Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrodzili działaczy kultury w Stalowej Woli

Redakcja
Wśród nagrodzonych między innymi Barbara Nowak, Wioletta Przywara i Zespół Tańca KIK
Wśród nagrodzonych między innymi Barbara Nowak, Wioletta Przywara i Zespół Tańca KIK Zdzisław Surowaniec
Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, wręczono nagrody z okazji Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu. To wyraz uznania oraz podziękowania ludziom, którzy poprzez swoją działalność oraz osiągnięcia w dziedzinach sportu i kultury przyczyniają się do promocji Powiatu Stalowowolskiego.

W tym roku, w dziedzinie kultury nagrodzeni zostali:
- Adam Krzykwa – w kategorii: Twórca – Osobowość Roku - uznany stalowowolski fotograf, przyrodnik. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat. Inspiracje czerpie z natury, muzyki, sztuk wizualnych i podróży. Wykonuje nie tylko zdjęcia pejzażowe i przyrodnicze, ale pasjonuje się także fotografią portretową, sakralną, kreatywną i reklamową. W jego obiektywie Powiat Stalowowolski zadziwia i wzrusza. Na jego dorobek składają się liczne wystawy w Polsce, Australii, Belgii, Czechach, Niemczech, Szwecji. Jest autorem prezentacji multimedialnych pokazanych na Wystawie Światowej EXPO 2005 w Japonii, reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Szwecji. Autor licznych publikacji, albumów, katalogów, laureat wielu nagród.

Barbara Nowak – w kategorii: Twórca – Osobowość Roku - kierownik Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, członkini Chóru Kameralnego, działającego przy Miejskim Domu Kultury od 1985 roku. Współzałożycielka Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej „Razem w Europie”, w latach 2009 – 2015 była jego prezesem. Stowarzyszenie wspiera działalność Chóru, współorganizuje zagraniczne koncerty oraz warsztaty chóralne. Od 1996 roku Barbara Nowak jest także członkiem chóru Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In Terra Pax”, a od 2002 roku pełni społeczną funkcję inspektora zespołu. Chór Kameralny, w ramach którego Barbara Nowak realizuje swoje artystyczne pasje, popularyzuje polską muzykę chóralną poprzez liczne koncerty w kraju i za granicą. W 2016 roku jako jeden z pierwszych zespołów europejskich wystąpił na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Chinach.

Mirosław Dyjak – w kategorii: Twórca – Osobowość Roku - zawodowo związany ze Spółdzielczym Domem Kultury w Stalowej Woli. Współtwórca inicjatyw i projektów. Uczestniczy w przygotowywaniu scenografii, scenariuszy, realizacji wystaw, wernisaży i koncertów. Pomysłodawca i organizator licznych happeningów, twórca cyklu „Ciekawe oraz ginące zawody” skierowanego do najmłodszych. Pasjonat harmonijki ustnej, jest 13–krotnym laureatem konkursów ogólnopolskich. Pomysłodawca, reżyser i koordynator ogólnopolskiego festiwalu FIESTA HARMONICA FESTIVAL, który jest pierwszym tego typu wydarzeniem artystycznym w Polsce.

Wioletta Przywara - w kategorii: Animator Kultury - pedagog i nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie, pomysłodawczyni i organizatorka Międzywojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej, który odbywa się już od 6 lat. Z roku na rok Festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem, w efekcie czego został zauważony także poza granicami kraju. Trzy finalistki Festiwalu wraz z panią Wiolettą zostały zaproszone do udziału w I Festiwalu Polskiej Kultury w Luton w Wielkiej Brytanii. Ponadto pani Wioletta współpracuje z instytucjami kultury, szkołami i stowarzyszeniami, organizując wiele konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży, będąc animatorem życia kulturalnego Gminy Zaklików.

Ksiądz Marcin Hejman – w kategorii: Animator Kultury – ze swej wieloletniej posługi duszpasterskiej 23 lata spędził w Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Rzeczyckiej. Od początku swojej drogi kapłańskiej cechuje się wrażliwością, pracowitością i bezinteresowną pracą na rzecz kultury. Jest inicjatorem wielu uroczystości przyczyniających się do krzewienia postaw patriotycznych. Od 1997 roku komendant szczepu Harcerskiego „Bieszczadnicy”, organizator „Dni Myśli Braterskiej”, cyklicznych przedstawień teatralnych wystawianych na scenie „Pod Plebanią”, inicjator powstania galerii „Kropla Bieszczadów”, w której znajdują się dzieła artystów bieszczadzkich, głównie Zdzisława Pękalskiego.

Zespół Tańca KIK – w kategorii: Animator Kultury - Zespół Taneczny „KIK” - powstał w 2000 roku w Domu Kultury w Pysznicy. W 2008 roku instruktorem prowadzącym została Teresa Świdecka – Węglarz, która do dziś pracuje nad rozwojem artystycznym zespołu, w skład którego wchodzi ok. 70 osób w wieku od 6 do 18 lat. Zespół Taneczny „KIK” na stałe wpisał się w artystyczne życie naszego regionu. Występuje na wielu koncertach i przeglądach, także poza granicami kraju, gdzie odnosi duże sukcesy. W sierpniu 2016 roku na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Bułgarii Zespół odniósł ogromny sukces zajmując w poszczególnych kategoriach I, II i III miejsce, zarówno zespołowo jaki i indywidualnie.
Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” imienia Ignacego Wachowiaka – w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych - jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów ludowych w regionie, w 2016 roku obchodził jubileusz 60–lecia działalności. Przez ten czas w Zespole swoje miejsce i drugi dom znalazło ponad 2 i pół tysiąca tańczących, śpiewających i grających osób. Zespół z sukcesami występował na scenach w kraju i poza jego granicami, był wielokrotnie odznaczany. Zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Od początku swojego istnienia po dziś dzień jego członkowie stoją na straży lokalnej tradycji, historii i pamięci kultury lasowiackiej. W 2002 roku zespół przyjął imię Ignacego Wachowiaka – znanego, cenionego i długoletniego choreografa zespołu „Lasowiacy”. Od wielu lat „Lasowiacy” pracują pod kierunkiem artystycznym Marka Zaremby, który jest jednocześnie choreografem zespołu.

Grażyna Kołacz–Antosik – w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych - regionalistka, która wrosła w lokalne środowisko od lat pracując najpierw w pysznickim Gminnym Domu Kultury, potem w Zespole Szkół w Jastkowicach. Organizowała z młodzieżą uroczystości patriotyczne, związane z historią regionu, angażowała się w pomoc przy opracowaniu gminnych publikacji regionalnych. Od 2015 roku prowadzi Zespół Obrzędowy „Jastkowianie”. Z powodzeniem wystawił on kilka przedstawień ukazujących tradycje regionalne: „Wesele Jastkowickie”, „Wigilię 2015”, „Cztery pory roku w zagrodzie” i „Wigilię 2016”. Pani Grażyna jest autorką scenariuszy, reżyserem i „dobrym duchem” całego zespołu.

Waldemar Gimpel i Jacek Lasiński – w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych - ułani w barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Ich pasją od wielu lat są konie. Od 2011 roku współorganizują z Gminą Zaleszany i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zaleszanach, imprezę pod nazwą „Biesiada Folkloru i Sztuki – Konie Nasza Pasja”, a od 2015 roku „Nasza pasja konie”. Jako Ułani w barwach 14. Pułku angażują się także w wiele innych wydarzeń i uroczystości państwowych i kościelnych na terenie całego Powiatu Stalowowolskiego.

Nagrodę Specjalną Zarządu Powiatu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury otrzymał Marek Zaremba – kierownik artystyczny, choreograf i reżyser Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy”. W ubiegłym roku obchodził jubileusz 40 – lecia pracy artystycznej. Prowadzone przez niego zespoły „Lasowiacy” i „Mali Lasowiacy” od wielu lat z sukcesami występują na scenach w kraju i poza jego granicami.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto