Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli ruszył w sobotę największy kosmiczny hackathon w Europie, potrwa do niedzieli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ponad 250 uczestników hackathonu rozpoczęło pracę nad własnymi projektami w oparciu o wyzwania zaproponowane przez NASA
Ponad 250 uczestników hackathonu rozpoczęło pracę nad własnymi projektami w oparciu o wyzwania zaproponowane przez NASA Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola stała się areną dla największego kosmicznego hackathonu w Europie - NASA Space Apps Challenge. Wydarzenie zostało zorganizowane w sobotę, 7 października i niedzielę, 8 października w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a w jego organizację zaangażowały się największe firmy i instytucje z branży kosmicznej i lotniczej.

Hackathon dla programistów w Stalowej Woli

Hackathon to wydarzenie skierowane do programistów, podczas którego informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania, takie jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem.

Przez niemal 30 godzin, ponad 250 uczestników hackathonu będzie pracować nad własnymi projektami w oparciu o wyzwania zaproponowane przez NASA. W wydarzeniu biorą udział makerzy, artyści, programiści, naukowcy, projektanci, designerzy, konstruktorzy, technolodzy, innowatorzy oraz osoby z otwartymi umysłami, którzy chcą tworzyć i rozwijać projekty w celu rozwiązania konkretnych wyzwań.

- Stalowa Wola, jako młode, dynamicznie rozwijające się miasto, pełne życia i ambitnych ludzi, idealnie wpisuje się w ideę tego wyjątkowego wydarzenia. Miasto przyciąga młodych, kreatywnych ludzi, zaangażowanych w przyszłość miejsca, gdzie intensywnie rozwijany jest Strategiczny Park Inwestycyjny - przestrzeń dla rozwoju, poszerzenia horyzontów i zmiany przyszłości miasta, kraju, a nawet planety – mówi Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Zobacz zdjęcia

NASA Space Apps Challenge w Stalowej Woli

NASA Space Apps Challenge to nie tylko okazja do współpracy i wymiany doświadczeń. To również możliwość pracy pod okiem mentorów specjalizujących się w różnych dziedzinach, a także szansa na zderzenie pomysłów, które mają potencjał zmienić przyszłość, z opiniami interdyscyplinarnego jury oraz - docelowo - z oceną zespołu NASA.

- Z wielką przyjemnością przyjęliśmy, jako Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., zaproszenie do partnerstwa w hackathonie NASA Space Apps Challenge w Stalowej Woli. Po pierwsze, wydarzenie daje szansę na bliższy kontakt z technologiami kosmicznymi dla wielu młodych ludzi, a być może także na rozpoczęcie biznesu w tym obszarze. To dla nas bardzo ważne, bo mamy dla nich ofertę na kontynuację tej przygody w inkubatorze ESA BIC Poland w Rzeszowie i Warszawie. Po drugie, hackathon odbywa się w Stalowej Woli, mieście od lat związanym z działalnością strefową prowadzoną przez ARP. Znamy niezwykły potencjał Stalowej Woli i kibicujemy wszelkim inicjatywom, które wspierają przedsiębiorczość technologiczną w tym mieście i regionie - mówi Paweł Pacek, Dyrektor Biura Rozwoju Technologii w Agencji Rozwoju Przemysłu.

Podczas intensywnego weekendu, uczestnicy utworzą zespoły i będą pracowali nad ciekawymi projektami, mogącymi mieć ogromny wpływ na rozwój technologiczny i eksplorację kosmosu, ale również pozwalających rozwiązać wiele problemów i zaspokoić potrzeby naszej planety. Organizatorzy zapewniają odpowiednie zaplecze techniczne, pełne wyżywienie, a także strefę partnerów, wypoczynku i gamingu. Uczestnicy będą mieli możliwość noclegu także dzień przed rozpoczęciem hackathonu.

Hackathon ma formę konkursu

W wydarzenie zaangażowanych jest wiele firm, instytucji i organizacji, dzięki wsparciu których uczestnicy będą mieli szansę na poszerzenie swoich horyzontów, rozwijanie umiejętności, a nawiązane kontakty pozwolą im znaleźć atrakcyjną pracę lub zaangażować się w kolejne kosmiczne projekty. Ponadto, uczestnicy zdobędą praktyczne doświadczenie i wiedzę w różnych dziedzinach przy współpracy z mentorami, którzy będą doradzać zespołom przez cały czas trwania hackathonu.

Hackathon ma formę konkursu, zatem najlepsze pomysły zostaną nagrodzone zarówno finansowo, jak i rzeczowo. Pula nagród wynosi ponad 80 000 złotych, a najlepsze zespoły otrzymają możliwość odbycia wizyt studyjnych, staży i praktyk, a także zdobycia unikalnych nagród ufundowanych przez partnerów i organizatorów. Ponadto, najlepsze projekty będą miały szansę na globalne wyróżnienie przez NASA.

Organizatorami hackathonu są Gmina Stalowa Wola oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju i Technologii, Ministra Cyfryzacji, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Stalowej Woli, Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, Klastra Technologii Kosmicznych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Partnerami Strategicznymi wydarzenia są: Huta Stalowa Wola S.A., ESA BIC Poland oraz Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast Partnerami technicznymi: Kappa Data, Cyfrowe Sieci Multimedialne oraz Supercluster. 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto