Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Salwa honorowa oddana przez kompanię honorową Wojska Polskiego
Salwa honorowa oddana przez kompanię honorową Wojska Polskiego Zdzisław Surowaniec
W środę, 1 marca na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli zorganizowano uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W Stalowej Woli pamiętali o "Żołnierzach Wyklętych"

Oficjalne uroczystości miały miejsce z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego wystawionej przez Garnizon Nisko, Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, pocztów sztandarowych, uczniów i grona pedagogicznego stalowowolskich szkół. Uroczystość rozpoczęła się w południe.

Senator Janina Sagatowska wyraziła nadzieję, że Żołnierze Wyklęci - jak nazywane jest powojenne antykomunistyczne zbrojne podziemie, patrzą na nas z nieba. - Oni uczą nas miłości do ojczyzny, bo są tacy, którzy chcieliby, aby o nich nie pamiętać. Zostali wykleci, zasypani w dołach, ale żyją, są wśród nas, stoją do apelu w Polsce, która się rozwija – mówiła.

Tadeusz Gajda „Tarzan”

Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj przypomniał, że na cmentarzu wojskowym w Rozwadowie jest pochowany jeden z żołnierzy wyklętych Tadeusz Gajda „Tarzan”. - To byli żołnierze, którzy dotrzymywali przysięgi – stwierdził.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny zwrócił uwagę, że Żołnierze Wykleci mogą być wzorem dla młodzieży, bo nie pogodzili się ze zniewoleniem ojczyzny i gotowi byli oddać za nią życie.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że po wojnie Polska została zdradzona i oddana Sowietom. - Żołnierze Niezłomni byli przekonani, że nie ma Polski i ojczyzny bez pełnej suwerenności i wolności. Niech będą dla nas inspiracją, aby kierować się w życiu ideałami, z których nie wolno się naśmiewać, aby w sercu zawsze była Polska – usłyszeli zebrani. Odczytany został Apel Pamięci, po czym żołnierze oddali trzy honorowe salwy.

Kilku kibiców trzymało duży transparent z napisem „Mimo końca wojny walczyliście Żołnierze Wyklęci”. A podczas defilady kończącej uroczystość kibice zapalili flary.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

Bieg Tropem Wilczym

Jako dalsza część obchodów, o godzinie 18:00 w środę kościele Zwiastowania Pańskiego Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli zostanie odprawiona Msza święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Po Mszy świętej, na Cmentarzu Wojskowym w Stalowej Woli – Rozwadowie nastąpi złożenie wiązanek przy grobie Tadeusza Gajdy ps. Tarzan.  

Miasto Stalowa Wola tradycyjnie włącza się także w bieg „Tropem Wilczym”. Start biegu zaplanowany jest na 5 marca (niedziela) o godzinie 19:44, obok Urzędu Celnego przy ulicy Kwiatkowskiego. Dystanse do przebiegnięcia to 1963 metrów i/lub 5000 metrów. Pierwszy bieg wystartuje o godz. 19:44, około godziny 20.00 wystartuje bieg na 5 km. Trasy obu dystansów przebiegać będą przez las. W dystansach i godzinach biegu zawarta jest wielka symbolika. Pierwszy bieg na dystans 1963 m, to odwołanie do roku 1963, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Godzina rozpoczęcia, to 19.44 – liczba symbolizująca rok wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Ogólnopolskim organizatorem biegu „Tropem Wilczym” – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Fundacja Wolność i Demokracja. Ideą akcji jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę i medal. Dostępnych jest 250 pakietów i decyduje kolejność zgłoszeń. Podczas obecnej edycji zapisy na bieg będą prowadzone za pośrednictwem strony www.etiming.pl w zakładce zawody > Tropem Wilczym 2023 – Stalowa Wola. W zgłoszeniu należy podać swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, wybrany dystans i rozmiar koszulki. Przyjmowanie zgłoszeń zostanie zakończone 28 lutego 2023 roku o godzinie 15:30. 

Biuro zawodów będzie znajdowało się w szpitalu w Stalowej Woli przy ulicy Kwiatkowskiego 2 (tzw. Ambulatorium). Tam będą wydawane numery i pakiety startowe. Biuro będzie otwarte w godzinach od 14:00 do 19:30. Udział w biegu jest bezpłatny. Zapisy już trwają. Prosimy o dostarczenie oświadczeń podczas odbierania pakietów startowych w dniu zawodów. Uczestników biegu organizatorzy poczęstują grochówką i gorącą herbatą. 

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto