Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Trwają prace pielęgnacyjne przy drzewach w Parku Zimnej Wody

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Arboryści usuwają jemiołę z drzew i prowadzą pielęgnacyjne cięcia drzew w Parku Zimnej Wody
Arboryści usuwają jemiołę z drzew i prowadzą pielęgnacyjne cięcia drzew w Parku Zimnej Wody Zdzisław Surowaniec
Od 9 kwietnia na terenie budowanego Parku Zimnej Wody prowadzone są cięcia pielęgnacyjne drzew. Wykonywane są cięcia sanitarne, w zakres których wchodzi: usunięcie gałęzi suchych, złamanych oraz zamierających. Usuwana jest także jemioła będąca półpasożytem drzew.

W koronach sześciu drzew zamontowane zostały atestowane wiązania, które zabezpieczają pnie przed rozłamaniem. Celem prowadzonych prac jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom terenu przy jednoczesnym zachowaniu istniejącego drzewostanu.

Zgodnie z dokumentacją 169 drzew i krzewów wymagało prac arborystycznych (co stanowi 30 procent drzewostanu). Stan zdrowotny pozostałych drzew wskazanych w projekcie do adaptacji jest dobry.

Ponadto pielęgnacji poddano również część drzew, które pierwotnie były wskazane do usunięcia (na przykład ze względu na stan fitosanitarny czy kolizje), a które w wyniku decyzji podejmowanych na bieżąco na placu budowy ostatecznie zachowano.

Prace wykonywane są przez arborystów, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy na temat pielęgnacji drzew. Duża waga jest przykładana do tego, by wykonywane cięcia w jak największym stopniu podkreślały naturalny wygląd drzew. Prace potrwają do końca tygodnia.

Park Zimnej Wody ma mieć dwie atrakcje – teren „rekreacji czynnej” do uprawianie sportów i teren dziki, z niewielką ingerencją człowieka. W sportowej strefie, gdzie już jest tor rolkarki, pojawi się pumptruck o długości blisko 200 metrów (to pofałdowany tor dla rowerzystów). Okalał go będzie ponad trzystumetrowy tor rolkarski. W strefie wejściowej do parku od ulicy Przestrzennej, po obu stronach schodów zaplanowano na skarpie pasmowe nasadzenia kolekcji róż w gatunkach rodzimych, naturalnie występujących w pobliskich Górach Pieprzowych nad Wisłą koło Sandomierza. Powyższe działanie stanowi formę ochrony gatunków poza ich naturalnym występowaniem (tak zwana ochrona ex-situ).

Druga część parku będzie siedliskim wierzbowo - topolowym w naturalnym zagłębieniu starorzecza Sanu. Dbając o naturalną retencję wody powstają w tym miejscu dwa stawy. Wokół stawów powstanie ponad półkilometrowa, naturalna ścieżka do spacerów.  Na tej wysokości w strumieniu żyje stado bobrów, które już zbudowało tamę i spiętrza wodę. Dwie strefy Parku połączy ścieżka rowerowa i asfaltowa długości 1 kilometra od ulicy Staszica, aż do ulicy Czarnieckiego.

Budowa Parki Zimnej Wody pochłonie 7,73 miliona złotych. Miasto dostało dofinansowanie w kwocie 4,4 miliona złotych. Prace prowadzi firma Park-M z Brzezna koło Starego Sącza, specjalizująca się z zakresu architektury krajobrazu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto