Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci architektury zaprojektowali nowe centrum Stalowej Woli. Zobaczcie fantastyczne wizualizacje

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pierwsze miejsce zajęła koncepcja zespołu studentów: Natalia Gąsiorowska, Sandra Namyślak i Marta Szabelewska. Więcej pomysłów studentów na Stalową Wolę na kolejnych slajdach.
Pierwsze miejsce zajęła koncepcja zespołu studentów: Natalia Gąsiorowska, Sandra Namyślak i Marta Szabelewska. Więcej pomysłów studentów na Stalową Wolę na kolejnych slajdach. Zdzisław Surowaniec
W czwartek 23 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli pokazano prace jakie wykonano podczas konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie projektu koncepcji zagospodarowania nowego centrum Stalowej Woli. Można je zobaczyć na wystawie „Nowy Europejski Bauhaus – wizja rozwoju centrum Stalowej Woli, a tożsamość miasta”. Prace są niesamowite - zobaczcie na zdjęciach.

W październiku ubiegłego roku do Stalowej Woli przyjechała grupa studentów czwartego roku studiów magisterskich z Wydziału Architektury z Politechniki Warszawskiej. Było to w ramach prac dyplomowych i zajęć z architektury i urbanistyki.

Urząd Miasta ułatwił zadanie studentom i towarzyszącym im opiekunom naukowym i zorganizował wycieczkę po mieście. Pilotami byli Milena Łabaj, która pod swoją pieczą ma zieleń miejską i świętej pamięci Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego.

Studenci zostali poproszeni o zaprojektowanie zaniedbanego placu w centrum miasta, przy którym stoją zabytkowy drewniany kościół świętego Floriana, sąd, poczta, Biblioteka Międzyuczelniana i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jednak ten plac miał być ostatnim miejscem, jaki mieli zobaczyć przyszli architekci. Najpierw została im opowiedziana historia miasta, a objazd zaczęli od Placu Piłsudskiego, potem były tereny przemysłowe, wypoczynkowe i historyczne, trzywiekowe miasteczko Rozwadów, obecnie osiedle.

- Nie mamy za bardzo pomysłu co zrobić z placem przy kościele, dlatego poprosiliśmy studentów architektury o zaplanowanie tego miejsca, aby było zgodne z duchem, w jakim rozwija się miasto – powiedziała Milena Łabaj.

W tym zaniedbanym, a często uczęszczanym miejscu jest wyłożona zniszczona trylinka – sześciokątne płyty betonowe używane zazwyczaj do budowy nawierzchni parkingów, składowisk, tymczasowych dróg. Brak tu oświetlenia, zieleni, miejsc parkingowych (zakaz parkowania od strony biblioteki). Ze studenckich prac został zorganizowany konkurs i wystawa.

- Będą próbować odzyskać to miejsce dla mieszkańców, wydobyć jego najsilniejsze strony, wskazać elementy komunikacji, rozwiązań systemu zieleni w tym miejscu, aby to mądrze połączyć ze strefą prowadzącą do Placu Piłsudskiego przez ulicę Popiełuszki, czy przejście poziome przez tory do Placu Piłsudskiego, ale również połączyć to z Parkiem Miejskim, który znajduje się po lewej stronie tego obszaru. Mamy te działania wpisane w środki norweskie, które zostały nam przyznane. Mamy nadzieję, że te prace będą dobrą podstawą do dyskusji, którą chcielibyśmy prowadzić z mieszkańcami Stalowej Woli – powiedział prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

Teraz na wystawie w Miejskiej Bibliotece można zobaczyć prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy po zetknięciu się z potrzebami mieszkańców, dzięki świeżemu spojrzeniu i za pomocą nieszablonowych pomysłów, mieli za zadanie zaproponowanie nowych rozwiązań w przestrzeni miejskiej Stalowej Woli, a zwłaszcza w jej centralnej części.
Zobaczcie niesamowite pomysły studentów architektury na Stalową Wolę

Ekspozycja jest efektem konkursu, ma formę projektów graficznych i wizualizacji, którym towarzyszą opisy prac. Tematyka wystawy wpisuje się w aktualne działania władz Stalowej Woli, dotyczące planów zagospodarowania terenu placu Józefa Piłsudskiego. To jest tylko pomysł na to jak zdaniem młodych architektów miałoby wyglądać centrum miasta. To tylko inspiracja dla przyszłych planów zbudowania centrum. Wśród futurystycznych planów jest budowa nadziemnej kolejki łączącej tak zwane „zatorze” ze wschodnia częścią miasta.

Otwarcie ekspozycji miało formę spotkania online z pracownikami naukowymi i studentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, podczas którego studenci dokonali prezentacji swoich projektów, a także zostały przyznane nagrody.

Pierwsze miejsce zajęła koncepcja zespołu studentów: Natalia Gąsiorowska, Sandra Namyślak i Marta Szabelewska. Jurorom spodobało się, że centrum miasta zostało zanurzone w zieleni.

Organizatorami wydarzenia są: Katedra Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Urząd Miasta Stalowej Woli, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Miejska Biblioteka Publiczna i w Stalowej Woli.

Zobaczcie niesamowite pomysły studentów architektury na Stalową Wolę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto