Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola ma być jak zielony ogród. Co roku będzie podwajana liczba sadzonych drzew. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Szpaler drzew zasadzonych przy ulicy Wojska Polskiego w Stalowej Woli
Szpaler drzew zasadzonych przy ulicy Wojska Polskiego w Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny na wtorkowej konferencji prasowej podsumował akcję nasadzeń dużych drzew i krzewów na terenie miasta. Spotkanie z dziennikarzami miało miejsce przy ulicy Wojska Polskiego, gdzie tylko w minionym roku utworzono szpaler drzew w liczbie 70 sztuk.

Prezydent Nadbereżny podziękował mieszkańcom za uwagi dotyczące sadzenia drzew. - To właśnie ich sugestie, krytyczne głosy pozwoliły wypracować zasadę, że co roku będzie podwajana liczba sadzonych drzew – stwierdził prezydent.

Sadzenie dorosłych drzew w Stalowej Woli

Sadzone są dorosłe drzewa, co najmniej sześciometrowe, które szybko się przyjmują. W Urzędzie Miasta powstało Biuro Architektury Krajobrazu, które dba o dobór właściwych drzew i krzewów, odpornych na miejskie warunki. Na remontowanych i budowanych drogach zieleń jest sprawą priorytetową, co można zauważyć na ulicach Okulickiego, Działkowej i 11 Listopada. Miasto buduje zielone przystanki, nowe projekty powstają pod już istniejącą zieleń, aby chronić zdrowe, duże drzewa.

Prezydent poinformował, że w roku 2022 na miejskich terenach posadzono pół tysiąca drzew, w 2023 roku - tysiąc, w roku 2024 - dwa tysiące drzew.

- Są to rodzime gatunki, z polskich, okolicznych szkółek. Wybieramy takie, żeby dobrze się przyjmowały w środowisku miejskim - zapewnił prezydent. Koszt jednej sadzonki to 450 złotych. - Stalowa Wola znów będzie miastem ogrodów – zapewnił prezydent.

Na konferencji była obecna działaczka społeczna, miłośnik zieleni Urszula Tatys. To właśnie między innymi dzięki jej akcjom zbierania podpisów wśród mieszkańców, ocalono wiele drzew na placach budów. Mówiła, że rozumie, że Stalowa Wola jest miastem przemysłowym, ale nie zależy zapominać, że zieleń jest integralną częścią miasta i należy ją rozwijać. Będzie dokładać wszelkich starań, aby zaprosić do współpracy miasto, miejskie spółki, spółdzielnie i powiat, aby nasadzenia były prowadzone również na działkach, których właścicielem nie jest miasto.

- Będę dokładać wszelkich starań, aby Stalowa Wola zmieniała swoje podejście do zieleni. Aby tam gdzie jest to możliwe, odbetonować ją - zapewniła Urszula Tatys.

Jednym z pomysłów Urszuli Tatys jest wypracowania porozumienia między miastem a powiatem w zakresie przejęcia opieki nad zielenią na ulicy Popiełuszki.

- Będę bacznie obserwowała co się dzieje w obszarze zieleni, hałasu, powietrza. Będę dopingowała, jeżeli trzeba punktowała, a to wszystko dla mieszkańców, których reprezentuje - zapewniła działaczka społeczna.

Zobacz zdjęcia z konferencji prasowej prezydenta Lucjusza Nadbereżnego

Nowe nasadzenia przy Alejach Jana Pawła II w Stalowej Woli

W najbliższym czasie nasadzenia dużych drzew są planowane między innymi na Alejach Jana Pawła II. W kwietniu tego roku zostanie oddany do dyspozycji mieszkańców "zielony budżet obywatelski", za pośrednictwem którego będzie można wskazać swój pomysł na zazielenienie terenu.

Prezydent prosi mieszkańców o wskazywanie miejsc, gdzie należałoby posadzić drzewa. Mają wrócić między innymi na teren oddzielający pasy drogowe ulicy Komisji Edukacji Narodowej, przy rzeźbie Patrioty. Drzewa i krzewy tam rosnące zostały wycięte na odsłonięcie rzeźby, bo odbył się wtedy pokaz Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

od 12 lat
Wideo

Obława policyjna na Pomorzu. 43-latek poszukiwany jest za zabójstwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto