Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli pamiętali o ofiarach rosyjskiej napaści na Polskę i Sybirakach. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na cmentarzu komunalnym przed pomnikiem zamordowanych w Katyniu
Na cmentarzu komunalnym przed pomnikiem zamordowanych w Katyniu Zdzisław Surowaniec
17 września 1939 roku armia czerwona wkroczyła na wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej. Dla broniącej się przed najazdem niemieckim Polski był to cios w plecy. Ofiarami byli także mieszkańcy Stalowej Woli.

Atak z dwóch stron

Państwo polskie zaatakowane z dwóch stron nie było w stanie obronić swojego terytorium. To właśnie ten dzień ustanowiono dniem pamięci o losach tych, którzy musieli opuścić ojczyznę i z dala od niej walczyć o zachowanie polskości. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń.

W 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, stalowowolanie obchodzili Dzień Sybiraka. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną za ofiary wielu zbrodni wojennych, jeńców i ludność cywilną oraz ku czci pamięci o ogromie tragedii, jaką przeżywali zesłańcy w łagrach i obozach niewolniczej pracy „na nieludzkiej ziemi”.

Kwiaty i znicze przy pomniku „Pamięci Matki Sybiraczki” złożyły władze Stalowej Woli oraz radni Rady Miejskiej w Stalowej Woli, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Związku Sybiraków, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz harcerze.

Uroczysty apel i modlitwa

Ważnym punktem drugiej części uroczystości był apel oraz modlitwa za poległych i zmarłych w II wojnie światowej przy symbolicznym grobie pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli, którą poprowadził Piotr Rut – radny Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Wśród zamordowanych ofiar Zbrodni Katyńskiej 51 osób pracowało, zamieszkiwało albo urodziło się na ziemi dzisiejszego powiatu stalowowolskiego, a ich nazwiska, stopnie i miejsca kaźni są na trwale wyryte na stalowowolskim Pomniku Katyńskim, którego inicjatorem powstania był wieloletni radny Miasta Stalowej Woli, działacz „Solidarności” – Sybirak, śp. Zbigniew Paszkiewicz.

Wartę honorową przy symbolicznym grobie pomordowanych oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej pełnili stalowowolscy harcerze.

Wielu z sybiraków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Wielu pozostałych przy życiu nie wróciło do Ojczyzny – zachowali oni jednak Polskę i polskość w sercach. Ci, którym dane było wrócić, powrócili do Polski.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto