Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Jana III Sobieskiego będzie prezentowany w Stalowej Woli. W planach triumfalny wjazd i parada wojsk. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W najbliższy poniedziałek pomnik króla Jana III Sobieskiego przybędzie do Stalowej Woli
W najbliższy poniedziałek pomnik króla Jana III Sobieskiego przybędzie do Stalowej Woli Powiat Tarnogórski
Od 18 lipca do 16 sierpnia na Dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli będzie prezentowany pomnik Jana III Sobieskiego.

W poniedziałek 18 lipca o godzinie 18 przed budynkiem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli stanie pomnik króla Jana III Sobieskiego. Uroczystość uświetni Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która zaprezentuje paradę wojsk, pokazy konne oraz taniec i muzykę dworską.

Pomnik przedstawiający wiktorię wiedeńską króla Jana III Sobieskiego i polskiej husarii ma długość niemal 8 metrów i waży prawie 4 tony. Twórcą monumentu jest rzeźbiarz profesor Czesław Dźwigaj, znany mieszkańcom Stalowej Woli jako autor pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ulicy Staszica, Chrystusa Wszechświata przy kościele świętego Floriana i pięciu drewnianych rzeźb świętych w kościele Trójcy Przenajświętszej.

Pomnik miał stanąć 12 września 2018 roku w 335. rocznicę wielkiej bitwy, na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg, skąd polski władca dowodził zwycięskimi wojskami na Turkami. Po wstępnej akceptacji władz Wiednia ostatecznie projekt został przez nie negatywnie zaopiniowany. Według władz monument ma wydźwięk antyturecki, a w Austrii mieszka około pół miliona muzułmanów, z czego duża część to Turcy. Zaskoczony decyzją był nie tylko autor pomnika profesor Czesław Dźwiga, ale i Polonia mająca swój wkład finansowy w jego powstanie.

Brak zgody na umiejscowienie pomnika w stolicy Austrii spowodował, że odwiedza on teraz polskie miasta. Organizatorzy przedsięwzięcia – Komitet Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego – wciąż jednak mają nadzieję, iż dzieło Czesława Dźwigaja znajdzie miejsce w Wiedniu.

Nieprzypadkowo na trasie króla znalazł się Rozwadów, niegdyś miasto, a obecnie jedno z osiedli Stalowej Woli. To właśnie temu władcy zawdzięcza on istnienie, gdyż w 1690 roku Gabriel Rozwadowski uzyskał od Jana III Sobieskiego przywilej lokacyjny nowego miasta – Rozwadowa.

Wyjątkową atrakcją podczas wydarzenia przed muzeum z powitaniem króla będzie udział Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Uroczysty wjazd króla, parada wojsk, pokazy konne i dawne tańce dworskie to tylko kilka punktów ciekawego programu, który uświetni odsłonięcie pomnika. Przed uroczystością w godzinach 16-18 będzie można również bezpłatnie zwiedzić kilka wystaw Muzeum Regionalne przy ulicy Sandomierskiej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto