Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem w Stalowej Woli, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Była okazja zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Marcinem Mellerem
Była okazja zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Marcinem Mellerem MBP
22 listopada miało miejsce wyjątkowe spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem, znanym dziennikarzem i pisarzem, w ramach cyklu spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.

Podróż przez świat literacki Marcina Mellera w Stalowej Woli

Wydarzenie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Głównej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli, przyciągając liczne grono czytelników z miasta i okolic.

Koordynatorem spotkania była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, a odbyło się ono w ramach programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2023”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Atmosfera w bibliotece była napełniona oczekiwaniem i ciekawością. Sala konferencyjna zapełniona była entuzjastami literatury, gotowymi na fascynującą podróż przez świat literacki Marcina Mellera. Spotkanie rozpoczęła dyrektor biblioteki, Beata Życzyńska, serdecznie witając autora i publiczność, a także przedstawiając dorobek pisarski i publicystyczny gościa.

Pierwsze pytania, kierowane przez moderatora Dyskusyjnego Klubu Książki, skupiły się na początkach pisarskiej drogi Marcina Mellera, co spowodowało powrót wspomnień związanych z dzieciństwem i licealnymi latami. Meller wspomniał: "U nas w domu było mnóstwo książek, a rodzice zawsze podkreślali, że czytanie to najważniejsza rzecz na świecie. Książki były dla mnie największą atrakcją. Często czytałem wieczorem, pod kołdrą, z latarką, oczywiście" – opowiadał podczas spotkania. Jego pierwszym zauważonym tekstem był utwór napisany w wieku 14 lat na konkurs ogłoszony przez "Świat Młodych", czasopismo, którego był wiernym czytelnikiem.

Gruzja, ukochany kraj Marcin Mellera

Następnie podzielił się historią początków kariery w "Polityce", gdzie zdobywał pierwsze dziennikarskie doświadczenia, aby później przenieść słuchaczy w świat korespondenta wojennego, dzieląc się fascynującymi relacjami z niezwykłych wypraw.

W kontynuacji spotkania Marcin Meller dzielił się swoimi fascynującymi podróżami do Gruzji z małżonką, Anną Dziewit-Meller, oraz ich wspólnym projektem literackim, zatytułowanym „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”. Opowiadał barwne historie o tradycyjnych biesiadach, toastach i fascynującej kulturze spotkań gruzińskich. Anegdoty i ciekawostki, którymi się dzielił, sprawiły, że czytelnicy mogli poczuć się jak uczestnicy tych unikalnych obrzędów.

Gruzja, ukochany kraj Marcin Mellera, stała się tematem jego pasjonujących opowieści, które chętnie snuł przez upływający czas spotkania. Podkreślał, że każda wolna chwila to okazja do odwiedzenia tego kraju z rodziną. Z uśmiechem podkreślał – Kiedy zaprzyjaźnisz się z jednym Gruzinem, okazuje się, że znasz wszystkich.

W trakcie spotkania nie zabrakło pytań dotyczących powieści „Czerwona ziemia” i roli Afryki w tej opowieści. Autor dzielił się inspiracjami z dwóch podróży, z 1996 roku i drugiej z roku 2020. Te doświadczenia stały się fundamentem dla jego powieści przygodowo-sensacyjnej. Wyznał, iż około 70% historii w jego powieści opiera się na prawdziwych wydarzeniach, z własnymi przeżyciami i doświadczeniami w Afryce. W barwny sposób opowiadał o inspiracjach, procesie twórczym. Autor wyjaśniał, jak zbierał informacje, aby zapewnić czytelnikom realistyczne i precyzyjne opisy, od odczuć tonącej osoby po techniki uwolnienia się z tonącego samochodu.

Marcin Meller przyznał, że tworzenie fikcji stanowi obecnie dla niego znacznie większe wyzwanie niż pisanie reportaży. Tworzenie fabuły wymagało sprawdzania mnóstwa detali. Historia w powieści przygodowej powinna być wiarygodna, by czytelnicy w nią uwierzyli, i o to dbał z należytą uwagą.

Autor zdradził czytelnikom, że jest w trakcie zbierania dokumentacji do drugiej powieści, też sensacyjno-przygodowej. - Piszę teraz nową powieść, gdzie też będzie Wiktor w roli głównej, będzie love story, ale nie będzie to kontynuacja „Czerwonej ziemi”.

W trakcie rozmowy nie zabrakło również miejsca na pytania i interakcję z publicznością. Marcin Meller odpowiadał z entuzjazmem na pytania o swojej twórczości oraz życia codziennego. Po zakończeniu formalnej części spotkania autorskiego, utworzyła się długa kolejka osób chętnych do zdobycia autografu i bezpośredniej rozmowy z pisarzem.

Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem w Bibliotece Głównej w Stalowej Woli z pewnością zaspokoiło oczekiwania czytelników i pozostawiło po sobie miłe wrażenia. Wydarzenie to wpisało się doskonale w cykl spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, przyczyniając się do promocji czytelnictwa oraz kultury literackiej w regionie.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto