Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli powstanie pomnik upamiętniający Żydów zamordowanych w niemieckim obozie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Obelisk na rozwadowskim rynku poświęcony pomordowanym rozwadowskim Żydom
Obelisk na rozwadowskim rynku poświęcony pomordowanym rozwadowskim Żydom Zdzisław Surowaniec
W poniedziałek, 6 marca na najbliższej sesji Rady Miasta radni Stalowej Woli będą głosować za wzniesieniem pomnika upamiętniającego męczeństwo polskiej ludności pochodzenia żydowskiego więzionej w obozie pracy przymusowej, utworzonym przez niemieckiego okupanta w miesiącu sierpniu 1942 roku na obrzeżach miasta Rozwadowa. Inicjatorem jego budowy jest radny Mariusz Bajek (klub Prawa i Sprawiedliwości).

Niemiecki obóz pracy przymusowej

Jak czytamy w uzasadnieniu pomnik ten upamiętni miejsce funkcjonowania niemieckiego, nazistowskiego obozu pracy przymusowej dla polskiej ludności pochodzenia żydowskiego, istniejącego w okresie miesięcy sierpień - listopad 1942 roku, gdzie więźniowie, obywatele polscy, będący przedstawicielami mniejszości narodowej wyznania mojżeszowego, w wyniku akcji "Reinhardt" byli przywożeni z likwidowanych gett w Wieliczce, Sosnowcu, Wolbromiu, Sieniawie oraz okolic Rozwadowa. Więźniowie tego "Judenarbeitlagru" byli wykorzystywani przez okupanta do wyniszczającej pracy fizycznej w administrowanym przez Niemców przedwojennym Zakładzie Zbrojeniowym w Stalowej Woli, noszącym w tym okresie nazwę Stahlwerke "Werk Stalowa Wola". Podczas codziennych "marszów śmierci" z obozu do zakładu i z powrotem wielu z nich zostało bestialsko zakatowanych i zamordowanych. Więźniowie umierali także z powodu chorób, wycieńczenia oraz w wyniku egzekucji. Pomnik upamiętni zatem setki ofiar ludobójstwa na Żydach dokonanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej.

Pomnik z macewą stanie w Stalowej Woli

Formą upamiętnienia (według opracowanej koncepcji) będzie pomnik składający się z cokołu o konstrukcji żelbetowej, obłożonego płytami granitowymi, o wymiarach: 2,50 x 1,50 x 0,25 metra ( długość/szerokość/wysokość), na którym zostanie umieszczony obelisk z bloku granitowego mający formę macewy o wym. 1,3 x 1,15 x 0,4 metra, do którego zostanie przytwierdzona tablica granitowa z wyrytą inskrypcją pamiątkową o treści, jak poniżej:

W OKOLICY TEGO MIEJSCA W OKRESIE SIERPIEŃ-LISTOPAD 1942 ROKU FUNKCJONOWAŁ NIEMIECKI OBÓZ PRACY PRZYMUSOWEJ DLA ŻYDÓW.
W OBOZIE TYM STRACIŁO ŻYCIE KILKUSET WIĘŹNIÓW, OBYWATELI POLSKICH POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO. SETKI POZOSTAŁYCH PRZY ŻYCIU WYNISZCZANO GŁODEM, MORDERCZĄ PRACĄ W HUCIE NA TERENIE STALOWEJ WOLI I EGZEKUCJAMI.
"ODEBRANO WAM ŻYCIE I GODNOŚĆ, DZIŚ ODDAJEMY WAM CZEŚĆ I PAMIĘĆ"
SPOŁECZEŃSTWO STALOWEJ WOLI
A.D. 2023

Dodatkowo ponad inskrypcją zostanie umieszczone godło Polski oraz gwiazda Dawida. Wokół pomnika zaprojektowano opaskę z kostki granitowej o szerokości 0,5 metra, prowadzić do niego będzie dojście o szerokości 2,5 metra wykonane również z kostki granitowej.

Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej

Opisana powyżej forma pomnika oraz treść inskrypcji pamiątkowej została pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu w Warszawie.

Budowa pomnika, jak czytamy w uchwale znacznie wpłynie na wzrost świadomości mieszkańców Stalowej Woli, w tym w szczególności dzieci i młodzieży, podniesie wiedzę na temat historii i męczeństwa naszych "przedwojennych sąsiadów" pochodzenia żydowskiego, którzy przez trzy stulecia w zgodzie i harmonii zamieszkiwali tą ziemię i tworzyli jej barwną wielokulturowość. Ukazanie miejsca bezpośredniego świadectwa zbrodni dokonanych przez narodowych socjalistów oraz skutków rasistowskich i antysemickich ideologii i praktyk prowadzących do napiętnowania, dyskryminacji, odczłowieczenia i w końcu pozbawienia istot ludzkich prawa do życia. Będzie to zatem miejsce refleksji nad uniwersalnymi kwestiami praw człowieka i problemami współczesnego świata oraz miejsce rocznic Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, a także działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży rozwijających ich empatię, uczenia wrażliwości o faktach, które doprowadziły do popełnienia zbrodni ludobójstwa.

Monument ma stanąć przy rozwadowskim cmentarzu od strony Alej Jana Pawła II.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto