Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędy skarbowe z Podkarpacia wykryły błędy w rozliczeniach podatkowych na ponad 170 mln złotych

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Dzięki nowoczesnym narzędziom analitycznym KAS jest w stanie skutecznie wykrywać błędy w rozliczeniach podatkowych.
Dzięki nowoczesnym narzędziom analitycznym KAS jest w stanie skutecznie wykrywać błędy w rozliczeniach podatkowych. KAS
W trzech pierwszych kwartałach 2021 r. urzędy skarbowe w województwie podkarpackim przeprowadziły 76 tys. czynności sprawdzających. W ich wyniku wykryto błędy i nieprawidłowości na łączną kwotę 131 mln złotych. Ponadto w tym czasie skarbówki przeprowadziły 448 kontroli podatkowych, w ramach których wykryte nieprawidłowości przekroczyły wartość 42 mln złotych.

Tak wysoka skuteczność podkarpackich urzędów skarbowych możliwa jest dzięki coraz częstszemu wykorzystaniu nowych narzędzi analitycznych i systemów informatycznych, które pozwalające skuteczniej wykrywać błędy w rozliczeniach podatkowych.

- Krajowa Administracja Skarbowa przy analizie ryzyka w coraz większym stopniu wykorzystuje dane o podatnikach zgromadzone w bazach danych, w szczególności w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK) i systemie STIR. Dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym i analitycznym jesteśmy bardziej efektywni, co przekłada się na szybsze załatwianie spraw oraz lepsze relacje z klientami - informuje asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Czynności sprawdzające i kontrole podatkowe, choć potocznie uważane są za takie same czynności, w rzeczywistości są zupełnie różnymi procedurami.

- Czynności sprawdzające służą podstawowej weryfikacji, która dotyczy przede wszystkim błędów formalnych w deklaracjach, terminowości złożenia dokumentów lub uregulowania płatności podatków. Ich przebieg jest znacznie mniej sformalizowany niż w przypadku kontroli podatkowej - wyjasnia E. Chabowska.

Mogą one rozpocząć się od kontaktu z podatnikiem, a następnie wezwania go do złożenia wyjaśnień i ewentualnie przedstawienia dodatkowych dokumentów. Mogą odbyć się również bez udziału podatnika. Jeżeli deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy ma prawo samodzielnie ją skorygować, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień. Jest to możliwe w przypadku, gdy zmiana wysokości zobowiązania podatkowego nie przekracza 5 tys. zł.

Jeżeli w deklaracji podatkowej pojawi się błąd, zostanie ona złożona po terminie lub też po terminie zostanie opłacony podatek, podatnik może zostać wezwany w celu wyjaśnienia.

Dopiero w przypadku, gdy informacje zgromadzone w trakcie postępowania sprawdzającego wskazują na możliwość popełnienia przez podatnika poważniejszych błędów, wszczynana jest kontrola podatkowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urzędy skarbowe z Podkarpacia wykryły błędy w rozliczeniach podatkowych na ponad 170 mln złotych - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto