Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Przed krzyżem uczcili 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstanie „Solidarności”. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uroczystość przy krzyży w rocznicę powstania „Solidarności”
Uroczystość przy krzyży w rocznicę powstania „Solidarności” Zdzisław Surowaniec
Przed krzyżem przy dawnej Narzędziowni Huty Stalowa Wola związkowcy z „Solidarności” uczcili w środę 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku i powstania Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Porozumienia sierpniowe

42 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych między komunistycznym rządem a komitetami strajkowymi. Pierwsze z nich sygnowano w Szczecinie, kolejne w Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej. Rząd zgodził się na rejestrację „Solidarności”, ograniczenie cenzury i zatrudnienie osób zwolnionych za działalność opozycyjną.

O tym jak bardzo Polska się zmieniła, świadczyły środowe obchody w Stalowej Woli. Narzędziownia, niegdyś kolebka zakładowej „Solidarności” i gniazdo opozycyjnej działalności, nie jest już własnością huty, tylko prywatnej spółki. Ta spółka rozbudowuje biurowiec i konieczne stało się przeniesienie postawionego przy wejściu do biurowca 25 sierpnia 1988 roku podczas strajku okupacyjnego, domagającego się rejestracji zdelegalizowanej „Solidarności”. Krzyż stanął z boku Narzędziowni, w porozumieniu z władzami związku.

Biskup senior

Obecny pod krzyżem biskup senior Edward Frankowski powiedział: - Żeby człowiek był ważniejszy od pracy, o to walczyła „Solidarność” i odniosła zwycięstwo. „Solidarność” pokonała wiele braków, dziedzictwo rozbiorów, dwie wojny, komunizm, grabieże majątku, dorabianie się na państwie. Nie wszystko jeszcze się udaje, ale wychodzimy z zapaści z wielkim trudem. Co byłoby dziś z Polską, gdyby nie „Solidarność”? Nie mam wątpliwości, że Rosja, jako imperium zła, zagrażałaby nam i ciągle będzie zagrażać. Ocalenie jest w jedności narodu. Przed nami ogromna praca. Polska musi być bogata, katolicka i solidarnościowa.
Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” Andrzej Kaczmarek stwierdził, że członkowie „Solidarności” stali tu przed krzyżem przed dwoma laty, ze strachem przed pandemią, a teraz jest w nas lęk przed wojną.

Zebrani odmówili modlitwę za zmarłych członków „Solidarności” oraz za żyjących. Przewodniczący wręczył pięciu osobom Medale Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Delegacje złożyły wieńce pod historycznym krzyżem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto