W Stalowej Woli odsłonięto tablicę Zdzisława Malickiego
Zdzisława Malickiego nie trzeba nikomu w Stalowej Woli przypominać. Był budowniczym i dyrektorem naczelnym wielkiego i prężnie rozwijającego się Kombinatu Przemysłowego Huty Stalowa Wola w latach 1965-1982.
Był człowiekiem pracy i dobrego, sprawiedliwego serca, który przez lata budował potęgę Huty i otaczającego go ośrodka. Dlatego w symboliczny sposób został uhonorowany w 85-rocznicę powstania Zakładów Południowych, nazwanych z czasem Huta Stalowa Wola. 30 września uroczyście odsłonięta została tablica dyrektora Zdzisława Malickiego przy ulicy noszącej jego imię.
Wydarzenie poświęcone dyrektorowi Zdzisławowi Malickiemu rozpoczęła projekcja filmu o nim samym. Obraz został wyświetlony w Miejskiej Bibliotece. Po projekcji uczestnicy przejechali podstawionym autobusem pod zakład Mista przy ulicy Grabskiego, gdzie odsłonięta została trzymetrowej wysokości tablica, upamiętniająca dyrektora Zdzisława Malickiego.
Inicjatorem nazwania w Stalowej Woli ulicy imienia Zdzisława Malickiego wystąpiło Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich. Sprawie przyklasnęli radni miejscy.
Podczas uroczystości prezydent Lucjusz Nadbereżny powiedział, że osoba Zdzisława Malickiego nadaje się na piedestał. - Był człowiekiem z charakterem stalowej woli. Wierzył w wyjątkowy charakter miasta. Jest przykładem dla całego pokolenia mieszkańców – powiedział prezydent.
W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięła także rodzina świętej pamięci Zdzisława Malickiego. A podczas uroczystości można było otrzymać książkę Dionizego Garbacza ”Malicki – człowiek Stalowej Woli”.
Dyrektor huty Zdzisław Malicki
Dyrektor Zdzisław Malicki żył w latach 1928-2020. Był dyrektorem naczelnym Kombinatu Przemysłowego Huta Stalowa Wola w latach 1965-1982 i w tym czasie huta przeżywała intensywny rozwój, stając się znanym producentem maszyn budowlanych. Przez 17 lat swojej pracy na stanowisku dyrektora naczelnego doprowadził do wielkiego rozwoju huty, a tym samym do wybudowania drugiego miasta pod względem ilości mieszkańców oraz nowych osiedli.
Było to możliwe dzięki wyjątkowym cechom charakteru dyrektora Malickiego, pracowitości, wizji i marzeń, a jednocześnie determinacji, odwagi oraz zdolności do ich realizacji. Jak wspominają pracownicy huty tego okresu, w tym wszystkim dyrektor Malicki cechował się wyjątkową sprawiedliwością, uczciwością, wrażliwością na drugiego człowieka. Pod jego przewodnictwem HSW osiągnęła najwyższy poziom rozwoju. Doprowadził do ustalenia profilu produkcji i znacznej rozbudowy zakładu. Dzięki jego staraniom w Hucie wykorzystywano zachodnie licencje do produkcji maszyn budowlanych.
Z okazji obchodów 70-lecia metalurgii został uhonorowany statuetką św. Floriana z rąk właścicieli Huty Stali Jakościowych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Sztandaru Pracy II klasy, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 1 marca 2020 roku. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli obok żony.

Śpimy krócej i coraz gorzej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?