświętszej odprawiona została Msza Święta w intencji Sybiraków i ofiar napaści Sowieckiej Rosji.

Następnie wyruszył przemarsz pocztów sztandarowych oraz Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury na cmentarz komunalny, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów walk z Sowietami.

- Wzięto do niewoli około 250 tysięcy żołnierzy w tym 18 tysięcy oficerów w większości nie stawiających oporu. W walkach zginęło około 3 tysięcy żołnierzy, 10 tysięcy zostało rannych. Sowieci dokonywali zbrodni wojennych mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Okupacja wschodniej część Polski trwała dwa lata. 1 milion 200 tysięcy obywateli polskich zostało deportowanych w tym kobiety i dzieci, ludzie w podeszłym wieku, nie przygotowani do życia w ciężkich warunkach. Tylko modlitwa dawała im nadzieję na powrót do Polski- powiedziała Maria Żebrowska członek zarządu Związku Sybiraków Koło w Stalowej Woli.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że dzień 17 września, to upamiętnienie haniebnej zbrodni dwóch wielkich imperialistycznych potęg, które postanowiły zniszczyć cywilizację poprzez atak na Polskę.

- To nie był przypadek, że II Wojna Światowa rozpoczęła się od ataku na Polskę. Dwa ówczesne zła świata wiedziały, że żeby zło mogło go opanować, najpierw trzeba pokonać Polskę, bo to tu bije to serce, ta szlachetność, ta odwaga, która nie pozwoli na to, aby zło wygrało. Łącząc swe siły, stosując nieludzkie sposoby walki, niszczenia i zabijania nie byli jednak w stanie zabić tego, co w Polskim sercu bije od zawsze: wiary, nadziei i miłości- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Po apelu pamięci minutą ciszy uczczono zmarłego w tym roku Zbigniewa Paszkiewicza – Sybiraka, wielkiego patriotę, działacza „Solidarności”, uczestnika strajku w Hucie Stalowa Wola, długoletniego radnego Rady Miejskiej w Stalowej Woli, przewodniczącego Związku Sybiraków Koło w Stalowej Woli, inicjatora powstania pomnika oddającego hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej, pomnika Pamięci Matki Sybiraczki i wielu uroczystości patriotycznych.

Delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim dla uczczenia ofiar agresji ZSRR na narodzie Polskim. Prezydent Nadbereżny złożył również kwiaty pod pomnikiem Pamięci Matki Sybiraczki, pod tablicą pamiątkową poświęconą Henrykowi Kucy i pod pomnikiem kapitana Kazimierza Pilata.

W sali teatralnej przy kościele Trójcy Przenajświętszej, odbyła się promocja książki Romana Niwierskiego „Katyń. Prawda i Zakłamanie”. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał książkę, a o oprawę muzyczną zadbali nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej. Referat „Między przeszłością a przyszłością. Sprawa Zbrodni Katyńskiej w polityce historycznej Federacji Rosyjskiej i Niemiec.” wygłosił autor publikacji.

- Trwajmy jako naród w przekonaniu, że nasza ojczyzna jest najpiękniejsza i warto dla niej żyć a jak przyjdzie czas to i umierać. Teraz się na szczęście tego nie wymaga ale byli wśród nas ci, którzy dla nas umarli. Trzeba o nich pamiętać – powiedziała Senator RP Janina Sagatowska. Zebrani zwiedzili wystawę „Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana” Instytutu Pamięci Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto