MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli ruszyła akcja sadzenia drzew na niespotykaną skalę. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przewożenie dwunastoletniej lipy drobnolistnej do posadzenia na szerokiej wyspie oddzielającej pasy drogowe
Przewożenie dwunastoletniej lipy drobnolistnej do posadzenia na szerokiej wyspie oddzielającej pasy drogowe Zdzisław Surowaniec
W sercu Stalowej Woli, przy zbiegu Alei Jana Pawła II i ulicy Komisji Edukacji Narodowej, rozpoczęła się zielona rewolucja w kształtowaniu przestrzeni miasta. Ruszyło sadzenie drzew, krzewów i kwiatów.

Akcja sadzenia drzew w Stalowej Woli

W Stalowej Woli ruszyła akcja sadzenia drzew na niespotykana skalę. I nie są to małe sadzonki drzew, tylko dorodne, dziesięcioletnie okazy.

– W tym centralnym miejscu od dzisiaj następuje bardzo wyraźna zmiana, pokazująca, w jakim kierunku chcemy się rozwijać, aby być miastem pięknym, ekologicznym, wyznaczającym trendy w tym, jak miasto XXI wieku powinno kształtować swoją przestrzeń publiczną

– tak Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli, podczas konferencji prasowej 21 marca podkreślił znaczenie zielonej rewolucji, która ma sprawić, że miasto stanie się zielona oazą. 

- Tutaj kilkanaście lat temu, w momencie, kiedy był sytuowany pomnik Patrioty, rosły drzewa, ale podczas wykonania tego projektu, zostały wycięte – przekonywał prezydent. Rzeźba została odsłonięta we wrześniu 2011 roku. Na tę okoliczność pod piłami padły drzewa i krzewy na podłużnej wyspie oddzielającej pasy drogi. Chodziło o to, aby na uroczystości odsłonięcia rzeźby rycerstwo ziemi sandomierskiej zrobiło pokaz walki. Po uroczystości drzew już nie posadzono.

- Dzisiaj chcemy zaproponować mieszkańcom Stalowej Woli zupełnie nowe podejście, a więc kompleksowy, spójny projekt zagospodarowania zieleni na wszystkich czterech wyspach wokół „ronda”. Nowe kompozycje będą składać się z wielu warstw roślinności – od wysokich drzew, po średnie i niższe krzewy osłonowe, kwitnące w różnych porach roku tak, aby całość tej kompozycji u zbiegu tych ważnych dróg tworzyła piękny wizerunek miasta Stalowej Woli – mówił Lucjusz Nadbereżny. 

Działania dotyczące zmiany wizerunku tych pasów zieleni są prowadzone w Urzędzie Miasta od 2019 roku. W 2020 roku wpłynął od projektanta zieleni pierwszy projekt zagospodarowania wysp z uzgodnieniami z właścicielami terenu.  

Konferencja prasowa miała miejsce na pasie drogi wojewódzkiej, dlatego, że to Zarząd Dróg Wojewódzkich jako pierwszy wyraził zgodę i użyczył miastu terenu w celu realizacji nasadzeń. I to właśnie w pasie drogi, która biegnie od rzeźby w stronę wiaduktu, w ciągu ulicy Komisji Edukacji Narodowej, jak również w pasie w stronę Rozwadowa do ulicy Chopina rozpoczęły się pierwsze nasadzenia.   

Całościowo projekt zakłada też wejście w powiatowe pasy zieleni – ten w stronę bazyliki oraz w kierunku ronda księdza Jerzego Warchoła. – Tutaj czekamy jeszcze na formalne zgody ze strony powiatu na to, aby taki projekt mógł być realizowany – informuje prezydent miasta.  

Na czerech wyspach wokół „dużego ronda” zostanie nasadzonych ponad 200 dużych drzew różnych gatunków. Będą to drzewa wysokie, ale smukłe, żeby spełniać bardzo rygorystyczne przepisy związane z organizacją ruchu, aby nie zasłaniały widoczności i były bezpieczne.  

Prezydent podkreślił, że projekt ten ma na celu nie tylko estetykę, lecz także bezpieczeństwo i funkcjonalność. – To kompozycja, która nie może zasłaniać znaków drogowych, widoczności w tak zwanych trójkątach dojazdu do przejść dla pieszych. Uzgodnienie takiego projektu to wieloletnia praca, bardzo mocne przygotowanie, aby było bezpiecznie, a przy tym bardzo pięknie i ekologicznie – mówił. Nowe nasadzenia będą też przystosowane do miejskiej przestrzeni.

Na pasie w kierunku wiaduktu jest realizowany już pierwszy etap projektu. Na tym obszarze pojawi się 19 dużych, szlachetnych drzew. Już można zobaczyć posadzone 6-metrowe dęby bezszypułkowe, które mają ponad 10 lat i pochodzą z polskiej szkółki. – To nie jest tak, jak kiedyś na terenie miasta, że były sadzone miniaturowe sadzonki i trzeba było czekać całe życie na efekt wzrostu takiego drzewa – zaznaczył prezydent Stalowej Woli.  

W dolnej części wyspy znajdzie się 7 rokitników, 3 jabłonie i zasadzone są lipy drobnolistne, które dorastały w szkółce ponad 12 lat. To niespotykane, blisko 8-metrowe okazy, mające 30 cm w obwodzie.  

Po zakończeniu nasadzeń tej części, prace przeniosą się na pas zieleni w kierunku ulicy Chopina. Zostanie zdjęte ogrodzenie, które oddziela dzisiaj pas zieleni. Środkiem więc będzie posadzony szpaler dużych drzew, a bezpośrednio przy pasie drogi pojawią się róże i krzewy, tworzące kwitnący i zielony krajobraz tej ulicy. 

Kolejne działania będą podejmowane w pasie powiatowym w kierunku Bazyliki Konkatedralnej. Ostatnia wyspa, która będzie wykonana to ta w kierunku ulicy Poniatowskiego. Tam nasadzenia będą wykonane po zakończeniu modernizacji ulicy Komisji Edukacji Narodowej, dlatego, że w pasie zieleni będą prowadzone prace przebudowy kanalizacji.  

Akcje nasadzeń nie ograniczą się jedynie do centralnej części miasta. Wielkie nasadzenia drzew i krzewów planowane są na terenie różnych osiedli, co stanowi element większego planu poprawy zielonej struktury miasta. 

Tylko w najbliższych tygodniach na terenie Stalowej Woli zostanie nasadzone blisko 500 nowych drzew i tysiące krzewów. Swój wygląd zmieni powstający Ogród Zucha przy parafii Opatrzności Bożej, Ogród Jordanowski, podwórko przy ulicach Popiełuszki 41, Ofiar Katynia, Hutniczej, podwórko Wolności-Mickiewicza-Staszica i Popiełuszki-Staszica.

Takich miejsc jest bardzo dużo, ale o jednym chciałbym poinformować w sposób szczególny. Tam, gdzie miasto Stalowa Wola ma swoje kompetencje, a więc u zbiegu ulicy Okulickiego i ulicy Popiełuszki od jutra nastąpi nasadzenie kilkunastu dużych, pięknych lip. Jak mamy działki prywatne, od pawilonów mieszkalnych, handlowych, do ronda w ulicy Popiełuszki, na rogu pojawi się piękny, duży szpaler drzew – poinformował Lucjusz Nadbereżny. 

Prezydent miasta złożył też ponownie deklarację dotyczącą oczekiwanych przez Mieszkańców nasadzeń przy ulicy Popiełuszki. Jeżeli tylko będzie taka formalna możliwość, jeżeli uzgodnienia powiatu z wykonawcą drogi się zakończą, to miasto z Miejskim Zakładem Komunalnym jest w pełnej gotowości, by zmienić krajobraz również tej części Stalowej Woli.   

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy wkładają tak dużo serca w pracę, aby Stalowa Wola się zmieniała. Dziękuję na ręce prezesa Radosława Sagatowskiego za wspaniałą pracę pracowników Zakładu Zieleni Miejskiej Miejskiego Zakładu Komunalnego. Często na spotkaniach z mieszkańcami słyszymy, że Stalowa Wola jest pięknym, kwitnącym miastem – to jest zasługa zespołu Miejskiego Zakładu Komunalnego. Dziękuję architekt krajobrazu Milenie Łabaj za wprowadzenie nowego standardu, nowej dynamiki w zakresie dbałości o zieleń oraz olbrzymią pracę projektową. Dziękuję samym mieszkańcom Stalowej Woli, którzy w wielu momentach wskazywali, że życzą sobie zielonego, pięknego miasta. I dziękuję tym Radnym miasta Stalowej Woli, którzy w głosowaniach budżetowych opowiadali się za zwiększeniem wydatków na zieleń i przekazaniu kompetencji dotyczących zieleni w mieście na ręce MZK – powiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny. 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj, w swojej wypowiedzi, podkreślił znaczenie tej inicjatywy, wyrażając wdzięczność mieszkańcom za wsparcie oraz radnym za poparcie zielonych projektów dla Stalowej Woli.

– Stalowa Wola od początku jak powstawała była projektowana jako zielone ogrody i my jako samorząd Stalowej Woli chcemy wrócić do tej tradycji. Stalowa Wola chce być miastem ekologicznym, zielonym, miastem-ogrodem. Dziękuję Panie Prezydencie, że Pan wsłuchuje się w głos mieszkańców, bo to mieszkańcy decydują, gdzie i w jakich ilościach chcą nasadzenia – powiedział przewodniczący Sobieraj. 

Prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego Radosław Sagatowski, który czuwa nad realizacją wielu inicjatyw związanych z infrastrukturą miejską i zielenią, wyraził wdzięczność za zaangażowanie pracowników oraz mieszkańców. – Jestem zaskakiwany przez swoich pracowników na każdym kroku. Mówię tu o czystości na mieście w zimie, latem, że mamy dostarczoną wodę i odebrane ścieki, że ciepło też jest zabezpieczone. Chciałbym więc podziękować wszystkim pracownikom Miejskiego Zakładu Komunalnego, ale także mieszkańcom za docenianie naszej pracy – powiedział prezes MZK. 

Działania te wpisują się w długoterminową strategię rozwoju Stalowej Woli, której celem jest stworzenie pięknej, ekologicznej przestrzeni miejskiej, odzwierciedlającej najnowsze standardy urbanistyczne i potrzeby mieszkańców. Tylko w tym roku planowane jest nasadzenie na terenie miasta Stalowej Woli 2000 nowych drzew.  

Źródło: Urząd Miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto