Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Miasto chce mieć spalarnię części odpadów komunalnych za 300 milionów złotych

Redakcja
Linia do segregacji w Zakładzie Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli
Linia do segregacji w Zakładzie Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola chce mieć spalarnię odpadów komunalnych. Koszt jej budowy jest gigantyczny - 300 milionów złotych. Miasto może dostać wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy dysponuje kwotą 57 miliardów euro z Unii Europejskiej na dotacje i pożyczki, które Polska będzie mogła wykorzystać na działania wzmacniające gospodarkę i społeczeństwo po kryzysie spowodowanym pandemią Covid-19. To dokument planistyczny będący podstawą do tego, by nasz kraj mógł sięgnąć po środki z wartego 750 miliardów euro Planu Odbudowy dla Europy.

W propozycjach inwestycji do Krajowego Planu Odbudowy znalazły się również projekty złożone przez miasto Stalowa Wola. Jedno z zadań wpisanych na listę jest zgłoszone przez miasto Stalowa Wola do realizacji przez Miejski Zakład Komunalny. Jest to instalacja odzysku energii z frakcji energetycznej odpadów preRDF i RDF w Stalowej Woli. Wartość tego zadania oszacowano na kwotę 300 milionów złotych. To mówiąc najkrócej spalarnia. W Instalacjach Termicznego Przekształcania utylizuje się odpady, które nie nadają się zupełnie do odzysku i ponownego wykorzystania, takie jak tworzywa sztuczne (folie jednorazowe), czy płyty drewnopodobne. Zostają one w temperaturze minimum 850 stopni zniszczone z zachowaniem najsurowszych obecnie norm emisji, które monitorowane są całodobowo on-line również przed instytucje Ochrony Środowiska.

– Jest to kluczowy element naszej gospodarki komunalnej, który będzie uzupełniał już modelową gospodarkę odpadami i gospodarkę komunalną również tą związaną z niską emisją na terenie miasta Stalowej Woli tak, aby wykorzystując frakcję energetyczną z odpadów wytwarzać na jej bazie energię elektryczną i cieplną, zarówno do ogrzewania miasta jak również ciepłej wody systemowej dla mieszkańców Stalowej Woli. W tej chwili MZK prowadzi już studium wykonalności tego zadania. Jesteśmy w etapie konsultacji w ramach wojewódzkiego planu gospodarki odpadami – poinformował Lucjusz Nadbereżny.

Jak zaznacza prezydent, jeśli udałoby się zrealizować to zadanie, to przez całe lata miasto byłoby w stanie stabilizować ceny odpadów nie tylko dla siebie, ale i dla całego subregionu, a do tego mieć mocny argument do negocjacji cenowych pozyskania energii cieplnej od partnera jakim jest Tauron.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto