Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli ma zachwycające eksponaty. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wnętrze mieszkania z okresu budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego
Wnętrze mieszkania z okresu budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Zdzisław Surowaniec
Po oficjalnym otwarciu w czwartek, 7 lipca Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, po raz pierwszy zostało udostępnione publiczności. Zobaczcie na zdjęciach, jakie eksponaty są w nim prezentowane.

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli ma zachwycające eksponaty [ZDJĘCIA]

Wśród zwiedzających byli wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, szef gabinetu prezydenta Polski Paweł Szrot, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego powstało w budynku warsztatów szkolnych przy ulicy Hutniczej w Stalowej Woli. Do tej pory muzeum pozyskało wiele cennych eksponatów związanych z historią Zakładów Południowych, Stalowej Woli oraz zakładów i miast powstałych bądź rozwijanych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Są to maszyny, na których pracowano (z tabliczką: „Zakłady Południowe”), szeroko rozumiany asortyment produkowany przez copowskie fabryki (zarówno produkcja wojskowa: broń, amunicja, jak i cywilna), fotografie dotyczące poszczególnych inwestycji (fabryki, budowa dróg, sieci kolejowej, energetycznej, gazowej i telefonicznej), fotografie z otwarcia gotowych inwestycji oraz fotografie i historie osób związanych z tym wielkim projektem.

– Do tej pory udało nam się zgromadzić kilkaset zabytków trójwymiarowych, olbrzymi zasób ikonograficzny, fotograficzny i dokumentalny. Na wystawie jest niemal 800 zabytków. Niewielką część pozyskanych przez nas eksponatów można obejrzeć w publikowanych przez nas filmach edukacyjnych z cyklu: „COP: historia, ludzie, zabytki”. Cały czas prowadzimy akcję pozyskiwania nowych zabytków do naszych zbiorów. Temat jest jak najbardziej otwarty. Jeżeli ktoś ma w domu pamiątki związane z historią COP-u (szeroko rozumianej) zachęcamy do przekazania do muzeum – mówi dyrektor muzeum Aneta Garanty.

Co będzie można zobaczyć na przygotowywanej wystawie? – Przede wszystkim to historia Centralnego Okręgu Przemysłowego – olbrzymiego projektu inwestycyjnego, który przyczynił się do rozwoju gospodarczego, technologicznego, militarnego, który w sposób bezpośredni lub pośredni wpływał na wszystkie dziedziny życia mieszkańca Polski lat 30-tych XX wieku. Pomimo że rozwój Polski został zatrzymany przez wybuch II Wojny Światowej, to w okresie powojennym możemy dalej dostrzec wpływ inwestycji i idei COP-u na odbudowę i rozwój kraju. Jeżeli chodzi o zabytki to na pewno znaczną część tego co udało nam się do tej pory zgromadzić. W Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, jako muzeum techniki, ważne są zabytki związane z rozwojem techniki, technologii, produkcją (przedstawimy zarówno maszyny produkcyjne, technologię produkcji jak i produkt końcowy: militaria czy rzeczy cywilne). Dla nas najważniejszy jest człowiek, więc na wystawie są fotografie i wspomnienia osób związanych z COP-em (pomysłodawców, inżynierów i pracowników zakładów). Oprócz tematów ściśle technicznych, na wystawie znajdziemy nawiązania do współczesności, np. powiązane z ekologią (ważnymi inwestycjami copowskimi były budowane elektrownie wodne), polskie wynalazki, które miały wpływ na wiele dziedzin życia (np. lotnictwo), czy tematyka związana ze współczesną Doliną Lotniczą – mówiła Aneta Garanty. Zaznaczyła także, że na wystawie będą też liczne odniesienie do Huty Stalowa Wola.

– Na pewno coś dla siebie znajdą zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci, dla których przygotowywana jest specjalna ścieżka edukacyjna z wieloma atrakcjami. Prowadzimy jeszcze rozmowy dot. pozyskania ciekawych eksponatów, które dodatkowo uatrakcyjnią wystawę, a będą to unikaty w skali krajowej – mówi Aneta Garanty.

Zobacz zdjęcia eksponatów prezentowanych w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli

Zobacz także relacje z otwarcia muzeum

Oraz jak wyglądało wojsko w latach 30-tych

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto