MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Stalowej Woli ma moduł do tomografu komputerowego pozwalający na prześwietlenie i diagnozę serca

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Doktor Zbigniew Hyła, kardiolog, lekarz kierujący oddziałem kardiologii inwazyjnej i oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego
Doktor Zbigniew Hyła, kardiolog, lekarz kierujący oddziałem kardiologii inwazyjnej i oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego Zdzisław Surowaniec
Szpital w Stalowej Woli ma od kwietnia moduł do tomografu komputerowego, pozwalający na prześwietlenie i diagnozę serca. Pozwala to uniknąć obciążającego i inwazyjnego badania serca jakim jest koronarografia.

Tomograf komputerowy serca w stalowowolskim szpitalu

Stalowowolski szpital poinformował o tomografie komputerowym serca na wtorkowej konferencji prasowej. Odczekano z tym kilka miesięcy.

- Nie informowaliśmy wcześniej opinii publicznej o tych badaniach, ponieważ chcieliśmy przepracować na pierwszych przypadkach szpitalnych cały proces i przebieg tego badania. Żeby ta procedura była już w sposób konkretny dograna i żeby też pacjentom ambulatoryjnym przekazać już taki komplet informacji pełnej do możliwości wykonania tego typu badań – tłumaczyła dyrektor szpitala doktor Monika Pachacz Świderska.

- Do obsługi tomografu badającego serce mamy radiologa, który na tyle się przeszkolił i zrobił tyle badań już w swojej karierze zawodowej, że możemy powiedzieć, że w sposób bezpieczny może na naszym terenie te badania wykonywać. Również zajmuje się opisem tych badań i to jest nasz pan doktor Robert Pajor, który w gronie naszych radiologów w tej chwili pracuje – przyznała dyrektor szpitala.

Moduł do badania serca na tomografie

- Starania o moduł do badania serca trwały dwa lata. Począwszy od pozyskania modułu do naszego tomografu komputerowego serca po uzyskanie środków z tak zwanej rezerwy pocovidowej ten moduł zakupiliśmy, ale to był początek dopiero naszych działań, ponieważ kolejne starania dotyczyły tego, kto będzie potrafił wykonać badania – tłumaczyła dyrektor.

By móc skorzystać z tomografii komputerowej serca, pacjenci muszą mieć skierowanie od lekarza specjalisty na to badanie. Można osobiście zarejestrować się w rejestracji tomografii komputerowej albo zarejestrować się telefonicznie. Mając wyznaczony termin pacjenci otrzymują rozpiskę jak przygotować się do badania, co mają ze sobą posiadać, jakie badania przynieść. Jeżeli pacjent się rejestruje telefonicznie to na stronie internetowej szpitala w zakładce Dział Diagnostyki Obrazowej również jest instrukcja przygotowania do badania którą sobie można samemu wydrukować. Trzeba przyjść około pół godziny wcześniej przed badaniem, ponieważ jest to badanie serca i chodzi o to żeby miał wykonany EKG, zbadane ciśnienie aby był dobrze ustabilizowany.

Teraz są zapisy do połowy lipca, przyjmowanych jest około 12 pacjentów dziennie na dni które są wygodne, bo nie w każdy dzień są te badania wykonywane.

Jak powiedział doktor Zbigniew Hyła, specjalista kardiolog lekarz kierujący oddziałem kardiologii inwazyjnej i oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego w stalowowolskim szpitalu, badania serca na tomografie komputerowym coraz częściej są wykonywane w diagnostyce układu krążenia. Najczęstszym zastosowaniem tego badania jest diagnostyka choroby wieńcowej u pacjentów których objawy sugerują pośrednie lub niskie prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej. Także w przypadku ostrych stanów zagrożenia życia jakim jest zatorowość płucna czy diagnostyka tętniaka rozwarstwiającego aorty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto