Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum dla wszystkich, czyli dostępne bez barier. Ciekawe szkolenie w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Spotkanie w Sali Norblina w hotelu Hutnik w Stalowej Woli dla muzealników na temat pokonywania barier
Spotkanie w Sali Norblina w hotelu Hutnik w Stalowej Woli dla muzealników na temat pokonywania barier Muzeum Regionalne
W Sali Norblina w hotelu Hutnik w Stalowej Woli zorganizowane zostało szkolenie „Muzeum dla wszystkich”, które poprowadził trener Marcin Dziółko.

Celem szkolenia był rozwój wiedzy i umiejętności organizowania fizycznej dostępności budynków i dostosowania wystaw dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas szkolenia, na które zaproszono 15 muzealników z obwodu wołyńskiego, została poruszona tematyka problemów osób z dysfunkcjami. Edukatorki z Ukrainy poznały bariery architektoniczne i edukacyjne w muzeach, a ekspert przedstawił dobre praktyki muzealne w tym zakresie. Celem szkolenia było podniesienie zdolności personelu muzeów do świadczenia usług lepszej jakości dla osób z niepełnosprawnościami. Po szkoleniu zaproszonym gościom z Ukrainy zaprezentowano Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Edukatorzy z obwodu wołyńskiego nie kryli podziwu dla całego obiektu, ale również z zaproponowanych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

8 lipca do muzealników z Ukrainy dołączyła grupa 15 edukatorów z województwa podkarpackiego (Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Muzeum Zamek w Łańcucie, Muzeum Historii Miasta Tarnobrzega i Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli). Podczas szkolenia „Aspekty tworzenia i wdrażania innowacyjnych programów edukacyjnych w muzeach, dla osób z niepełnosprawnościami”, muzealnicy poznali wskazówki dla osób prowadzących zajęcia z osobami z różnymi niepełnosprawnościami oraz dobre praktyki dotyczące audiodeskrypcji.

O Surdo dostępności w muzeach (dla osób głuchych i niedosłyszących) opowiedział muzealnikom Andrzej Tracz prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Sportowego Niesłyszących „SURDOSTAL” w Stalowej Woli, tłumacz i wykładowca języka migowego, fotograf, naturalny użytkownik polskiego języka migowego, osoba słabosłysząca. Po szkoleniu muzealnicy z podkarpacia udali się na zwiedzanie Muzeum COP, a muzealnicy z Ukrainy udali na zwiedzanie budynku Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.

Projekt obejmuje województwo podkarpackie i obwód wołyński. Celem projektu jest przekształcenie transgranicznego regionu Wołyńsko-Podkarpackiego w wysokiej jakości obszar turystyczny, promocja kultury lokalnej oraz zachowanie historycznego dziedzictwa. Muzea odgrywają tu ważną rolę do budowania historycznej pamięci, narodowej tożsamości oraz poznawania kulturowego i historycznego krajobrazu innych krajów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto