Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Nowe kierunki do studiowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Czego będzie można się nauczyć?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Od lewej  prof. Michał Wyrostkiewicz,  prof. Ewa Trzaskowska, Lucjusz Nadbereżny i prof. Mirosław Kalinowski
Od lewej prof. Michał Wyrostkiewicz, prof. Ewa Trzaskowska, Lucjusz Nadbereżny i prof. Mirosław Kalinowski Zdzisław Surowaniec
Poszerzenie oferty dydaktycznej i dostosowanie jej do lokalnych potrzeb edukacyjnych to główne założenia przekształcenia Wydziału Nauk Inżynieryjno – Technicznych w Stalowej Woli w Filię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Informację o awansie stalowowolskiego ośrodka 19 marca zaprezentowali przedstawiciele władz KUL.

– Podnieśliśmy status naszej uczelni w Stalowej Woli. Ten ośrodek to już nie tylko filia wydziału, a filia uniwersytetu. To sprawia, że możemy zaoferować znacznie szerszy pakiet kierunków studiów – mówił podczas konferencji prasowej ksiądz profesor Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

– Chciałbym wyrazić wielką radość i wdzięczność za decyzje, które zostały podjęte przez władze KUL, które podnoszą rangę naszej uczelni do Filii KUL. To realizacja wniosków, które dawno były kierowane ze stalowowolskiej społeczności do władz Uniwersytetu. Cieszymy się, że ta decyzja zapadła, bo daje wyraźny kierunek rozwoju oraz wskazuje na to, że KUL będzie działał w oparciu o ideę uniwersum. Będzie dawać perspektywy rozwoju młodym ludziom – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli.

Prezydent zadeklarował, że samorząd w swojej strategii będzie widział uczelnie wyższe. Przypomniał o idei KUL-u, propagującym nie tylko naukę, ale także silny system wartości, będący fundamentem rozwoju. – Bardzo ważne, by obok wiedzy i nauki były również kształtowane wartości i postawy, które będą budowały silne fundamenty Stalowej Woli – dodał Lucjusz Nadbereżny.

W filii będzie kontynuowane kształcenie na kierunkach prowadzonych przez Wydział, a więc inżynierii środowiska, inżynierii materiałowej oraz prawie. Nie każdy jednak może się odnajdywać w inżynieryjnej ofercie, dlatego oferta będzie poszerzana. O nowych kierunkach opowiedziała profesor Ewa Trzaskowska, prorektor KUL do spraw kształcenia.

– Pierwsza podstawowa informacja jest taka, że kierunki studiów będą prowadzone na wydziałach jakie są w Lublinie, czyli będą to ci sami prowadzący i ta sama wysoka jakość nauczania – mówiła profesor Traskowska.

Wśród nowych kierunków są: „Nauki o rodzinie” (Wydział Teologii), „Bezpieczeństwo narodowe” I i II stopień (Wydział Nauk Społecznych), „Administracja” I stopień (Wydział Prawa), „Dietetyka” I stopień. Zwiększy się o kolejne kierunki oferta studiów podyplomowych, zwiększające uprawnienia nauczycielskie, co ma być wstępem do zaistnienia „Pedagogiki wczesnoszkolnej”. Ta oferta będzie dostępna dla studentów już od roku akademickiego 2021/2022. W dalszych latach pojawią się kolejne kierunki.

W ramach filii funkcjonować będą kolegia: nauk teologicznych, nauk prawnych, nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk ścisłych i o zdrowiu, nauk inżynieryjno-technicznych. Zadaniem kolegiów jest prowadzenie i obsługa procesu kształcenia studentów na kierunkach przyporządkowanych do poszczególnych dyscyplin.

Filią pokieruje pełnomocnik rektora KUL doktor habilitowany Michał Wyrostkiewicz, profesor KUL. – Siłą stalowowolskiej filii jest to, że mamy bardzo duże zaplecze badawcze w Lublinie i zaplecze w Stalowej Woli – podsumował profesor.

21 TYS. LIKE! Polub nas i bądź na bieżąco. Poleć nas znajomym!

Echo Dnia Podkarpackie - Polub nas na FB
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto