Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Uczcili księdza Jerzego Popiełuszkę i 90 ofiar niemieckiego okupanta [ZDJĘCIA]

Redakcja
Pomnik upamiętniający 65 ofiar, rozstrzelanych przez Niemców jako zakładników
Pomnik upamiętniający 65 ofiar, rozstrzelanych przez Niemców jako zakładników Urząd Miasta
19 i 20 października przypada 77. rocznica dwóch niemieckich egzekucji, w których zginęło 90 Polaków na terenie dzisiejszej Stalowej Woli.

Z tej okazji Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli i Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej złożyli kwiaty w miejscach pamięci. Samorządowcy oddali też hołd Jerzemu Popiełuszce w rocznicę jego zabójstwa.

19 października 1943 roku Niemcy rozstrzelali 65 zakładników przy ulicy Rozwadowskiej, obok cmentarza, przy obecnej kaflarni. Polacy zabrani z aresztu w Rozwadowie zginęli w odwecie za zlikwidowanie przez żołnierzy Armii Krajowej niemieckiego posterunku policji i jego komendanta, volksdeutscha Alberta Alschera we Wrzawach (nazywał się Alfred Olszewski przed podpisaniem volkslisty).

Jak wspomina świadek wydarzenia Kazimierz Jackowski, po salwie egzekucyjny oficer podbiegł z pistoletem w ręku do leżących i strzałem w głowę dobijał ofiary rzucające się jeszcze w konwulsjach, następnie zrywał z nich łańcuszki i medaliki.

Dzień później, 20 października 1943 roku, Niemcy wykonali kolejną egzekucję na terenie obecnej Stalowej Woli. Tym razem w Charzewicach, z tyłu Parku Dworskiego na tak zwanej „Maźnicy” rozstrzelano 25 Polaków, w tym kilku żołnierzy Armii Krajowej w odwecie za zlikwidowanie przez Armię Krajową niemieckiego zarządcy majątku Lubomirskich w Charzewicach Martina Fuldnera i jego rodzinę. Fuldner odpowiedział za zlecenie mordu na rodzinie Horodyńskich w dworze w Zbydniowie. Niemcy starali się zatrzeć ślady zbrodni, ale w tym przypadku ogrodnik z majątku Lubomirskich zaznaczył miejsce zbrodni kamieniem i zasadził tam dwa dęby, które rosną do dziś. Łącznie w obu egzekucjach zginęło 90 polskich patriotów. W październiku 1947 roku ekshumowano ciała pomordowanych. Rodziny zabrały część ciał, reszta została pochowana w zbiorowej mogile. Samorząd miasta pamiętał o tych wydarzeniach sprzed ośmiu dekad.

Lucjusz Nadbereżny i Stanisław Sobieraj złożyli 19 października kwiaty pod pomnikami pomordowanych. Dodatkowo oddali też cześć księdzu Jerzemu Popiełuszce w rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Tablica upamiętniająca kapelana „Solidarności” znajduje sie u stóp krzyża przed bazyliką konkatedralną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto